X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan kadınlara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan kadınlara müjde

  • Giriş Tarihi: 15.2.2013 11:31 Güncelleme Tarihi: 15.2.2013 11:32

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , 'Bakanlık olarak kadın istihdamı teşviki için üzerinde çalışma yaptığımız birkaç husus var. Bunlardan birincisi doğum izninin 24 haftaya çıkartılması, maliyetinin kamu tarafından karşılanması' dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK'nın organizesinde düzenlenen 'Ebeveyn izni ve iş-yaşam dengesi yaklaşımı çerçevesinde esneklik' konulu TAİEX seminerine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , bakanlığı tarafından kadınların istihdamının teşvik edilmesi için üzerinde çalışma yaptıkları konuları açıkladı.

Bu çalışmalardan birincisinin doğum izninin 24 haftaya çıkartılması ve maliyetinin kamu tarafından karşılanması olduğunu ifade eden Bakan Çelik, 'Doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınmasının zorunlu kılınması, memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürelerinin de derece kademe hesaplarına katılması, çocuk yardımlarının artırılması, kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilmesi. Şuanda SSK'lı anneler ancak 2 çocuğu ancak borçlanabiliyorlar, bu sayının artırılması. Çocuk sayısına göre kadınlar açısından emeklilik yaşanan aşağı çekilmesi, yarı zamanlı ve kısmi zamanlı çalışma, öğlene kadar çalışma öğleden sonra aile bütünlüğü açısında zamanını evine tahsis etme. Bu ve benzeri birçok alternatif bakanlığımızın gündeminde olan konular. Yalnız 3 çocuk asgari deyip işi bırakmıyoruz, bunun sağlanması ve kadın hakları açısından atılması gereken adımların konusunda bir bakanlık kuruldu, atılması gereken adımlar konusunda da ciddi bir birliktelik dayanışma ortamındayız' diye konuştu.

Dünyada, 2012 yılında işsizler ordusuna katılımın 4 milyon kişinin olduğunu, 2014 yılında işsizler ordusuna 3 milyon yeni katılım olacağının ifade edildiğini söyleyen Bakan Faruk Çelik, tablonun ürkütücü olduğunu, toplumun yarısını oluşturan kadınların durumunun da son derece önemli olduğunu belirtti. Çelik, Türkiye'nin kriz ortamlarına rağmen işsizlik veya istihdam konusunda ciddi başarılar elde ettiğini ve bu başarıların altında yatan nedeni, 'Türkiye'de son 10 yılda öngörülen, politikalar üretebilme konusundaki becerilerimiz ve duruşumuz bu başarıyı getirdi. 4 yılda 4 milyonun üzerinde istihdam gerçekleştirdik' diyerek açıkladı.

Kadınların işgücüne katılma oranı 23'ten yüzde 31'lere geldiğini, istihdam oranının ise yüzde 21'lerden yüzde 27'lere ulaştığını açıklayan Bakan Çelik, AB coğrafyasına bakıldığında kadınların işgücüne katılma oranı ile Türkiye'nin mukayese edildiğinde alınması gereken mesafeler olduğunu altını çizdi, hedefler arasında kadınların işgücüne katılma oranını yüzde 38'lere taşımak olduğunu belirtti.

'Avrupa'ya baktığımızda izin sürelerinin Almanya'da 14, Fransa'da 32, İngiltere'de 52 hafta, Türkiye'de ise 16 hafta olduğunu biliyoruz. 8 haftadan 16 haftaya gelindi. Bugünkü talipleri de biliyoruz' diyen Bakan Çelik, çalışan kadının işveren açısından bu ve benzer izinler dikkate alındığı zaman işgücüne daha yoğun katılımını hedeflendiği zaman işveren boyutunun ortaya çıktığını ifade ederek, 'Ortaya koyacağımız çözümlerde kadın istihdamı konusunda negatif bir durumun ortaya çıkmaması için çalışmamız gerekiyor' şeklinde konuştu.

2011 yılında binde 13.5 olan yıllık nüfus artışının 2012'de binde 12'ye gerilediği düşünüldüğünde, 65 yaş üstü nüfusun bugün yüzde 7.5 düzeyinde olduğunu, bunun 2023'te 10.2 düzeylerine çıkacağının dikkate alındığında çocuk meselesinin ne kadar önemli olduğunu altını çizen Çelik, 'Başbakanımızın asgari 3 çocuk ifadesinin altında yatan gerçekler var, bunlar bilimsel verilere dayanan tespitler neticesinde ifade edilmiş cümleler' dedi.

kalan karakter 1000

Recep YILMAZ Recep YILMAZ

SAYIN BAKANIM, BİRDE ŞU EŞLERİ ÇALIŞMAYAN MEMUR HANIMLARINADA Bİ İYİLEŞTİRME YAPSANIZDA TEK MAAŞLI MEMURCUKLARDA Bİ NEFES ALSA. SİZDE EPEYCE Bİ DUA ALSANIZ NASIL OLUR. BİRE İKİ AYLIK KAZANCI OLANDA KASAPTAN AYNI PARAYA ETİ ALIYOR.BUNDAN RAHATSIZ OLMUYORMUSUNUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 15.02.2013 21:24
onemli onemli

Ozel okulda calisan bir ogretmenim.Ben ve benim gibi bu kurmlarda kendi istegiyle degilde calismak zorunda olan bir cok bayan var.Cunku mezun oldugum fransizca ogretmenligi bolumunden atama yapilmiyor.Biz bu haklardan dogal olarak yararlanamiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 15.02.2013 16:29
AHMET ELİBOL AHMET ELİBOL

ÇALIŞAN KADINA VERDİĞİNİZ HAKLARIN BİR KISMINI ÇALIŞMAYAN KADINA VERİRSENİZ ADALET OLUR.ÇÜNKÜ ÇALIŞMAYAN KADINLAR DA ÇOCUK DOĞURUP BU ÜLKEYE HAYIRLI EVLAT YETİŞTİRİYOR.EN AZINDAN DOĞUM İZNİ SÜRESİ KADAR ÇALIŞMAYAN KADINLARA ASGARİ ÜCRETTEN MAAŞ VERİLİP DEVLET TARAFINDAN SİGORTALARI ÖDENMELİDİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır15
cevapla 15.02.2013 16:10
SİSTEM SİSTEM

BAĞKURLU BAYANLARA DA DÜŞÜNÜN 1 GÜN BAĞKUR YATIRMADIK MI SAĞLIKTAN YARALANIMIYORUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.02.2013 12:42
suskunlar suskunlar

Bakanlarımız çocukların doğduktan sonra nasıl büyüdüğü konusunda malesef kadınlara yardımcı olmuyor.Bende bir kadınım ve anneyim.17 yaşında istanbul gibi bir yerde kızımı gece evde yalnız bırakıp gece vardiyasında çalışmaya zorlandım.devamı daha da vahim.ama hangi bakanın umurunda ki.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 15.02.2013 15:56
kubilay koçer kubilay koçer

sayın bakanım çalışan bayanlara yönelik çalışmalarınızı destekliyoruz ancak doğum borçlanması hakkı sadece çalışan veya doğumdan önce sigorta girişi olan bayanlara tanınan bir haktır.doğumdan önce sigorta girişi olmayan bayanlara bu yasa uygulanmamaktadır.eşit yaklaşım söylemini sürekli ifade edn bir iktidar partisi olarak bu çifte standardı ortadan kaldırmanızı taleb eder saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 15.02.2013 15:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.