X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hükümetten çalışanlara 5 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Hükümetten lara 5 müjde

  • Giriş Tarihi: 18.3.2013 09:21 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 17:33

Kamu personeline, belediye ına, işçisine müjdeler içeren çalışma tamamlandı.

ler kadroya alınacak, lara bir derece ve gelecek, uzman olma süresi kısalacak, firmada lar haklarına kavuşacak.

Takvim gazetesinin haberine göre hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:


1) TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA

Halen görev yapan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile, Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması sona erecek. Mahalli idarelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT'lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler memur kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C'liler de kadroya geçirilecek.


2)MEMURLARA BİR DERECE VERİLİYOR

15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilecek. 5289 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun ile, 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesinden yararlanamayan memurlara bir derece verilmesi düzenlenerek, yıllardır kangren olan sorun çözüme kavuşacak.


3)DİSİPLİN CEZALARINA AF

Memurlara disiplin affı geliyor. Yeni getirilecek düzenleme ile 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları affedilecek.


4) İKİ YILDA UZMANLIK

Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanılabiliyor. Uzmanlığa atama süresi 2 yıla indiriliyor.


5) TAŞERON İŞÇİSİNE TAZMİNAT VE YILLIK İZİN

Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izine hak kazanabilecek.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

selami sert selami sert

disiplin affını dört gözle bekliyoruz. inşallah çıkar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.01.2014 16:23
omer omer

4c lilerin kadroya alınması demek kpss ile atanacak oolan adaylara haksızlıktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 29.11.2013 15:31
haksızlık kurbanı haksızlık kurbanı

babası prof olur oglu 1 sene geççi çalışır daha sonra hastanede memur olur buna nedemeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 20.11.2013 17:55
ayşe ayşe

ben devletten gelen ödenekle okulda çalışıyorum kadrodan faydalana bilirmiyim? yardımcı olur musunuz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 18.11.2013 07:29
hani ne oldu hani ne oldu

hani neoldu yok ekimdi yok kasımdı 5ay 29 günlüklerin sonu neoldu yok sağlık personeliydi yok sözleşmeli memurdu hanine oldu5ay 29 günlükler

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.10.2013 10:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.