X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalara kötü tüketiciye iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalara kötü tüketiciye iyi haber

  • Giriş Tarihi: 1.5.2013 12:44

Hesap sahiplerinden imzalı ya da kanıtlanabilir bir talep alınmadan kredili mevduat hesabı açılmamasına ilişkin düzenleme, bugünden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) kredi mevduat hesabı açılmasına ilişkin açıklama yapıldı.

Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin geçen yılın kasım ayında Resmi Gazete'de yayımlandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Yönetmelikteki 'Düzenlenecek sözleşmeler kapsamında, sözleşmeden ayrı olarak hesap sahibinden alınacak imzalı ya da kanıtlanabilir bir talep olmaksızın hesap sahibi adına kredili bir hesap açılamaz' hükmü ile çerçeve sözleşmeden ayrı olarak hesap sahibinden alınacak imzalı ya da kanıtlanabilir bir talep ile kredili mevduat hesabı açılması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Bahse konu hüküm, ilgili yönetmelik uyarınca 1 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir."


KREDİLİ MEVDUAT HESABI OYUNU

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, bankaların mağduriyet yaratan uygulaması ile ilgili şunları şöylemişti:

"Bazı bankalar, kredi verdikleri müşterilerinin haberi olmadan kredili mevduat hesabı açıyor (ek hesap) ve bunu yine kendi belirledikleri koruma sigortası ile koruma altına alıyor. Şöyle ki bir kredi çektiniz ve aylık ödemeniz bin lira. Bu bin liranın aylık olarak garanti tahsili için banka, yaklaşık 2 bin liralık kredili mevduat hesabı açıyor. Tüketici, ödeme bir gün geciktirdiği anda banka bu hesaptan bin lira çekiyor ve hemen faiz işletiyor. Bin liraya bir günlük gecikme yüzünden 50 lira faiz ödeniyor. Bunu milyonlarca tüketici üzerinden hesaplarsanız, bir günlük gecikmeyle bankaların elde ettiği karı siz düşünün.''

kalan karakter 1000

eses eses

damat ferit dönemiyde böyleydi hayırlı olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.05.2013 22:11
memur memur

bir ehliyet aldım sürücü kursu 450 tl aldı devlet 500 tl kim tefeci

Aynı Görüşte misiniz?
evet72
hayır26
cevapla 01.05.2013 15:10
COCO COCO

O 500 TL sana yol su elektrik sağlık eğitim vs. vs. olarak geri donuyor, ama bankaların aldığı geri gelmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet78
hayır32
cevapla 01.05.2013 15:58
AE AE

BANKALAR TEFECİLİK YAPIYOR. MEVDUATA YILLIK %8 FAİZ VERİRKEN KMH HESAPLARINA AYLIK %5 YILLIK %60 FAİZ UYGULUYORLAR. YAZIKLAR OLSUN. VATANDAŞ KAZ GİBİ SOYULUYOR. TÜYÜDE YOK DERİSİNİ SOYUYORLAR. HANİ T.T.KANUNU BANKA VERDİĞİ FAİZİN 1,5 KATINIDAN FAZLA FAİZ ALAMAZDI. BDK NERDE

Aynı Görüşte misiniz?
evet141
hayır1
cevapla 01.05.2013 14:01
fatih fatih

yasal tefeci bankalar !

Aynı Görüşte misiniz?
evet114
hayır0
cevapla 01.05.2013 13:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.