X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Uçuran sipariş: 38 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Uçuran sipariş: 38 milyar dolar

  • Giriş Tarihi: 14.4.2013

Rakipleri krizdeyken verdiği rekor siparişlerle havacılık sektörünün gündemine oturan THY'nin Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, "278 uçağın piyasa değeri 38 milyar $. Bu fiyata indirim yaptırdık" dedi

Dünya havacılık şirketleri krizle boğuşurken yolcu sayısından kârına, filosundan istihdamına kadar birçok alanda rakiplerinin önüne geçen Türk Hava Yolları (THY) global bir şirket olma vizyonunda son hızla ilerliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'yla bir araya gelerek uçak siparişlerinden greve, THY Teknik'ten yeni hatlara kadar pek çok konuyu konuştuk.

AKSAMA OLMAZ
* Sendika grev ilanını astı. Turizm sezonu öncesinde grev olursa ne olacak?
Sendikaya '305 kişinin işe iadesi olmazsa olmaz şartınız ise görüşmeyelim' dedik. Dayatmadan vazgeçmelerini istedik ama onlar dinlemedi. 2011 ve 2012'de en fazla SSK primi ödeyen şirketiz. Çalışanların memnuniyeti had safhadayken, sendikanın ideolojik dayatmasından dolayı 16 bin kişi, 2013 artışlarını alamadı. 305 kişiyi bahane ederek 16 bin kişiyi ihmal ediyorlar. Sendikanın çalışan nezDinde itibarı en düşük düzeyder. Bunu bilen sendika sadece grev kararını asabildi. Biz sendikayı aklı selime davet ediyoruz. Masadayız, gelsinler 16 bin kişinin hakkını en iyi şekilde konuşalım.

* Peki aksama yaşanır mı?
Seferlerde herhangi bir aksama yaşanacağını düşünmüyoruz.

* Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in grev konusundaki açıklamalarına ne diyorsunuz?
Sendika tepki gösterdi ama Maliye Bakanımız şirketin yüzde 49'u ve altın hissesinin sahibi. Yani mal sahibi. Dolayısıyla söz söyleme hakkı var. THY ticari bir şirket olarak çalışmasına rağmen Türkiye açısından çok şey ifade ediyor. Şu anda tam kapasite çalışan THY'nin bu hizmetlerinin kesintiye uğraması birçok alanda sıkıntı yaratır. Bu nedenle bakanın açıklamalarını önemli ve değerli buluyorum.

* Şu anda uçak sayısı nedir?
THY'nin filosunda 52 uçak vardı. Bugün sayı 213'e çıkmış durumda. 2020'de 350-400 arası bir filoya sahip olacağız. Şu anda teslimini beklediğimiz 278 uçak var. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarı, bölgesel lider olma yolunda attığı adımlar bize güç veriyor. Arkamıza bu rüzgârı aldık ve kendimizi 2023 vizyonuna uyarladık.

ZARAR ETTİĞİMİZ HAT YOK 110 ÜLKEYE UÇACAĞIZ
* Boeing ve Airbus'a sipariş ettiğiniz 278 uçağa ne kadar ödediniz?
Sipariş verdiğimiz uçakların liste değeri yaklaşık 38 milyar doları buluyor. Bunun üzerinden bir indirim aldık. Asıl fiyatı açıklayamam.

* Uçakların finansmanını nasıl sağladınız?
10 yılda alınan hiçbir uçakta devlet garantisi yoktur. Bunların tamamı THY'nin bilançosuna verilen kredilerdir. Finansman sorunumuz yok. ABD ve Avrupa Eximbank üzerinden bunları finanse ediyoruz.

* Zarar ettiğiniz hat var mı?
10 yılda açtığımız hiçbir hattı kapatmadık. Son dönemde 34 yeni hat açtık doluluklar yüzde 78'lerde. Son açtığımız Houston hattında ilk hafta doluluk oranları yüzde 93'e ulaştı. Altıncı ayda muhtemelen bu hatta bilet bulunmayacak. Bugün İstanbul'dan 221 noktaya uçuyoruz. Dünyada ülke sayısı bakımından birinci, şehir bakımından ise 4'üncü sıradayız. 6'ncı ay sonunda Avrupa'da uçmadığımız ülke kalmayacak. Şu anda 99 ülkeye uçuyoruz. Bu sayıyı yılsonunda 110'a çıkaracağız.

FUTBOL VE GOLFTE YENİ SPONSORLUKLAR GELECEK
* Yeni spor sponsorlukları olacak mı?
Barcelona ve Manchester'le sponsorlukları uzatmama kararı aldık. Futbol ve golf alanında yeni sponsorluklarımız olacak.

* Yılda kaç pilot alıyorsunuz?
Yılda 600 pilota ihtiyacımız var. Bunların bir kısmını açtığımız okul ve üniversitelerle kendimiz karşılamak istiyoruz. Şu anda 300'e yakın yabancı pilot çalıştırıyoruz.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE GİREBİLİRİZ
* THY Teknik global bir şirkete mi dönüşüyor?
THY Teknik olarak üçüncü ülkelerde bakım tesisleri kurabiliriz. Görüşme aşamasında olduğumuz ülkeler var. Know-how ihraç edeceğiz. THY Teknik dünyaya açılmak istiyor.

* Lufthansa'yla görüşmeler sürüyor mu?
Lufthansa'yla karşılıklı görüşmelerimiz henüz başlamadı. Kendi içimizde çalışıyoruz. Kazan-kazan prensibi içinde ileride görüşülebilir.


kalan karakter 1000

Zafer şen Zafer şen

Tebrik ediyor başarıların devamını diliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır5
cevapla 14.04.2013 19:53
aslan aslan

Sakin lufthansa ile ortak olmayin.Lufthansa en buyuk rakip olarak T.H.Y goruyor.T.H.Y onunu kesmek icin isbirligi icinde,

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır1
cevapla 14.04.2013 15:34
efrahim ayten efrahim ayten

36 yildir thy musterisiyim memnunum yolun acik olsun kazasiz belasiz nice yillara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır7
cevapla 14.04.2013 15:11
Necmettin Yesil Necmettin Yesil

Ne diyeyim ki?
Artik Türkiye nin önüne kimse gecemeyecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır6
cevapla 14.04.2013 13:17
ustafa 42 ustafa 42

thy sendikanın şantazına boyun eğme dik dur daha önce işten atılan personeli tekrar işe almaaaa.

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır16
cevapla 14.04.2013 13:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.