X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2.5 milyon memur etkilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2.5 milyon memur etkilenecek

  • Giriş Tarihi: 29.3.2013 14:18

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2,5 milyon memurun merakla beklediği yasa tasarısının ayrıntılarını paylaştı.

Buna göre yönetici olmak için gereken 10 yıl şartı 5'e iniyor, memurun yönetici olması kolaylaşıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Bakan Faruk Çelik 'in başkanlığını düzenlenen toplantıya Memur -Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in yanı sıra kamuda yetkili sendikaların genel başkanları da katıldı.


MEMURUN İZNİ İŞ GÜNÜ ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, toplantıda, geçen yıl memur sendikalarıyla hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmenin ardından Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda görüşülmesi öngörülen 161 madde gündeme geldi.

Bakan Çelik, söz konusu 161 maddeden kanun değişikliği gerektiren 13'ünü içeren düzenlemeyi Başbakanlık'a gönderdikleri bilgisini verdi.

Buna göre, yapılacak yasal düzenlemelerden bazıları şunlar:

-2005'ten sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilecek.

-Memurların izinleri iş günü esasına göre hesaplanacak.

-Nöbetçi memur uygulaması kaldırılacak.

-399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi sözleşmeli personel, memurlarla aynı izin hakkına sahip olacak.

-Disiplin cezaları affedilecek.

-Kadın memurlara hamilelikleri başladığından itibaren ve analık izni bitiminin ardından bir yıl süreyle gece nöbeti verilemeyecek.

-Aday memurlardan adaylık süresi içinde devlet memurluğundan çıkartılmasını gerektiren cezalar dışında disiplin cezası alanların devlet memurluğuyla ilişiği kesilmeyecek.''


ROTASYON YERİNE ÖZENDİRİCİ UYGULAMA

Bakan Çelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere ilişkin de bilgi verdi.

Memurlara rotasyon uygulanmasını sosyal taraflarla görüşmek istediklerini belirten Çelik, yöntemin nasıl olacağı ve düzenlemenin herkesi mi yoksa belli meslekleri mi kapsayacağı konusunda sendikalardan görüşlerini istedi. Sendika temsilcileri de rotasyon yerine özendirici uygulamalar getirilmesi önerisinde bulundu.


ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER

Müsteşar ve genel müdürlerin hükümetle gelip hükümetle gitmesi konusu da toplantıda tartışıldı. Bakan Çelik, bakanlıklarda görevli müsteşar ve genel müdürlerin 4 yıl, belediyelerdeki genel müdürlerin ise 5 yıl görev yapmaları konusunda çalışma yaptıklarını belirtti. Buna bazı sendikacılar itiraz ederek böyle bir düzenlemenin ''devletin memuru yerine hükümetin memuru'' kavramını getireceğini savundu.

Uzman yardımcılarının uzmanlığa geçiş için öngörülen 3 yıllık sürenin 2 yıla indirilmesi, uzmanlık için aranan şartların da kolaylaştırılması gündeme geldi.

Sendikalar, özellikle yabancı dil koşulunun her uzman için aranmasına gerek olmadığını savundu.


DİSİPLİN CEZALARI

Bakan Çelik, daire başkanı, genel müdür ve diğer üst düzey yöneticilerin atanabilmesi için gereken memuriyet süresinin 10-12 yıldan daha aşağıya çekmeyi istediklerini ifade etti.

Disiplin cezalarına ilişkin düzenleme konusunda da Çelik, disiplin cezalarının sayısının azaltılmasını ve ''kınama, uyarı cezalarının kaldırılması''na ilişkin çalışma yaptıklarını bildirdi.

Sendikalar, uyarı ve kınama cezasının kaldırılmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.


SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA ALINMASI

Sendika temsilcileri, tüm sözleşmeli personelin kadroya alınması konusundaki taleplerini toplantıda da tekrarladı.

Sendikalardan hangi sözleşmelerin ne şekilde kadroya alınacağına ilişkin bir çalışma yaparak bakanlığa iletmesini isteyen Çelik, Kamu Personeli Danışma Kurulu'nun haftaya tekrar toplanacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, sosyal taraflardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na ilişkin yaptıkları çalışmalar hakkında görüşlerinin yanı sıra önerilerini bildirmelerini istedi.

kalan karakter 1000

sonbahar sonbahar

y.okulu mezunu polislere 1. derece verilmesi gerçekleşti lakin bu göstergelere yansıtılmadıgında herhangi bir anlam ifade etmiyecektir 2200 olan gösterge rakamları 3600 olmalıdır topyekün ek göstergeler artırılmalıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 17:43
Melekn gül Melekn gül

Rotasyon yerine özendirici uygulama çok daha doğru olacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 16:32
isimsiz isimsiz

mustafilerin durumu ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 16:18
JALE MUTLU JALE MUTLU

TAŞERONLARIN KANUNU BİR TÜRLÜ ÇIKAMADI DEĞERLİ BAKANIM BİRAZDA BİZİ DÜŞÜNSENİZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 15:56
memur memur

bütün bunlar zaten vardı herkese biliyor kagıda dokulmüs bırde dokülmeyenler vardi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.03.2013 15:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.