X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Benzine yeni alternatif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Benzine yeni alternatif

  • Giriş Tarihi: 1.4.2013 15:30

Türkiye'nin tek Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nde nişastalı ve şekerli bitkilerden bezine alternatif üretimine başlandı.

Samsun Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Bölüm Başkanı Mustafa Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ün benzine alternatif olarak dünyada üretiminin yapıldığını söyledi.

Biyoetanolün benzine katkı olarak da kullanıldığını belirten Acar, şunları söyledi:

''Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) aldığı karar gereği 1 Ocak 2013'ten itibaren ülkemizde kullanılan benzin ürünlerinde yüzde 2 oranında harmanlama zorunluğu getirildi. Bu nedenle araştırma merkezimizde bitkilerden biyoetanol üretimi yapacak bir tesis kurduk. Buğday, mısır, patates gibi nişastalı ve şeker pancarı atığıyla şekerli meyvelerden biyoetanol üretimi yapmaya başladık. Her hangi bir şekilde ekonomik olarak değerlendirilemeyen nişastalı ve şekerli ürünleri biz burada biyoetanol olarak değerlendirebiliyoruz.''


SELÜLOZDAN BİYOETANOL ÜRETİMİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Hemen hemen tüm bitkilerde bulunan selülozdan biyoetanol üretimi yapmak için de çalışmalara başladıklarını ifade eden Acar, ''Bundan sonra biz selülozdan biyoetanol üretmek için çalışıyoruz. Çünkü tüm dünya bu yönde çalışmalar yapılıyor. Eğer gerçekleştirirsek sonuçları ülkemiz için çok önemli olacak'' diye konuştu.

Özelikle Brezilya'da biyoetanolün önemli oranda kullanıldığını anlatan Acar, şöyle devam etti:

''Brezilya'da otomobillerin tamamına yakınında yüzde 70 biyoetanol katkılı benzin kullanılıyor. Bunun standardı yüzde 20 ama yüzde 70'e varan oranlarda katılıyor, hatta yüzde 100 biyoetanol ile çalışan hibrit araçlar da var. Sonra buna ABD de katıldı. ABD hükümeti bunu ısrarla destekliyor. Avrupa'nın da biyoetanolü benzine ve diğer yakıtlara katma oranı yüzde 6'lara ulaştı. Türkiye'de 2013'te yüzde 2 oranında biyoetanol katma zorunluğu getirildi, 2014 yılında bu oran yüzde 3'e çıkarılacak. Biyoetanol sayesinde hem üretici kazanacak, hem de doğa korunacak. Gelecek yıllarda benzine alternatif olduğu için biyoetanol çok önemli bir yakıt olacak.''

kalan karakter 1000

tremen tremen

ülkemiz ne yapar eder bu ürünü bile 5 tl den halkımıza satar

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır1
cevapla 01.04.2013 16:43
reality reality

desenize ülkemiz kurtuldu:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır7
cevapla 01.04.2013 16:26
Hakan Hakan

Ben emin değilim.Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan bir ülke olarak,biyoetanolun kullanınlan akaryakıtı ucuzlatacağını inanmıyorum.Ucuzlatmayacaksa,vatandaşın kesesine bir katkısı olmayacaksa bunlarla uğraşmanın da bir anlamı yok bence.Bilim insanları "haa işte böyle bir yakıt bulduk" deyip sevinsinler,bir kaç plaket de verdiler mi işlem tamamdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır4
cevapla 01.04.2013 16:02
selo selo

benzini pahalı yapan sebeb vergi bu ürünede vergi gelirse degişen bir şey yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır2
cevapla 01.04.2013 15:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.