X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER OYAK'a çifte denetim kıskacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

OYAK'a çifte denetim kıskacı

  • Giriş Tarihi: 4.5.2013

OYAK'la ilgili raporunu tamamlayan Meclis, çifte denetim istedi. Raporda, "Kurumun Sayıştay ve Maliye denetimine tabi olması, ihalelerin mercek altına alınması, usulsüzlük şüphelerinin incelenmesi gerekir" denildi

Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan OYAK alt komisyonu uzun süredir sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayarak, raporunu hazırladı. Önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülecek olan raporda, çarpıcı tespit ve öneriler yer aldı. Kurumun etkin bir denetimle karşı karşıya olmadığı dile getirilen raporda, OYAK'ın Sayıştay ve Maliye denetimine tabi olması istendi. Ayrıca ihalelerin mercek altına alınması, usulsüzlük şüphelerinin incelenmesi istendi. Raporda komisyon çalışmalarına katkı sunmak üzere teknik konularla ilgili bir inceleme heyetinin oluşturulduğu belirtildi. Bu incelemelerde ise OYAK'ın bir 'kamu kurumu' olduğunun tespit edildiği kaydedildi. 205 Sayılı Kanun'la kurulan kurumun etkin bir denetimle karşı karşıya olmadığı kaydedildi. Bu nedenle hem özel hem kamu denetimine tabi tutulması gerektiğine işaret edildi. Sayıştay ve Kamu İhale Kurumu'nun ihaleli işlerde denetim yapması da talep edildi.

İHALELER İNCELENECEK
Kurumun iştiraki OYAK İnşaat'ın SSK'dan aldığı inşaat ve yapım ihalelerinde usulsüzlük bulunup bulunmadığı konusunda inceleme yapılması önerildi. Ayrıca, kurumun faaliyetlerinin vergilendirilmesi konusunun yasal düzenlemeyle açıklığa kavuşturulması istendi. Komisyon, Maliye Bakanlığı'nın vergi denetimlerini yasayı beklemeden OYAK ve iştirakleri açısından değerlendirmesini önerdi. Ayrıca Maliye Bakanlığı'nın, taşınmazların satışı, rayiç bedel gibi konularda geçmişe dönük inceleme yapmasını da istedi.

EMEKLİ İSTİHDAMI YASAL DEĞİL

Komisyon, 40 subay, 28 astsubay, 3 erbaş uzman ve 4 sivil memur olmak üzere 75 kişiden oluşan Temsilciler Kurulu'nda astsubayların yeterince temsil edilmediği sonucuna vardı. OYAK'ın iştiraklerinde emekli TSK personeli istihdamının da yasal olmadığı dile getirildi. Araştırmada OYAK benzeri kurumun sadece Yunanistan'da olduğu, Avusturya ve Kanada'da ise benzer tamamlayıcı emeklilik fonları bulunduğu belirtildi.

ORGENERAL VE KORGENERALE YÜKSEK İKRAMİYE
Komisyon raporunda OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'un verdiği bilgiler de yer aldı. Buna göre bir orgeneral emekli olduğunda kurumdan 650 bin lira alırken korgenerale 450 bin lira emekli ikramiyesi ödeniyor. Bir korgeneralin orgeneralliğe terfi ettikten bir ay sonra emekliliğe ayrılması durumunda, 450 bin liraya ek olarak yalnızca bir aylık fark alabiliyor.

50 BİN LİRAYA ALDILAR 3 MİLYAR DOLARA SATTILAR
Raporda, Sümerbank'la ilgili de bilgiler yer aldı. Ulusoy, o dönemde kimsenin Sümerbank'ı almaya yanaşmadığını belirtti. Sümerbank'ın OYAK'a bedelsiz olarak verilmesi talebini kabul etmediklerini, 50 bin liraya aldıklarını anlatan Ulusoy, 5 yıl sonra da Sümerbank'ın OYAK Bank adıyla ING Bank'a 3 milyar dolara satıldığı bilgisini verdi.

kalan karakter 1000

Fatih Baysa Fatih Baysa

Sadece Astsubayların yeteri kadar temsil edilmediği belirtiliyor. Çalışanların kimlerle kan bağı var incelenmiş mi? Resmen Subay yakınları için garanti iş veren bir fabrika. Astsubay ve Uzmanlara yazık değil mi? Bu nasıl anlayış, bu nasıl adalet

Aynı Görüşte misiniz?
evet219
hayır46
cevapla 04.05.2013 13:24
ALİ KAYA ALİ KAYA

OYAK VE TSK DEVLETİN DENETİMİNE TABİ TUTULMALI, BAKIN KÜÇÜCÜK BİR KONTROLDE BİLE NELER ÇIKIYOR. BURALAR SUBAY VE ÇOCUKLARININ ARPALIKLARI OLMAKTAN ÇIKSIN ARTIK, BİR SUBAYA 650 MİLYAR NASIL VERİLİR YA? SUBAYLAR DARBELER SONUNDA KENDİLERİNE GÖRE YAPTIKLARI KANUNLARLA ACAYİP SİSTEM KURMUŞ, TSK MAL ALIŞVERİŞİNİ DE OYAK'IN FABRİKALARINDAN ALMAK ZORUNDA (ETİ, TUKAŞ, RENAULT...), MÜŞTERİ SABİT BU ŞİRKET HİÇ ZARAR EDER Mİ? KALDIRIN BU DÜZENİ HEY AKP HÜKUMETİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet192
hayır79
cevapla 04.05.2013 13:07
Asteğmen Asteğmen

Astegmenlerin iade edilmeyen oyak kesintileri ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet163
hayır45
cevapla 04.05.2013 11:26
ismail damar ismail damar

Subay neden intihar etmiyor? Çünkü onlar ordunun öz evlatlarıdır. Çünkü onlara haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik uygulanmıyor. Her şey altın tepside sunuluyor. Assubaylar bu orduya tam teşekküllü hastahanelerden SAĞLAM raporu alarak girdiler. Onların psikolojilerini sizler bozdunuz. Bunun vebali bu dünyada da diğer dünyada da sizin omuzlarınızdadır..

Aynı Görüşte misiniz?
evet248
hayır61
cevapla 04.05.2013 11:05
ustafa 42 ustafa 42

oh ne iyi ye memet ye

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır55
cevapla 04.05.2013 11:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.