X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Karadeniz'de petrol için dev imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Karadeniz'de petrol için dev imza

  • Giriş Tarihi: 14.2.2013 10:46 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 14:54

Batı Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmaları için Shell'le ortaklığa gidiliyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell Arama ve Üretim Türkiye, Türkiye'nin Karadeniz sularının en batı ucunda yer alan 3920 numaralı ruhsat alanında derin deniz arama çalışmalarını yürütmek için Ortak İşletme Anlaşması imzaladı.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal ve Shell Uluslararası Arama ve Üretim Direktörü Andy Brown'un katılımıyla Ankara'da iki şirket arasında Ortak İşletme Anlaşması imzalandı.

Anlaşma, Shell'in bin 500 km2'lik bir alanın 3 boyutlu sismik verilerini toplayıp analiz etmesini ve ortakların üç yıllık süre zarfında derin deniz arama çalışması kapsamında en az bir kuyu açmasını öngörüyor. Anlaşmanın şartlarına göre, Shell'in yüzde 50 oranında hakkı olacak ve şirket erken evre arama çalışmalarını yürütecek. Anlaşmaya göre Shell'in önümüzdeki üç sene için taahhütü 150-200 milyon dolar civarında olacak. Anlaşma hükümet yetkililerinin onayına tabi.

Anlaşma aynı zamanda her iki taraf arasında yapılan üçüncü benzer anlaşma olma özelliğini de taşıyor. Kasım 2011'de imzalanan ilk iki anlaşma, Türkiye'nin güneybatı kıyısında (Batı Toroslar olarak bilinen kısım) derin deniz ve Güneydoğu Anadolu'da Dadaş bölgesinde karada arama faaliyetleri için yapılmıştı.

İmzalanan yeni anlaşma ile de Türkiye'nin Karadeniz sularının en batı ucunda yer alan 3920 numaralı ruhsat alanında derin deniz arama çalışmaları yürütülecek.

"SHELL İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ"

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal konuyla ilgili olarak, "Bloğun tam olarak potansiyelini değerlendirmek ve keşfedeceğimiz gaz ve petrolün ticari miktarını geliştirmek için gereken tüm kaynaklar Shell ve TPAO'da bulunmaktadır. Neler bulabileceğimizi görmek adına sıkı bir arama programında Shell ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Shell Uluslararası Arama ve Üretim Direktörü Andy Brown ise "Shell dünya çapında fırsatları takip ediyor ve Türkiye'yi de önemli arama olanakları sunan bir ülke olarak görüyor. Bu anlaşma, TPAO ve Shell adına gerçekleştirilmiş bir diğer büyük fırsattır ve biz, önümüzdeki üç yıl boyunca yapacağımız arama çalışmalarını tamamlamak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

hakan.cibel@yahoo.fr hakan.cibel@yahoo.fr

bizim teknolojimiz fazlasi ile zaten yeterli neden yabancilara olmadan kendi isimizi kendimiz yapmiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 14.02.2013 17:57
hakan.cibel@yahoo.fr hakan.cibel@yahoo.fr

Bizim gucumuz teknolojimiz yeterli petrol armak ve çikarmak için neden yabancilara taviz veriyoruz zaten onlar yuzunden Ulkemiz daha fazla gelisemiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 14.02.2013 17:55
hakan.cibel@yahoo.fr hakan.cibel@yahoo.fr

Bizim gucumuz teknolojimiz yeterli petrol armak ve çikarmak için neden yabancilara taviz veriyoruz zaten onlar yuzunden Ulkemiz daha fazla gelisemiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2013 17:55
yucel yucel

once aramalar yapıldı sonra yok dendı sımdıde anlasmalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2013 17:27
kinova kinova

kendi petrolumuzu bile kendimiz arayamiyoruz, shell 3 sene arama yapip omur boyu yuzde elli ortak olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır8
cevapla 14.02.2013 17:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.