X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Altay tankının Sarıkamış seferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

nın Sarıkamış seferi

  • Giriş Tarihi: 22.2.2013 09:42 Güncelleme Tarihi: 22.2.2013 09:43

Milli tank Altay, prototipinin kamuoyuna tanıtılmasının ardından zorlu testleri geçmeye devam ediyor. İşte sıradaki test...

Milli tank Altay'ın prototipinin kamuoyuna tanıtılmasının ardından testler devam ediyor. Otokar'ın G.Koreli Rotem ile geliştirdiği Altay, Birinci Dünya Savaşı sırasında binlerce askerin donarak şehit olduğu Sarıkamış'ta kış testinden geçirilecek.

İlk Türk milli ana muharebe tankı Altay, kış testleri için Sarıkamış'a gidiyor. Normalde kış testleri özel 'soğuk oda'larda da yapılabiliyor. Fakat Altay'ın Sarıkamış'a götürülmesinin sembolik bir anlamı var. I. Dünya Savaşı sırasında binlerce Türk askeri burada donarak şehit olmuştu. İlk Türk tankı, Altay ismini de Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan alıyor.

Zaman gazetesindem Emre Soncan'ın ine göre; Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen en büyük askerî projelerden biri olan nda ilk prototiplerin kamuoyuna tanıtılmasının ardından, testler de devam ediyor. MTR adı verilen aracın hareket kabiliyeti test edilirken, FTR isimli prototip de Şereflikoçhisar'daki tesislerde atışlara başladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, ilk atışlarda önemli oranda isabet sağlandığını belirtiyor.

Yerli imkanların önemli ölçüde kullanıldığı Altay'ın geliştirilmesi için 500 milyon dolarlık kaynak ayrıldı. 250 adetlik ilk üretim için tankın 2016 sonu ya da 2017 başında hazır hale gelmesi bekleniyor.

Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı, Güney Koreli Rotem. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Prototipler üretildikten sonra seri üretim için tekrar ihaleye çıkılacak. Tasarım aşamasında G.Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden yararlanılıyor. Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından üretilecek. 120 mm'lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından imal edilecek.


TSK'YA YERLİ GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNÜ ÜRETİLECEK

Türkiye'nin tamamen yerli savunma ve havacılık projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Türk mühendisleri uçak, insansız hava aracı, savaş gemisi, füze, roket ve piyade tüfeğinden sonra şimdi de yerli gece görüş dürbünü üretecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terörle mücadelesinde büyük önem taşıyan bu dürbünler, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) geliştiriliyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Aselsan ve İYTE, bazı ülkelerin gece görüş dürbünü teknolojisini Türkiye'ye vermemesi üzerine bu cihazın üretimi için düğmeye bastı. Yaklaşık 3,5 milyon dolar bütçeyle ilk yerli gece görüş dürbünü üretilecek.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, söz konusu teknolojinin stratejik açıdan savaş uçağı üretmekle eşdeğer olduğunu söyledi. Sadece birkaç ülkenin gece görüş dürbünü teknolojisine sahip olduğuna dikkat çeken Rektör Güden, "Gece görüş dürbünlerinin ön tarafında, kızılötesi ışınları görebilecek bir kaplama var. Bu kaplama yurtdışından geliyor. Son zamanlarda ilgili ülkeler, bunu Türkiye'ye vermiyor. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Bu konuda daha önce Amerika'da çalışmış bir arkadaşımız var. Proje yaklaşık bir ay önce başladı, üç yıl sürecek." diye konuştu.

kalan karakter 1000

atmaca atmaca

Adamların ''muhalefet'' genlerine işlemiş dunyanın gıptaile baktığı bu tank'a bıle kulp takıyorlar 10 öncede aya üs kurulmuştu ozaman sız ne yapmıştınız kendınızle guruduymayı öğrenın LÜTFEN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 31.03.2013 14:00
birdirbir birdirbir

baba nickli kullanıcı çok biliyosun madem sende aya çıkta seninle gurur duyalım.
Bazılarının vatana millete tek bir faydaları olmaz konuşmaya gelince kral kesilirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 29.03.2013 18:23
baba baba

millet ayda üskurmaya calisiyor bizde daha yeni tank üretmeye calisiyoruz hayret yani.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır93
cevapla 22.02.2013 12:55
asd asd

millet aya üst kuruyodiye kendi tankımızı yapmayalımı yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 04.05.2013 12:53
şambabası şambabası

sen ne yaptın bu memleket için ? boş yorumlar hariç, bi anlatda takdir edelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır2
cevapla 22.02.2013 21:21
ma ma

Hereyer tonlarca para harcanıyor. 10 milyon dolar ayırsınlar ne olacakki.

Aynı Görüşte misiniz?
evet68
hayır2
cevapla 22.02.2013 10:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.