ARKADAŞINA GÖNDER Taşeron işçiye süper koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ye süper koruma

  • Giriş Tarihi: 15.4.2013 16:19 Güncelleme Tarihi: 15.4.2013 16:20

Sayıları 1.7 milyona ulaşan lerle ilgili hazırlanan yasa tasarısına Star ulaştı. Tasarıyla taşeron işçilerin maaş, kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları beş ayrı düzenleme ile koruma altına alınıyor.

Kamuoyunda '' olarak nitelendirilen ve bugün itibariyle sayıları 1.7 milyona ulaşan 'alt işveren işçileri' ile ilgili hazırlanan yasa tasarı taslağı netleşti. İşçi ve işveren temsilcilerinin büyük ölçüde kabul ettiği yasa tasarı taslağı, taşeron işçi sisteminde adeta devrim niteliğinde düzenlemeler içeriyor. Taşeron işçilere büyük haklar geliyor. '4857 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı Taslağı' adı verilen düzenleme ile taşeron işçilerin maaş, kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları 5 ayrı düzenleme ile koruma altına alınıyor.


TASLAKTA YER ALAN DÜZENLEMELERİN ANA HATLARI

Ücret 1 gün bile gecikmeyecek

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; asıl işveren, alt işverenin yani taşeron şirketin ücretleri düzenli ödeyip ödemediğini aylık bazda takip edecek. Bunun için bir işçinin şikayeti aranmayacak. Ücretlerin düzenli ödenmemesi halinde asıl işveren, hakedişlerden kesinti yaparak işçi ücretlerini ödeyecek.

İşçi birinci alacaklı olacak

Olası bir iflas veya haciz durumunda da işçi ilk alacaklı olacak. Haciz işlemleri, işçilerin ücret bedelleri ayrıldıktan sonra gerçekleştirilecek.

Yıllık izinler yanmayacak

Taşeron işçilerin yıllık izin hakları da koruma altına alındı. Buna göre taşeron şirket değişse bile, yıllık izin hesaplamasında işçinin işe ilk girdiği tarih baz alınacak. Yıl içinde üç şirket değişse bile işçinin ilk işe girdiği tarih baz alınacak.

İşten atılma korkusuna son

Taşeron şirketlerle sözleşmeler 3 yıllık olacak. Taşeron işçilerle yapılacak sözleşmeler de 3 yıllık olacak. Dolayısıyla, işçiler her yıl işten atılma endişesi yaşamayacak.

Kıdem tazminatı ödenecek

Yeni düzenlemeyle taşeron işçilerin kıdem tazminatı ödemelerinden alt işveren kadar asıl işveren de sorumlu olacak. İşçiler adına bireysel kıdem tazminatı hesabı açılacak. Yeni düzenleme sonrasında kıdem tazminatı hakları bu hesapta toplanacak.

Maaşlarda kısmi artış

Taslakta, "alt işveren tanımı" değiştirilirken, ücretler konusunda da bazı düzenlemeler yer aldı. Buna göre, alt işverenin tanımı, "Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde veya asıl işin bir bölümünde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçileri sadece o işyerinde çalıştıran diğer işverene alt işveren denir" şeklinde değiştirildi. Taslakta, taşeron işçilerin ücretlerinin, emsal işlerde çalışan kadrolu işçilerden az olamayacağı hüküm altına alındı. Bu düzenleme, halen asgari ücret düzeyinde olan taşeron işçi ücretlerinde kısmı artışlar getirmesi bekleniyor.

Kaynak: Star


kalan karakter 1000

sinem sinem

bizde yeni düzenlemeler başlıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 23.04.2014 09:47
Ali KARA Ali KARA


Bu hükumetin taşeron işçilerle ilgili yaptığı çalışma,şartları birazcık düzeltme amacı taşısa da,
aslında bundan sonraki muhtemel kadro isteklerini ve ihtimalinİ ortadan kaldırmaya yöneliktir.
Tıpkı darbelrin önünün kesilmesi gibi.Halbu ki darbe başka birşey kadro istemek başka birşeydir.
Diğer taraftan,ücretlerde gözle görülür bir düzeltmeden de bahseden yoktur.Taşeron işçisi birşey istediği
zaman,hemen diğer ülkelerden örnekler veriyorlar.Aslında adaletsizlik her suçunanasıdır.Atalarımız''
biri yer biri bakar,kıyamet ondan kopar ''derken.Bu günkü durumu kastedmiş.Ya kadro verin,ya da ücretleri
1500-1600 TL ayapın.Neymiş efendim,bir milyon kişi vramış,bu çok zor ve sakıncalı imiş.On yıllarca devletin işçisi
özel sektördeki işçinin 5 katı maaş aldı,alıyor.O çok mu adaletli?

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır9
cevapla 04.09.2013 15:21
mustafa mustafa

kanmayın hep böyle devam edecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır6
cevapla 18.08.2013 15:01
Taşören zekai Taşören zekai

CALIŞMA ALANLARI RİSKİNİN ANALİZLERİNİ YAPMADAN OTURDUK LARIYERDEN MAAŞ BELİRLEYEN ZİHNİYET OLDUGU TAKTİRDE BUİŞ ASLA DÜZELMEZ ZİHNİYET DÜZELMELİ MAAŞ LARIMIZ YAPTIGIMIZ İŞ LERİMİZE PARALEL BELİRLENMELİ YAPABİLİYORMUSUNUZ BEN BİN DÖRTYÜZ ALIYORUM AMA KADROLU ARKADAŞIM İSE ÜÇ BİNLİRA ALIYOR AYNI MAAŞI VERE BİLİYORMUSUN VERMEZLER VERE MEZLER BUYARA KURUMAZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır7
cevapla 27.07.2013 23:30
sebay sebay

Bunları defalarca yaşayan bir özel sektör temsilcisi ve meslek kuruluşu üyesi olarak hükümetimizin yani YASA KOYUCUNUN/TBMM’NİN; 4857 Sayılı İş Kanununda acilen bir değişiklik yaparak öncelikle ihaleli işlerde maliyet hesabına işçi alacaklarının da eklenmesi ve işçilerin haklarını almalarının temin edilmesi, şeklindeki düzenlemenin getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu bir toplumsal ayrışmaya ve yaraya yol açacağı kesindir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır5
cevapla 22.07.2013 01:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.