X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçilere formül aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

e formül aranıyor

  • Giriş Tarihi: 21.2.2013 16:28

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, in memurlarla aynı işi yaptıkları iddiasıyla açtıkları muvazaa davalarını kazanmasının 650-700 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve yargı kararıyla meydana çıkan durumun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıkların çalışma yürüttüğünü bildirdi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında toplandı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin borçları, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş Afyonkarahisar Mebusu Ali Çetinkaya'nın vefat yıl dönümü dolayısıyla gündem dışı konuşma yaptı.

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ise Karayolları Genel Müdürlüğü'nde taşeron işçi olarak çalışanların, kurumun sürekli personeli oldukları iddiasıyla açtıkları davaları kazandığını anımsattı.

İhalelerin hizmet alımı değil, işçi temin etmekten öte işlem olmadığının tescil edildiğini anlatan Erdem, 9 bin civarında asli hizmet yürüten işçi topluluğunun ortaya çıktığını söyledi. Erdem, sayıları 9 bini bulan bu kapsamdaki in, kadrolu işçilere tanınan yasal haklardan yoksun olduğunu ve bu nedenle mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Hükümet adına Erdem'e cevap veren Bakan Yıldırım, bazı kurumlardaki taşeron işçi statüsünde çalışanların, asli kadrodakilerle aynı işi yaptıkları ve İş Kanunu'na göre muvazaa olduğu iddiasıyla açtıkları davaları kazandıklarını söyledi.

''Sorun sadece karayollarıyla sınırlı değil'' diyen Yıldırım, bu şekilde bütün kamu idarelerinde 650-700 bin civarında çalışan olduğunu kaydetti.

Bu statüde olan bütün çalışanlara yönelik yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Yıldırım, ''Yargı kararıyla meydana çıkan durumun çözüme kavuşturulması ve sayıları 700 bini bulan bu şekilde çalışanın durumunun hakkaniyete uygun çözümü için Çalışma Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar çalışma yürütüyor. Amacımız, üretilecek çözümün hakkaniyet içinde, davaya konu çalışanlarla kamu arasında çözüm temelinde oluşturulmasıdır'' diye konuştu.

Yıldırım, yargı kararını sadece davayı kazananlar için uygulamanın yetmediğine işaret ederek, bu durumdakilerin tamamının ele alınması gerektiğini ifade etti. Yargı kararının muhakkak yerine getirileceğini belirten Yıldırım, konuyu 2 hafta önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile ele aldıklarını ve Çelik'in koordinasyonunda çalışma başlatıldığını tekrarladı.

Yıldırım, kamuda kadrolu çalışmanın şartlarının da belli olduğunu dile getirerek, ''KPSS ile kamuya girenle girmeyenlerin aynı şekilde değerlendirilmesi başka sakıncaları ortaya çıkaracak. Hem yargı kararına uygun çözüm bulmak hem bundan sonra benzer sorunun yaşanmaması için tedbir bulmak önemli'' dedi.

kalan karakter 1000

bahar bahar

kimsenin kadro istediği yok maaşlarımızı yükseltsinler çalıştığımızın karşılığını haklarımızı versinler birde emeğe saygıları olsun yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır5
cevapla 02.02.2015 20:15
HAYALET HAYALET

E YETER BE BIRAKIN BU YALANLARI 10 YILDIR KADRO VERİYOXSUNUZ AMA BİR TÜRLÜ VEREMEDİNİZ. AYIP BU KADAR YALAN NEREYE KADAR MİLLET ARTIÖK EŞŞEK DEĞİL GÖZ AÇILACAK AMA İŞ İŞTEN GEÇECEK DÜŞEN SİZ OLACAKSINIZ . BAŞBAKANA CUMHURBAŞKANINA MİLLET VEKİLLERİNE SÖYÜLÜYORUM. BIRAKIN BU YALANLARI BE TAŞARONA KADRO VERİN YETER BE

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır9
cevapla 21.11.2014 11:25
zonguldak taşeron zonguldak taşeron

allah taşeron çalışanın yardımcısı olsun mübarek günde inş. haketdiğimiz güzel haberlri alırız

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 12.06.2014 17:07
ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZLER ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZLER

Tüik.e göre, 2 milyonu aşkın İŞSİZimiz mevcut. KPSS.ye girenlerimiz 3 milyon kişi. Söz konusu insanlarımız da unutulmamalı ; gözardı edilmemeli. ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 29.05.2014 20:54
Dartman Dartman

Yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır11
cevapla 13.08.2013 22:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.