X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memurlara verilen 24 yeni hak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

lara verilen 24 yeni hak

  • Giriş Tarihi: 1.4.2013 10:19

Hükümet ile sendikalar arasında geçen yıl yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık sebebiyle karara bağlanamayan sosyal haklarda sona gelindi. 2,5 milyon devlet unu yakından ilgilendiren 24 maddelik tasarı tamamlanarak Başbakanlık'a gönderildi.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, sözleşmeli personele yiyecek yardımı yapılacak, emekli olanlara ödenen tazminat gösterge rakamı artırılacak, İLKSAN üyeliği tüm Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları açısından isteğe bağlı hale getirilecek. Ayrıca '112 Acil'de görev yapan sağlık personeline ek ödeme oranının artırılması, PTT dağıtıcılarına 20 lira ücret ödenmesi ile imam ve müezzinlere dini bayramlarda fazla mesai ücreti verilmesi de düzenlemeler arasında yer alıyor.

Geçen yıl ilk kez yapılan toplu sözleşmede hükümet ile sendikaarasında anlaşma sağlanamaması üzerine Hakem Kurulu devreye girmişti. Görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması sebebiyle sosyal ve mali haklarda yapılması planlanan iyileştirmeler de karara bağlanamamıştı. Toplu sözleşme sürecinin ardından Çalışma Bakanlığı ile sendikalar, Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda bir araya gelerek talepleri ele aldı. Kasımdan bu yana süren toplantılarda iyileştirmeler belirlendi. Sendikaların 161 madde ile ilgili talepleri ilgili bakanlara sunuldu. Bakanlıkların değerlendirmelerinin ardından taleplerden 24'ü kabul edildi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik de Bakanlar Kurulu'nda larla ilgili yapılacak iyileştirmelere ilişkin sunum yaptı. Karar altına alınan konu başlıklarıyla ilgili olarak Başbakanlık'ta üst düzey bakanlık yöneticileri bir toplantıya çağrılarak belli maddelerde mutabakat sağlandı. Düzenlemelerin kısa sürede Meclis'ten geçerek yasalaşması bekleniyor.

Yeni düzenlemeye göre, sözleşmeli personele yiyecek yardımı yapılacak. Bu maddeden yaklaşık 170 bin sözleşmeli memurfaydalanacak. Bir diğer madde ise emekli olacak memurları ilgilendiriyor. Emeklilere ödenen tazminat gösterge rakamı artırılacak. Böylece emekli olurken verilen tazminat artacak.

Bir başka düzenleme ile burs alan veya devletçe tarafından okutulan çocuklar için aile yardımı ödeneği verilecek. Yapılacak yeni düzenleme ile memurların bölge sınırı esas alınarak yapılan seyyar görev tazminatı ödemelerinde il sınırı esas alınacak.

Kurum ve kuruluşların belediye ve mücavir alan sınırları dışında olan konutlarının hizmet tahsisli konut kapsamına alınarak bu konutlardan kira bedeli alınmaması sağlanacak.

KİT'lerde kıdem ücretinin hesabının ay hesabı üzerinden yapılması sağlanacak. İtfaiyeci kadroları genel idare hizmetleri olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki 'enformasyon memuru' kadro unvanı ise 'turizm araştırmacısı' olarak değiştirilecek.

Yükseköğretim kurumları disiplin kurullarında sendika temsilcisi bulunacak. İLKSAN üyeliği tüm Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları açısından isteğe bağlı hale getirilecek. Sözleşmeli personel dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı 112 Acil sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık hizmeti personelinin ek ödeme oranı artırılacak.

Yataklı tedavi kurumlarında normal mesai saatleri dışında nöbet tutan sağlık personeline verilen nöbet ücretinin dini bayram günlerinde yüzde 20 artırımlı ödenmesi sağlanacak. Yeni düzenleme ile ek ödemenin tabip dışı personele herhangi bir katkıya bağlı olmaksızın her ay aylıklarıyla birlikte ödenmesi mümkün olacak.

TRT'nin verici istasyonları ve haber müdürlüklerinde bilfiil çalışan personele koruyucu gıda yardımı verilecek. Yayında ve verici istasyonlarında çalışan personele ise giyim yardımı yapılacak. PTT'de görev yapan dağıtıcılardan aynı zamanda araç kullanarak dağıtım yapanlara aylık ilave 20 lira ödenecek.

Tapu ve kadastro kadrolarında ve sözleşmeli personel pozisyonlarında bulunanlardan kadastro hizmetlerinde görevlendirilen ve arazide fiilen çalışanlara kadastro tazminatı ödenecek. Devlet Demiryolları personeline ve yakınlarına demiryollarında yılda iki kez ücretsiz seyahat hakkı tanınacak.

Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi'nde çalışan sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti verilecek. Orman yangınları ile bilfiil mücadele edenlere koruyucu giyim ve donanım malzemesi sağlanacak; yangınlarda hava vasıtalarında fiilen görev yapanlara yangın tazminatı verilecek.

Normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenlere döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere fazla çalışma ücreti ödenecek. İmam-hatip ve müezzin-kayyımlara, dinî bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün fazla çalışma ücreti verilecek.

kalan karakter 1000

yakomoz yakomoz

bankaya vadesiz hesap açtırmak için gidenlere6 ayda bir50 lira gibi yüklü bir para öneriliyor yani senede 100 lira bizim halkımız bu kadar zengin değil halkımızın bütçesine ğöre bir tutar belirleyelim memurun işçinin hiç bir zam aldığı yok bunları göz önünde tutalım ayrıca elektiriğe yada bunun gibi şeylere gelen zamlarmemura işçiye verilen paranın üstünde

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.01.2015 21:26
yakomoz yakomoz

yılbaşı ikramiyelerinin daha küçük tutularak ihtiyaç sahiplerin yararlanmasını istiyoruz düşünsenize tirilyonlar çıkan bir kişi yolunu şaşıracaktır yada zengin birine çıktığını zaten zenğin ihtiyacı yokki yada okar yüklü bir paranın devir ettiğini eğer böyle bir devir varsa bunun işçimize memurumuza ihtiyaç sahiplerinin maaşlarına yansıtılmasını istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 21.10.2013 16:25
yakomoz yakomoz

bu konuya bir an önce el atılmasını rica ederim uzman çavuşluktan sivil memurluğa ğeçmekte olan ların işlemlerinin durdurulmasını rica ederim sivil memurluğa ğeçmek istemiyoruz uzman erbaşlar olarak2 yıl daha çalışmak istiyoruz sizlerden ricam iş işten geçmeden bu konuyla ilğilenmeniz biraz daha uzman erbaşolarak çalışmamıza izin verilmesini istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.07.2013 16:22
Murat Özçelik Murat Özçelik

İtfaiyeciler göreve elinde kalem, önünde klavye ile gitmiyor. İtfaiyeciler GİH Sınıfında olmamalı. İtfaiye Hizmetleri Sınıfı oluşturulmalı. Yıpranma hakkı verilmeli..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.07.2013 14:25
yakomoz yakomoz

çalışmamız için tanınan süre çok az kaldı sivil memurluğa ğeçmek istemiyoruz uzman erbaşlar olarak çalışma süremizin 2 yıl daha uzatılmasını istiyoruz bu konuyla bir an önce ilğilenilmesini rica ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.04.2013 16:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.