X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AB liderlerine rest çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AB liderlerine rest çekti

  • Giriş Tarihi: 8.2.2013 09:42

AB liderleri 2014-2020 dönemini kapsayan 7 yıllık ortak bütçeyi onaylamak için toplandı. Pastadan daha fazla pay almak için "pazarlığa" tutuşan AB liderlerini, AP Başkanı Martin Schulz "gizli oylama" ile tehdit etti.

AB Komisyonu'nun önerdiği 1 trilyon 33 milyar Euro düzeyindeki bütçe, Kasım ayındaki zirvede 973 milyar dolara düşürülmesine rağmen onay alamamıştı.

Avrupa Birliği'nin bütçe maratonu yoğun ikili temaslar nedeniyle öngörülenden 6 saat geç başladı. Zirvede, kriz bahanesiyle bütçeyi kırpmak isteyen AB liderlerinin makaslamaya Ar-Ge ve eğitime ayrılan fonlardan başlaması Avrupa Parlamentosu'nun (AP) tepkisini çekti.

AP Başkanı Martin Schulz, beklentilere cevap vermemesi halinde üye ülkelerin uzlaştığı bütçeye onay vermeyeceklerini ve başkentlerden milletvekillerine gelecek baskıyı azaltmak için gizli oylamayı tercih edeceklerini söyledi.

AP Başkanı Martin Schulz, üye ülkelerin bütçeye katkılarını düşürme çabalarının AB'yi borç birliği haline getireceği uyarısında da bulundu.

AB'nin Kıbrıs Rum kesiminin dönem başkanlığında, 22-23 Kasım'da toplanan ilk bütçe zirvesi, üye ülkelerin ''net katkı yapanlar'' ve ''faydalananlar'' şeklindeki kutuplaşması nedeniyle anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı.

AB Komisyonu'nun gelecek 7 yıl için 1 trilyon 33 milyar Euro düzeyinde olmasını önerdiği bütçenin kriz nedeniyle kırpılması istenmiş ve 973 milyar Euro'ya kadar inilmesine rağmen uzlaşma sağlanamamıştı.

AB'nin mevcut 7 yıllık (2007-2013) bütçesi 994 milyar Euro olduğu dikkate alınırsa bu sınırın altındaki bir rakam küçülmeye karşılık geleceğinden AB tarihinde bir ilk oluşturacak.

kalan karakter 1000

farkliyorum farkliyorum

Bizde bir atasozu var " Yokluk ciz getirir" ciz yani kavga.. daha birbirlerine cok girecekler, Hollandada yasiyorum ve bu birligin dagilmasini dirt gozle bekliyorum, hicbirseyin tadi tuzu kalmadi, kesek Guney Avrupa ulkeleri kuzeyden ayrilsa, bu sadece benim degil herkesin istegi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2013 15:58
pasifik pasifik

Avrupa Birliği borç ve faiz birliği haline geldi zaten. Güney Doğu Asya üretiyor, Avrupa Birliği Güney Doğu Asyanın ürettiklerini yine onlardan aldığı faizli borç parayı harcayarak tüketiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.02.2013 14:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.