ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçilere formül aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

e formül aranıyor

  • AA
  • Giriş Tarihi: 21.2.2013 16:28

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, in memurlarla aynı işi yaptıkları iddiasıyla açtıkları muvazaa davalarını kazanmasının 650-700 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve yargı kararıyla meydana çıkan durumun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıkların çalışma yürüttüğünü bildirdi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında toplandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin borçları, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş Afyonkarahisar Mebusu Ali Çetinkaya'nın vefat yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı konuşma yaptı.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ise Karayolları Genel Müdürlüğü'nde taşeron işçi olarak çalışanların, kurumun sürekli personeli oldukları iddiasıyla açtıkları davaları kazandığını anımsattı.

İhalelerin hizmet alımı değil, işçi temin etmekten öte işlem olmadığının tescil edildiğini anlatan Erdem, 9 bin civarında asli hizmet yürüten işçi topluluğunun ortaya çıktığını söyledi. Erdem, sayıları 9 bini bulan bu kapsamdaki in, kadrolu işçilere tanınan yasal haklardan yoksun olduğunu ve bu nedenle mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Hükümet adına Erdem'e cevap veren Bakan Yıldırım, bazı kurumlardaki taşeron işçi statüsünde çalışanların, asli kadrodakilerle aynı işi yaptıkları ve İş Kanunu'na göre muvazaa olduğu iddiasıyla açtıkları davaları kazandıklarını söyledi.

''Sorun sadece karayollarıyla sınırlı değil'' diyen Yıldırım, bu şekilde bütün kamu idarelerinde 650-700 bin civarında çalışan olduğunu kaydetti.

Bu statüde olan bütün çalışanlara yönelik yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Yıldırım, ''Yargı kararıyla meydana çıkan durumun çözüme kavuşturulması ve sayıları 700 bini bulan bu şekilde çalışanın durumunun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar çalışma yürütüyor. Amacımız, üretilecek çözümün hakkaniyet içinde, davaya konu çalışanlarla kamu arasında çözüm temelinde oluşturulmasıdır'' diye konuştu.

Yıldırım, yargı kararını sadece davayı kazananlar için uygulamanın yetmediğine işaret ederek, bu durumdakilerin tamamının ele alınması gerektiğini ifade etti. Yargı kararının muhakkak yerine getirileceğini belirten Yıldırım, konuyu 2 hafta önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile ele aldıklarını ve Çelik'in koordinasyonunda çalışma başlatıldığını tekrarladı.

Yıldırım, kamuda kadrolu çalışmanın şartlarının da belli olduğunu dile getirerek, ''KPSS ile kamuya girenle girmeyenlerin aynı şekilde değerlendirilmesi başka sakıncaları ortaya çıkaracak. Hem yargı kararına uygun çözüm bulmak hem bundan sonra benzer sorunun yaşanmaması için tedbir bulmak önemli'' dedi.

kalan karakter 1000

Dartman Dartman

Yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 13.08.2013 22:51
haklının yanındayım haklının yanındayım

bu zamana kadar herşey sanki hakkıyla olduda şimdi yollarda gece gündüz demeden , günlerce eve bile gelmeden çalışan işçilere gelincemi aklınız başınıza geldi. belediyede oturup face giren adama kadro verilirken onlar sabahtan akşama yağmur soğuk demeden çalışırkenmi aklınıza geldi.. haklının hakkını ,taşeronun kadrosunu verin..(ben taşeron çalışanı değilim ama yazık bu insanlara ya Allah aşkına yaa)

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır1
cevapla 31.07.2013 23:43
aytaç aytaç

iyide bu belediyedekiler kpps denmi atandıda onlara kadro veriyorsunuz masal anlatıyorlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır2
cevapla 25.04.2013 00:13
taşeron taşeron

Kamu kurumlarından bir blanço çıkarılsın bakalım ne kadar fazla sayıda kişi kpss'ye girmeden memur olmuş o kadar çokki. bende kpss'den iyi bir puan aldım ama hala taşeronum. hakkımızı istiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır3
cevapla 05.04.2013 09:36
ısımsız ısımsız

biz şimdiye kadar hep sustuk sustuk haklarımızı hep başkaları yedi bizlerin hakkını bakalım nasıl ödeyeceksiniz 5 yıldır taşeron olarak çalışıyorum bu gün işten çıkarılsam 1 kuruş tazminat hakkım yok yeter artık asgari ücretle yani açlık sınırının altında çalışmaktan bıktık birşeyler yapın yapacaksanız sabrın son noktasına geldik

Aynı Görüşte misiniz?
evet61
hayır4
cevapla 25.03.2013 10:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.