X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkmenistan'la 70 milyar $'lık zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkmenistan'la 70 milyar $'lık zirve

  • Giriş Tarihi: 5.3.2013

5. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başlıyor. İki gün sürecek olan forumda Türkmenistan'daki 70 milyar dolarlık yatırım fırsatları anlatılacak

5. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu, Cumhurbaşkanı ve Türkmenistan Devlet Başkanı 'un himayelerinde bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başlıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) / Türk-Türkmen İş Konseyi'nin girişimleriyle düzenlenen forum iki gün sürecek. Foruma 800'den fazla Türk ve Türkmen işadamının katılımı bekleniyor.

35 ÜLKE KATILIYOR

Türk işadamlarının Türkmenistan'daki faaliyetlerinin artarak devam etmesini isteyen yetkililer, 2013 projelerini, yeni yatırım fırsatlarını forumda anlatacak. Türkmen heyet, iki gün boyunca ülkelerindeki avantajlar hakkında Türk girişimcilere bilgi verecek. 35 ülkenin diplomatik temsilcilerinin katılacağı forumda 100'e yakın yabancı firma da yer alacak.

30 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Beş yılda yüzde 11 büyüyen Türkmenistan yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. 2012-2016 Kalkınma Programı hazırlayan ülkede toplam 70 milyar dolarlık yatırım planlanıyor. Türk müteahhitlik firmaları ülkede tutarı 30 milyar dolar olan bin 400'den fazla proje üstlendi. Türkmenistan, 2012 itibarıyla 4.9 milyar dolar ve yüzde 19 payla Türk firmalarının dünyada en çok proje üstlendiği ülke konumunda.