X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER IMF'den Güney Kıbrıs'a 1 milyar avro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

IMF'den Güney Kıbrıs'a 1 milyar avro

  • Giriş Tarihi: 3.4.2013 19:04

Uluslararası Para Fonu (IMF), Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketine 1 milyar avro büyüklüğünde bir katkı sağlayacağını açıkladı.

IMF Yönetici Direktörü Christine Lagarde, Fon'un, Güney Kıbrıs'ın bankalarında istikrar sağlaması ve kamu harcamalarını azaltmasını hedefleyen kurtarma paketine 1 milyar euroluk katkı sağlayacağını belirtti.

IMF, Güney Kıbrıs ile Euro Bölgesi yetkililerinin 25 Mart'ta çıkardığı 10 milyar avroluk kurtarma programı kapsamında, Güney Kıbrıs'ın en büyük iki bankasını yeniden yapılandırmasını, bütçe açıklarını azaltmasını ve maaş ve emeklilik sistemlerinde düzeltme yapmasını talep ediyor.

Programın başarılı bir şekilde uygulanması için daha çok çabanın sarfedilmesi gerektiğini belirten Lagarde, ''Anlaşmanın Güney Kıbrıs'ın altta yatan sorunlarına sağlam ve tam kapsamlı bir şekilde finanse edilmiş bir çözüm ve toparlanmaya doğru sürdürülebilir bir yol sunduğuna inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Olivier Bailly de, kurtarma paketinin ilk kısmının Güney Kıbrıs'a mayıs ayında verilebileceğini söyledi.