X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER AB'den Türkiye'yi sevindirecek haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

AB'den Türkiye'yi sevindirecek haber

  • Giriş Tarihi: 1.4.2013 14:29 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 14:34

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği (AB)'nin Türk süt üreticilerine kapı aralamasının, sektör üzerindeki fiyat baskısını azaltacağını söyledi.

AB'nin tüketici sağlığı ile ilgili genel müdürlüğü resmi internet sitesinde Türkiye firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satılabilecek standartta olduğunu kabul etti. İlan edilen süreç 3 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Alınan kararla Aynes Gıda, Pınar Süt, AK Gıda, Sek Süt, Naturel Gıda ve Algida başlangıç itibarı ile ürün ihraç etme imkanı elde eden firmalar oldu. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şimdiye kadar yaşananlar ile ilgili bilgi verdi. Hayvancılık sektörünün artık süt ve süt ürünlerinde AB standartlarının yakalandığını vurgulayan Eker, AB tarafından tescillenen bu standard sayesinde Türkiye'nin üçüncü ülkelere de süt ürünlerini satmasının önününün açılacağını kaydetti.

AB'nin şu an 6 firmadan süt ve süt ürünleri ihraç edeceğini aktaran Eker, Türkiye'de çalışan diğer firmaların da ortaya çıkacak avantajlardan yararlanmak için AB standartlarını kısa sürede yakalayacaklarına inandığını belirtti. Böylece süt ve süt ürünlerinde artış sağlanacağını ifade eden Eker, "İçerideki firmalarımız artık, daralma yaşanmasından şikâyet edemeyecekler. Çünkü, ihraç dönemi başlıyor artık. Böylece üretici süt fiyatlarının düştüğü baskısını daha az his edecek. Son dönemde sayıları giderek artan modern hayvancılığın gelişmesine de vesile olacak. Çünkü AB pazarı artık açık. Türkiye'de hayvancılığın zarar etmemesini, sütçülüğün kar etmesinin yolu buradan geçiyor."

TÜRKİYE SÜT VE ET KURUMU KURULUYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuşmasında ayrıca, 'Türkiye Süt ve Et Kurumu'' adı altında bir kurum kurulacağını belirterek, konunun Bakanlar Kurulu' nda imzaya açıldığını ve gerekli işlemlerin 1 hafta içerisinde tamamlanmış olacağını bildirdi.

kalan karakter 1000

efay gunol efay gunol

bende bizi ab ye aldilar sandim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.04.2013 18:01
Alf Alf

İnşallah Türkiye yurtiçi süt ve süt ürünlerinin fiyatları zamlanmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 01.04.2013 16:07
Burak bozkaya Burak bozkaya

Bende Vizeler kalkicak sanmisdim haha demek sütmüs.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 01.04.2013 15:29
nail nail

mükemmel olur herkes hayırlı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 01.04.2013 15:19
calvusus calvusus

Her tarafı müjde olsa ne olacak. 50 yıldır Avrupa Birliği ile üyelik müzakeresi sürdürüyoruz ve üye olamıyoruz. Üstüne üstlük bizden sonra başvuran 20 ülke tam üye oldu. Güney Amerika kıtasındaki Bolivya, Arjantin, Brezilya vb. gibi ülkeler bile vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine gidebiliyor. Türkiye'nin hayvancılık üretimi can çekişiyor, Dünyanın en pahalı Eti Türkiye'de iken, Avrupa Birliği Türkiye'den süt ürünleri ithalatı izni verse ne olur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 01.04.2013 14:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.