X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER ASELSAN'ın "KAPLAN"ları görücüye çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ASELSAN'ın "KAPLAN"ları görücüye çıkacak

  • Giriş Tarihi: 18.4.2013 14:55 Güncelleme Tarihi: 18.4.2013 15:08

ASELSAN, el yapımı patlayıcılar ve bombaların imha edilmesi amacıyla geliştirdiği "KAPLAN" adı verilen bomba imha robotlarının yeni modellerini geliştirdi.

İlk kez 2013 IDEF'te kamuoyuna tanıtılacak KAPLAN'ın yeni modelleri, radar tabanlı sistemleri sayesinde toprak altında veya bir paket içine gizlenmiş el yapımı patlayıcıları tespit ederek, elektro manyetik güç sistemi sayesinde uzaktan etkisiz hale getirebiliyor.

Savunma sanayinin öncü kuruluşu ASELSAN, el yapımı patlayıcı ve bombaların, insan hayatını tehlikeye sokmadan, hızlı ve güvenilir bir şekilde imha edilmesi amacıyla 2012 yılında "KAPLAN Bomba İmha Robotu"nu geliştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğünün de kullanmaya başladığı KAPLAN Bomba İmha Robotu, yeni nesil insansız teknolojisi sayesinde patlayıcılarla mücadelede güvenlik güçlerine önemli avantajlar sağladı.
Tamamen milli olarak geliştirilen KAPLAN, bomba imha personelinin şüpheli bir nesneyi 500 metre mesafeden incelemesini sağlayan gözetleme sistemine ve bombayı imha etmekte kullanılan 7 hareket serbestliğine sahip robot kola sahip. Robot kol, şüpheli cisim üzerinde istenilen noktaya hassas olarak yönlendirilebiliyor ve tüm işlemler canlı olarak komuta birimindeki ekrandan izlenebiliyor. Süspansiyonlu paletleri sayesinde, şüpheli nesnelere ulaşabilmek için merdiven inip çıkabilen kar, çamur, su birikintisi gibi zor zeminlerde hareket edebilen KAPLAN, -30 ile 69 derece sıcaklıklar arasında çalışabiliyor.

Batarya değiştirilmeden 15 kilometre yol gidebilen KAPLAN, 4 saati aşan süre boyunca bomba imha görevlerini yerine getirebiliyor.

3 BOYUTLU GÖRÜNTÜLÜYOR

Robot kullanıcısı, bir aracın altına veya bir menfezin içine yerleştirilmiş nesnelerin görüntülerini, robot kolu üzerindeki kameralar sayesinde canlı olarak uzak komuta biriminde izleyebiliyor. Bu görüntüler, istenirse sonradan incelenebilmesi için kaydedilebiliyor. Robot, üzerinde yer alan mikrofon ile inceleme yapılan ortamı dinleyip, gereken durumlarda kullanıcının sesli uyarılarını bulunduğu ortamda duyurabiliyor.
Yüksek hassasiyet gerektiren bomba imha görevi, gelişmiş yazılım arayüzleri ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yazılım arayüzlerinde yer alan 3 boyutlu robot gösterimi sayesinde de kullanıcı robotun gözle göremediği bir yerdeki hareketlerini bile izleyebiliyor. Bomba imha uzmanı tarafından imha edilmesine karar verilen patlayıcı, robot kol üzerinde yer alan su topu ile imha ediliyor.

YENİ KAPLAN HAZIR

ASELSAN, uzun süren Ar-Ge çalışmalarının ardından gizlenmiş el yapımı bombaları uzaktan tespit edip etkisiz hale getirebilen KAPLAN'ın yeni modelini geliştirdi. KAPLAN'ın yeni modeli, radar tabanlı sistemi sayesinde toprak altında, yol altına veya bir paket içerisine yerleştirilmiş el yapımı patlayıcıları tespit edebiliyor, üzerindeki yüksek elektro manyetik güç sistemi sayesinde gömülü olan el yapımı patlayıcıları uzaktan etkisiz hale getirebiliyor.

BU TEKNOLOJİYE BİRKAÇ ÜLKE SAHİP

Tamamen milli olanaklarla geliştirilen KAPLAN'ın yeni modelleri, önümüzdeki ay düzenlenecek IDEF 2013 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda sergilenecek.

Yetkililer, yeni versiyon KAPLAN'larda kullanılan patlayıcı tespit ve imha teknolojisine dünyada birkaç ülkenin sahip olduğunu belirttiler.

kalan karakter 1000

zk zk

Motorunuda sen yap.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.05.2013 16:50
xx xx

aşağıdaki arkadaşları da eksilediniz ya beyninizi öpeyim sizin zorunuzamı gitti hayırdır doğru söyleyen dokuz köyden kovulur tabi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 18.04.2013 22:22
ayn stain ayn stain

hükümet 10 sene daha iktidarda kalırsa dünyada 4.büyük güç oluruz......

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır3
cevapla 18.04.2013 21:23
burak burak

sadece yorumlara bakıyorum nasıl olursa olsun adamlar calısıyor bu ısler yavas yavas sonra kendi arabanında motorunu yaparsın öle bıranda uzaya gidilmez...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 18.04.2013 21:16
ayn stain ayn stain

helal olsun size...ve başbakanın el atmasıyla oldu bu işler, hortumcu musluklarını kesti allah razı olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 18.04.2013 21:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.