X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AB ile STA yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AB ile STA yolda

  • Giriş Tarihi: 28.3.2013

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Gümrük Birliği'nin yerine AB ile STA'nın masada olduğunu açıkladı. Türkiye, AB'nin STA yaptığı ülkeler nedeniyle zarara uğruyor. Sadece 3 ülke kaynaklı açık 2.5 milyar $

Dönemin başbakanı Tansu Çiller'in "AB'ye üye yapacaklar" umuduyla 18 yıl önce imzaladığı Gümrük Birliği (GB) anlaşması aleyhte işlemeye başlayınca hükümet harekete geçti. AB'nin bugüne kadar 14 ülkeyle yaptığı Serbest Ticaret Anlaşması'na (STA) 1995'te verilen tavizler nedeniyle taraf olamayan Türkiye, yeni hareket planını belirledi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan SABAH'a Gümrük Birliği yerine AB'ye STA teklif edeceklerini açıkladı. Ticari diplomasi atağı başlattıklarını söyleyen Çağlayan, "Eksenimiz dünya ekseni. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bunun için her blokla çalışmalıyız" dedi. Çağlayan, GB anlaşması imzalandığında 'Güney Kıbrıs AB'ye üye olunca biz de onlarla ticaret yapmak zorunda kalırız' endişesiyle taraf ülkelerle STA'ların önünün kapandığını belirtti. "Ticarette kimse kimsenin kafasına silah dayamaz" diyen Çağlayan, AB'nin Meksika, Güney Afrika ve Cezayir ile yaptığı STA'nın Türkiye'yi zor durumda bıraktığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu ülkeler malını direkt Avrupa'ya gönderiyor. Biz GB nedeniyle yüzde 9 vergi uyguluyoruz. Onlar bizim ihraç ettiğimiz maldan yüzde 40-50 vergi alıyor. AB ile anlaştıkları için bizim STA müzakarelerinde elimiz zayıflıyor."

3 ÜLKEDEN 2.5 Mİ LYAR DOLARLIK AÇIK
Ekonomi Bakanlığı verileri, üç ülkeyle yapılan ticarette AB'nin yarattığı tahribatı gözler önüne seriyor. Türkiye'nin Meksika'ya ihracatı 206 milyon dolar. İthalatı ise 867 milyon dolar. Cezayir'e 1.8 milyar dolarlık ihracata karşılık, 2.6 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. Güney Afrika'ya ise Türkiye'nin ihracatı 382 milyon, ithalatı 1.2 milyar dolar. Yani toplam açık 2.5 milyar dolar.

ABD'YE GİDİYORUM
Bakan Çağlayan önümüzdeki hafta ABD'yi ziyaret edeceğini belirterek, "Temaslarımızda AB-ABD arasındaki STA'ya dikkat çekeceğiz. Başbakanımız ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup gönderdi. Biz de muhataplarımızla görüşüyoruz. Bizim de müzakareleri paralel yürütmemiz gerekiyor" dedi. Analistler, ABD ile AB'nin anlaşması durumunda ilk etapta Türkiye GSYH'sinde yüzde 2.5, orta vadede yüzde 4 negatif etki bekliyor.

ON DÖRT STA ANLAŞMASI
AB bugüne kadar aralarında Cezayir, Kamerun, Kolombiya, Meksika, Orta Amerika ülkeleri Peru, Ukrayna, Güney Afrika'nın da bulunduğu 14 ülkeyle STA imzaladı. AB Hindistan, Kanada, ASEAN, Malezya, Vietnam, Singapur ile STA müzakerelerine devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Endonezya ile de görüşmelere başlamayı planlıyor.kalan karakter 1000

ali ali

sayın bakanımızı tebrık etmek lazım aslında geç kalındı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 28.03.2013 11:16
vural vural

Gümrük birliği bu ülkeye yakışmıyor. Kendi ekonomik ilişkileriniz kuramazsanız gümrük birliği adı altında sizin yerinize ne satacağınıza avrupa karar verir. zarar ortada azil bir sözüm adımı gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.03.2013 10:55
Izmir Izmir

Turkiye imtiyazli ortaklik onerilerini geri cevirerek cok cok buyuk hata etti. Imtiyazli ortakligi AB'ye girmede engel teskil etmeyecek sekilde kabul edecekti hukumet, AB'ye girmek icin hala devam edecekti basliklari acmaya. Ama imtiyazli ortaklikla yani suanda Norvec, Isvicre, Lichtenstein ve Izlanda'nin pozisyonunda olacakti ve cok rahat serbest ticaret yapip, vize sorununu da ortadan kaldiracakti. Imtiyazli ortaklik bir lutuftu ve kullanamadik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.03.2013 08:35
Ergün Ergün

Birseyin karsiligini alacagimiz belli olmadan ABye verilen vaatler yüzünden Türkiyeyi "cantada keklik" olarak görüyorlar zaten. Hükümetler ilk önce kendi ülkesinin ve vatandasinin cikarlarini düsünmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.03.2013 06:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.