X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalara ceza 'ölçülü' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalara ceza 'ölçülü' oldu

  • Giriş Tarihi: 9.3.2013

Başbakan Yardımcısı Babacan'ın "Ceza ölçülü olsun" açıklamasının ardından Rekabet Kurumu mevduat ve kredi faizini ortak belirlediği tespit edilen 12 bankaya alt limitten ceza kesti. Bankalar kuruma 1.1 milyar lira ceza ödeyecek

Faizleri ortak hareket ederek belirledikleri yönünde soruşturulan 12 bankaya alt limitten ceza geldi. Rekabet Kurumu mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetleri alanında mevzuatın ihlal edildiğini belirledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Adil ve ölçülü olsun" çıkışından bir hafta sonra gelen kararda 12 bankaya toplam 1 milyar 116 milyon liralık ceza kesildi. Ancak Rekabet Kurumu soruşturma raporunda yer alan kartel iddialarını kabul etmedi. Kurum "kartel" tespiti yapsaydı ceza üst limitten verilecek ve miktar 5 milyara kadar çıkacaktı.

EN ÇOK CEZA GARANTİ'YE

Kurum bankaların 2011 yılı sonunda gayri safi gelirlerinin yüzde 0.3'ü ile yüzde 1.5'i oranında cezalar verdi. Rekabet Kurumu'nun 2007-2011 dönemini kapsayan soruşturmasında en yüksek ceza alan bankalar Akbank, Garanti ve Yapı Kredi oldu. Bu üç bankaya cironun yüzde 1.5'u oranında ceza kesildi. Akbank'a 172, Garanti'ye 231, Yapı Kredi'ye ise 149.9 milyon lira idari para cezası verildi. Aralarında Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'ın da bulunduğu kamu bankalarıyla İş ve Finansbank'a da yüzde 1 oranında ceza verilmesine karar verildi. En az cezayı ise binde 6'yla Denizbank, HSBC ve ING Bank aldı.

Babacan karardan önce konuşmuştu
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçen hafta "Ceza adil ve ölçülü olsun" çıkışı yapmıştı. Cironun yüzde 10'una kadar kurumun ceza verme yetkisi olduğunu hatırlatan Babacan, "Ciroyu yüzde 10 ile çarptığınızda çok büyük rakamlar çıkıyor. Belirsizlik oluşturuyor. Sürecin sonuna yaklaşıyoruz. Burada 2 kriter var. Adil ve ölçülü. Arkadaşlar bunu kendi aralarında konuştular. Bizler ilgilendik biraz" demişti.

Ceza geldi hisse arttı
Karar dün borsa kapandıktan sonra açıklanmasına rağmen banka hisselerinin cezaya rağmen günü yükselişle kapatması "Karar borsaya sızdı mı?" tartışması yarattı. Soruşturma sürecinde 1 milyar liraya razı olduklarını belirten bankaların hisseleri arttı. Garanti yüzde 3.30, Akbank yüzde 4.20, Yapı Kredi yüzde 1.87, İş Bankası yüzde 2.42, Finansbank yüzde 0.28, Halkbank yüzde 2.18, Vakıfbank yüzde 2.11, Denizbank yüzde 0.45, TEB ise yüzde 1.47 yükseldi.

4. madde ne diyor?
Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanunu'nun 4. Maddesinde "Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma, kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerini bu tür karar ve eylemleri hukuku aykırı ve yasaktır" deniyor.

Ceza yüksek, yargıya gideceğiz
Karardan sonra ilk açıklama en çok cezayı alan Garanti'den geldi. Garanti Bankası'nın üç şirketine kesilen toplam 213. 3 milyon liralık cezayı değerlendiren Genel Müdür Ergun Özen, cezaları çok yüksek bulduklarını söyledi. Kararı yargıya taşıyacaklarını belirten Özen, "Bankacılık sektörü en rekabetçi sektörlerden biri. Hiçbir fiyatı beraber belirlemiyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz demek ki derdimizi yeteri kadar anlatamadık" dedi.

Soruşturma 2 Kasım 2011'e dayanıyor
Rekabet Kurumu, 2 Kasım 2011'de Akbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı ve Kredi, Ziraat Bankası ile Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ve Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. Soruşturma, kredi kartı ihraç eden bankaların kredi kartı alışveriş ve gecikme faizi oranlarını da kapsayacak şekilde oranları anlaşarak belirlediği iddiaları üzerine başlatılmıştı. Bankalar savunmalarında kartel iddialarını reddedip, faizi ortak belirlediklerini kısmen kabul etmişlerdi.

kalan karakter 1000

ysf ysf

bankalara verilen cezalar dolaylı olarak müşteriden çıkar. şüpheniz olmasın. atlar tepişir eşekler ölür hesabı...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.03.2013 00:51
Söbü kelle Söbü kelle

Allah daha beter etsin bunları fakir fukarayı sömurup durdular memlekete faızi haramı yaydılar yedirdiler. Yeterki ellerıne düsmeyin tefecilerin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.03.2013 21:34
fvz fvz

babacan ın bu açıklaması suç değil mi? temenniden çok talimat gibi hukukçular bir yorumlasınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.03.2013 19:51
ERDAL ERDAL

Garibana olunca ölçü kalmaz, ama zenginlere olunca ölçülü olmak lazım...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.03.2013 23:18
E Okten E Okten

Babacan bu konuda kotu bir yonlendirme yapmis, yanlis bir tutum sergilemis. Bankalarin yaptigi yanlisin cezasinin hafifletilmesine sebep oldu, halbuki yeterince agir bir ceza almalarini isteyerek cezanin caydirici olmasina gayret etmeliydi. Cironun yuzde 1.5u, o da herhalde sadece bir senelik cironun, musterilerinde aldiklari fazla ucreti karsiliyor mu? Karsilamiyorsa bu 'yanlisi' tekrar etmek daha karli, bir daha yapmalari icin iyi bir sebepleri var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 09.03.2013 12:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.