X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Silueti bozanların işi zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Silueti bozanların işi zor

  • Giriş Tarihi: 25.4.2013 11:20 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 12:57

Avukat Gökdemir'in açtığı davada bilirkişiden Sultanahmet'in minareleri arasına giren gökdelenler için çok sert rapor çıktı. Gökdelenler mahkeme kararıyla tıraşlanabilir.

Zeytinburnu Kazlıçeşme de yükselirken İstanbul'un asırlık tarihi siluetini bozan 3 gökdelen ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde açılan davada bilirkişiden zehir zemberek bir rapor çıktı.

Mimar İhsan Sarı, Doç. Dr. Darçın Akın, Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, Mimar Mehmet Kaya tarafından hazırlanan bilirkişi raporu 38 sayfadan oluşuyor.

Radikal'in haberine göre; Raporda gökdelenlerle ilgili olarak 'Daha önce 1 olan emsalin 2.5' a çıkarılarak İmar Yasası'na aykırı hareket edildiği; (inşaatın) Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde yer aldığı; bu sınır içinde Güney-Batı yönünde bulunan 'bakı noktası'nın kapsadığı İstanbul Kara Surlarının siluet içinde kaldığı, (inşaatın) İstanbul'un tarihi siluetini olumsuz etkileyerek kamu yararı taşımadığı'' sonuçlarına varıldı.

Mahkeme ruhsat iptaline karar verirse bu İBB'ye yıkım hakkını veriyor. Bu durumda mal sahibinin tazminatı ödemek kaydıyla gökdelenler tıraşlanabilecek.

kalan karakter 1000

Can Fenerli Can Fenerli

ülkeyi bozanlara neden kimse açmaz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 25.04.2013 16:40
engin ural engin ural

Bilirkişileri kutluyorum. Gereken mutlaka yapılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır0
cevapla 25.04.2013 16:13
jangofet jangofet

Şehrin son kalan ormanlarını da kanalistanbul, hava alanı ve 3. köprüyle birlikte yok etmek isteyip de siluetten bahsetmek çok saçma. Ne silueti trafikte 10 km mesafeyi bilmemkaç saatte alıp zor nefes alacak hale gelmişiz. Bunun yanında şehir berbat bir beton mezarlığına dönmemiş gibi siluetin lafı mı edilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 25.04.2013 15:52
OBJEKTIF BAKIS OBJEKTIF BAKIS

Binalar yapilmadan tahmin edilememi$ mi? Kesinlikle tarihi görüntüyü bozar. YIKIM imkansiz gibi,ama IN$ALLAH belli çapta tira$lanma olur diye umut ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 25.04.2013 15:44
UE UE

BU GOKTELENI YAPANLAR, BUNA IZNI VERENLERIN ACILEN YARGILANMASI GEREKIR. BANA KALIRSA BU BINALARIN KAT IZNLERININ HEMEN IPTAL EDILMESI GEREKIR. ISTANBUL DEPREM BOLGESI BUKADAR YUKSEK KATLI BINA YAPILMASI NE KADAR DOGRU BU TARTISILMALI?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 25.04.2013 15:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.