X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliden intibak davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

den davası

  • Giriş Tarihi: 22.3.2013 11:50

1.8 milyon ye verilen zammı yargıya taşındı. İntibak zamlarının yanlış hesaplanıp eksik ödendiğini öne süren emekliler mahkemeye koştu.

zammı gündemden düşmüyor. 2000 yılından önce olan SSK'lılar ile bir kısım Bağ- Kur'lunun maaşına bu yılın başında yansıtılan intibak zammı, yargıya taşındı. İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, intibak hesaplamasının eksik yapıldığı gerekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dava açtı.


EMSAL OLACAK

Dava dilekçesinde, 1979 yılında emekli olduğunu belirten Öz, kendisine 2010 yılı itibarıyla ayda 231 lira eksik ödeme yapıldığını ifade etti. Dava dilekçesinde, şöyle denildi: "Çalışma Bakanlığı ile SGK Başkanlığı, intibak çalışmalarında, uzun yıllar intibak için çalışan İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği'nin görüşüne başvurmamıştır. İntibak Yasası eksik çıkmıştır. Sosyal Güvenlik Yasası tek çatı yasasıdır. İntibakta ayrıcalık yapılmadan tüm mağdurların intibağı yapılmalıdır. Çıkarılan intibak yasasından dolayı tarafıma yapılan eksik uygulama mağduriyetimin giderilmesini talep ederim." Davadan çıkacak sonuç diğer emekliler için de emsal teşkil edecek.