X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan'ın 9 yıllık hayali gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başbakan'ın 9 yıllık hayali gerçek oluyor

  • Giriş Tarihi: 22.2.2013 15:45 Güncelleme Tarihi: 22.2.2013 16:01

Başbakan Erdoğan'ın '9 yıllık hayalimdi. Ne yazık ki hala bunu gerçekleştiremedik. Danıştay'da bazı engellemeler oldu" dediği dev şehir hastanelerinin önünde engel kalmadı.

TBMM Genel Kurulu'nda, sağlıkta kamu özel ortaklığını öngören tasarı kabul edilerek yasalaştı.

TBMM Sağlık Bakanlığı'nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hakkında Kanun; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarınca yapılmasına ihtiyaç duyulan tesislerin ön fizibilite raporu ve belirlenecek standartlar çerçevesinde Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde, 30 yılı geçmemek üzere bağımsız ve sürekli nitelikte üst hakkı tesis edilmesi suretiyle yaptırılması, mevcut tesislerin yenilenmesinin sağlanması ve bu projeler için alınacak danışmanlık, araştırma ve geliştirme hizmetleriyle ileri teknoloji ya da yüksek mali kaynak gerektiren bazı hizmetlerin gördürülmesine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Kanuna göre, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, Maliye Bakanlığı'nca yükleniciye bedelsiz olarak tesis edilecek Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde, sözleşmede belirlenecek bedel karşılığında tesis yaptırabilecek. Yapım işlerine ilişkin ön fizibilite raporu ile belgeler, Sağlık Bakanı'nın imzasıyla Yüksek Planlama Kurulu'nun onayına sunulacak. Yapım işlerinin ihalesi, Yüksek Planlama Kurulu'ndan yetkilendirme kararı alındıktan sonra gerçekleştirilecek. Hastane yerleşkeleri, sağlık tesisi ve ticari hizmet alanlarından , kullanımında oluşacak. Bakanlık olan tesislerin yenilenmesi işlerini, tesislerdeki belli hizmetlerin sunulması, ticari hizmet alanlarının işletilmesi ya da bedelinin ödenmesi karşılığında yaptırabilecek.

Bakanlık merkez teşkilatında ilgili birimin, Bakanlık onayıyla taşra birimlerince yapılmasına karar verilen işlerde ise ilgili taşra biriminin en üst yöneticisi ihale yetkilisi olacak.

İhale ilkeleri İhalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini ve kaynakların verimli kullanılmasını, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasını sağlamak esas olacak. Her proje için, ihale iş ve işlemlerinde kullanılmak üzere, ön proje, ön fizibilite raporu, fizibilite raporu, temel standartlar dokümanı ve ihale dokümanı hazırlanacak. İhalelerde, proje bazında işin niteliğine göre en az maliyetle en yüksek fayda sağlayan teklif, ekonomik açıdan en avantajlı teklif kabul edilecek.

Kanun kapsamındaki tesislerin yenileme veya yapım işlerinde açık ihale usulü, belli istekliler arasında ihale usulü veya pazarlık usullerinden biri uygulanabilecek.

Açık veya belli istekliler arasında yapılan ihale sonucunda teklif çıkmaması, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların ortaya çıkması sebebiyle ivedi ihale zorunluluğu olması durumu ile işin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve mali özelliklerinin belirlenememesi işlerinde pazarlık usulüyle ihale yapılabilecek.

İdare, teklif edilen fiyatı fizibilitesine uygun bulmazsa ihaleyi iptal edebilecek. İhalenin iptalinden dolayı isteklilere karşı idarenin herhangi bir sorumluluğu doğmayacak. Yaptırılacak işlerdeki sabit yatırım içerisinde yer alan tıbbi donanımın en az yüzde 20'si yerli üretim olacak.

Kamu İhale Kanunu'na göre ihalelere katılamayacak olanlar, bu düzenleme kapsamındaki ihalelere de katılamayacak.

kalan karakter 1000

Feza Lochner Feza Lochner

Almanya bu haberi alir almaz bugün AB ye müracaat ederek, Arap Emirliklerine vizeyi kaldiracagini ilan etti. Zira bu sehir hastahaneleri salt bize degil tüm Körfez ülklerine de servis verecek ve
cok is yeri saglayacak, mesela simdiden bunlarin yakinlarinda dogru dürüst apart Otel yapacak
yerler bulun, zira Emirlikler Hastayi tüm ailesiyle tedaviye gönderip tüm masraflari ödüyor....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 23.02.2013 02:03
alper alper

bunlari zatten kendi vatandasin icin yaptirmiyorsunki. Yabanci sirketler turkiyeye yerlesicek olan yabancilar icin yaptiriyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.02.2013 23:52
hanzo hanzo

rant,rant,rant...hizmet sıfır..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.02.2013 23:11
süper türkiye süper türkiye

türkiyenin batı sında bir tane doğru dürüst ve modern tıp fakultesi varmı?yok,yok çünkü organ naklini yapan devletten parasını alan özel hasteneler.pekii fakulteler beş para etmez.istanbulun avrupa yakasında var.anadolu yakasında hiç bir şey yok.testler için bile para alıyorlar.o eskimiş fakulteler.yazık çok yazık.nereye kadar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.02.2013 20:35
ahmet baskaya ahmet baskaya

artik birakin INSAAT YOL v.s. yapmayi CAGDAS MODERN toplum yaratin bunun calismalarini yapin..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.02.2013 20:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.