X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sigortacıdan bankalara savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sigortacıdan bankalara savaş

  • Giriş Tarihi: 5.4.2013

Kredi alana sigortayı zorunlu tutan bankalar acenteleri kızdırdı. 16 bin 500 şirketin kurduğu TÜSİAR, Hazine'ye "bankalara disiplin getirin" diye başvurdu

Bankaların kredi alanları habersiz sigorta yapması vatandaşların yanı sıra 16 bin 500 acenteyi de isyan ettirdi. Bu uygulamaya tepki gösteren Sigortacılar Platformu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a 'bankalar sigortacılık yapmasın' diye dilekçe göndermişti. Ardından acenteler de bankaların sigorta işlemlerinin disiplin altına alınması talebinde bulundu. Tüm Sigortacılık Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği (TÜSİAR), bankaların sigorta uygulmalarının müşterileri mağdur ettiğini açıkladı. Dernek, Hazine'ye başvurararak banka sigortacılığına disiplin getirilmesini istedi.

KREDİ ŞANTAJI VAR

TÜSİAR Başkanı Binnur Aktaş, poliçe sahibi tüketicilerin bankaların yaptığı bu sigortalardan çoğunlukla haberi bile olmadığını belirtti. Aktaş, "Vatandaş, başına bir şey geldiğinde, poliçeden haberi olmadığı için sigorta şirketine başvuruda dahi bulunmuyor. Bankaların bu uygulamaları hem nihai tüketicilere, hem de güven anlamında sektörün bütününe zarar veriyor" dedi. Aktaş, bankaların "Eğer sigorta poliçeni ben düzenlemezsem, kredin onaylanmaz' ya da kredi faiz oranını daha yüksek uygularız" diye tehdit ettiklerini söyledi. Aktaş "Aslında Hazine Müsteşarlığı ve Sigortacılık Genel Müdürlüğü bunun suç olduğunu bir tebliğle duyurmuştu. Ancak bu uygulamalar engellenemedi. Müşteri hâlâ yüksek fiyatlı veya eksik teminatlı poliçeleri almak zorunda. Bu durum sistemin imajını olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.


kalan karakter 1000

fvz fvz

bankalara bu ülkede kimsenin gücü yetmez. gerisi boş laf

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 05.04.2013 15:42
abc abc

sigortayı yapan banka değil zaten ayrı bir şirket kuruluyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 05.04.2013 11:15
Bu nasıl habercilik? Bu nasıl habercilik?

Bu devirde hala boş kafayla habercilik yapıyorsunuz. Bankanın kredi ile birlikte sattığı sigorta poliçesi hayat sigortası ve kredinin olası geri ödenmeme riskini karşılayacak kadar teminata sahip. Tabi ki tüm riskleri dahil edecek şekilde tanımlanmıyor zaten bu tarz ürün isteyen ister acentesi olarak banka kanalını kullanır ister başka ama buna özel poliçe düzenletir ve primini öder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır5
cevapla 05.04.2013 08:57
cemilhektor cemilhektor

nedense hükümet bu konuda sessiz
kalmayı tercih ediyor.. acaba gücü
yetmiyor mu bu bankalara??

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.04.2013 07:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.