X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Samanda spekülasyon oyunu bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Samanda spekülasyon oyunu bozuldu

  • Giriş Tarihi: 8.2.2013 11:13 Güncelleme Tarihi: 8.2.2013 13:54

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, 50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptıklarını ve önemli bir bölümünü çiftçilere ulaştırdıklarını belirterek, saman spekülatörlerinin 50 kuruştan saman satmak için kendilerine teklifte bulunduklarını bildirdi.

Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2012 yılı ilkbahar aylarındaki yağış azlığının saman üretiminde bir miktar düşüşe neden olduğunu, aşırı kar elde etmek isteyen spekülatörlerin stok yaparak saman fiyatlarını 1 lira 30 kuruşa kadar yükselttiğini anımsattı.

50-60 kuruş arasında seyreden saman fiyatlarının bir anda 1 lira 30 kuruşa kadar çıkmasıyla hayvancılık yapan çiftçilerin zor duruma düştüğüne işaret eden Kutlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile soruna çare bulmak için işbirliği yaptıklarını ve 5 ayrı ülkeden saman ithal ederek, Türkiye'nin her yerinde samanın kilosunu 50 kuruştan satışa sunduklarını ifade etti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin 50 bin ton saman ithalatı için bağlantı yaptığını ve bunun önemli bir bölümünün çiftçilere ulaştırıldığını kaydeden Kutlu, ihtiyaç duyulması halinde bu rakamın 100 bin tona çıkarılabileceğini de vurguladı.

Kutlu, ''Yerli saman spekülatörleri önce bu kadar samanı getirip çiftçiye dağıtabileceğimize inanmadı. Bunun gerçekleştiğini görünce hevesleri kursaklarında kaldı. Şu anda peşin para ile yerli samanın kilosu 50 kuruşa kadar düştü. Bize gelip 50 kuruştan saman satmak için teklifte bulunuyorlar. Biz bu durumdan memnunuz. Çünkü piyasayı regüle ettik. Görevimizi yaptık. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'nin bir görevi de piyasayı regüle etmektir'' ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

sayenizde bu işi bırakıyoruz hayırlı olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 09.02.2013 19:45
Yorumsuz Yorumsuz

Bravo ,yurt dışından satın alarak çözüm bulmuşlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır11
cevapla 08.02.2013 12:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.