Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antep kendini klonluyor

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Anadolu kaplanı Gaziantep, dev bir yatırım için kolları sıvadı. Halen 40 milyon metrekare OSB'ye sahip olan şehir, Kilis'le birlikte atağa kalkacak. Kilis'le ortak kurulacak 35 milyonluk yeni OSB'ye yatırımcılardan talep patlaması var

Türkiye'nin önemli sanayi şehirlerinden Gaziantep, dev bir yatırım hamlesi başlattı. Anadolu kaplanı olarak da anılan şehirler, mevcut kurulu gücü büyüklüğünde bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) inşa ediyor. Kilis'le ortak gerçekleştirilecek yatırım, 35 milyon metrekare büyüklüğünde olacak. Gaziantep bu yatırımla adeta kendini klonlayacak.

35 MİLYONA 40 MİLYON TALEP

Gaziantep'te, halen toplam 40 milyon metrekareden oluşan altı OSB bulunuyor. Yeni bölge için de ön başvurular alınmaya başlandı. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, ortak OSB'nin kurulması için bir süreden beri yürütülen çalışmaların sonuna geldiklerini ve izin sürecini tamamlama aşamasında olduklarını belirtti. Konukoğlu, "Şu anda ön talep alıyoruz. Şimdiden 35 milyon metrekarelik yere 40 milyondan fazla talep geldi. Ağırlıklı olarak tekstil firmaları başvuruyor. Yabancıların da ilgisi fazla. Ancak biz bölge sanayicilerine öncelik veriyoruz" dedi. Konukoğlu, projenin gelişiminde barış sürecinin büyük etkisi olduğunu da belirtti.

Tünelle limana bağlanacak
Konukoğlu, bu çalışmanın bölgenin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına dikkat çekerek, ihracatı da artıracağını belirtti. Yapılacak yeni tünelle Kilis'in liman şehri gibi çalışacağını söyleyen Konukoğlu, "2014'te ihaleye çıkacak tünel projesiyle Kilis İskenderun'a bağlanacak. Kilis'ten limana 80 kilometre mesafe olacak. Bu yatırımla halen 6 milyar dolar olan ihracatımızı rahatlıkla 2023'te 30 milyar dolara çıkaracağız" dedi.

Kilis'ten finans ve lojistik destek
Gaziantep
ve Kilis ortak projesiyle gerçekleştirilecek olan yeni OSB'de Kilis'in lojistik ve finans gücü de etkili oldu. Geçmişte uzun yıllar sınır ticaretiyle bölgeye finansman sağlayan Kilis, aynı zamanda limana olan yakınlığı nedeniyle bugün ihracat için hayati bir önem taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antep kendini klonluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz