X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İSPARK'a ekstre isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İSPARK'a ekstre isyanı

  • Giriş Tarihi: 29.5.2013 09:39 Güncelleme Tarihi: 29.5.2013 13:19

İSPARK'ın internet sitesinde borç durumunu sorgulayan İstanbullular, tarih ve yer bildirilmeden sadece park borçlarının bildirilmesine isyan etti.

Park borcunu sorgulatan sürücüler 7 yıllık park borcu şoku yaşadılar. Şikayetvar'ın haberine göre; www.ispark.com.tr adresinden plakasını girip aracına ait park borcunu sorgulatan vatandaşlar borca ait 7 yıllık bir tarih aralığı görünce neye uğradığını şaşırdı. Sürücüler "Borç çıkarmışlar ama tarih yok ispat yok" diye sitem etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak kurulan İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. A.Ş.) son dönemde şikayet yağmuruna tutuldu. İSPARK'ın web sitesinden borç sorgulatan sürücüler hem çıkan borcu ile hem de borca ait tarih aralığını görünce şoke oldu. Çünkü borç sorgulama ekranında sadece borç görünüyor. Ama bu borcun hangi tarihte, saatte ve otoparkta oluştuğuna dair hiçbir bilgi yok. Borç şoku yaşayanlar; akıllardaki soru işaretini gidermek için yapılması gereken en akıllıca işin borcun hangi tarih, saat ve otoparka ait park ücretinin ayrıntılı dökümünün verilmesi gerektiğini ifade ettiler. İşte sürücülerin gönderdiği şikayetlerden bazıları şöyle:


SÜRÜCÜLER 4N'YE YANIT BEKLİYOR

"İnternet üzerinden İSPARK'ın Borç sorgulama servisinden araç plakamı yazdığımda, 2 farklı otopark ücreti borcum olduğunu göstermektedir, Sitelerinde ne zaman ve nerede olduğunu görmek istediğimde böyle bir hizmet sunmadığı gibi, Tarih aralığı bile net değil, 01. 01. 2005- 31. 12. 2012. 7 senelik bir tarih aralığı içerisinde borç yazdıklarını görmekteyim. Ayrıca ben İSPARK görevlisinin kötü niyetli olmadığını nereden bilebilirim Yetkililerin bir an önce bu vb durumları iyileştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kim İSPARK, ne borç tamam ama nerede,ne zaman,nasıl ve neden?"


TEPKİLER ARTIYOR

"01.01.2005 - 31.12.2012 tarihleri arasında 1 TL borç gözüküyor. Neyin nesidir. Nerede kesilmiş hiç bir bilgi yok. Park yeri ve tam tarih bilgisini belirtmeniz gerekiyor. Bu şekilde bu sistem çok yanlış."


SÜRÜCÜLERİN KAFASI KARIŞIK

"Borcumu sorguladığınızda 01.01.2005 ile 31.12.2012 arasındaki 7 yıllık döküm çıktı. İSPARK'ın faaliyete geçiş tarihi hakkında bilgi bulamadım telefonla aradığımda 01.12.2005 tarihinde kurulduğunu öğrendim. Ben işin içinden çıkamadım. Nasıl bir çelişki"


İSPARK : MÜŞTERİ HİZMETLERİNDEN ANINDA BİLGİ ALINABİLİR

İSPARK'tan şikayetlerle ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kurumumuz tarafından otopark borçlarının ödenmesi ile ilgili başlatılan uygulama bir ceza değil sadece kamu adına borçların tahsiline yöneliktir. Aksi halde otopark ücretlerini ödeyen binlerce İstanbullu'ya haksızlık yapılmış olacaktır. Kurumumuzun ceza kesme yetkisi bulunmamaktadır. Bu bağlamda İSPARK, vatandaşlara kesinlikle otopark cezası değil ödenmeyen otopark borçlarının tahsili ile ilgili yazı göndermektedir. İspark'ın işletmecilik yaptığı alanlarda ikamet eden ev sakinlerinden akşam 18.00'den sabah 09.00'a kadar ücret alınmamaktadır. Yine aynı şekilde otopark alanları üzerinde bulunan ev sakinleri ve iş yerleri kurumumuza başvurmaları halinde indirimli esnaf ve ev sakini tarifesinden yararlandırılmaktadır. Bu alternatif uygulamalara rağmen otopark borçları bulunan vatandaşlar, kurumumuzu aradıklarında borçları yapılandırılmakta indirimler yapılmaktadır. İSPARK, 5216 sayılı yasaya göre işletmecilik yapmaktadır. Kurum olarak ilgili yasanın gerekliliklerini yerine getirmek zorundadır.

Ödenmeyen park borçları ile ilgili vatandaşlar kurumumuzun (0216) 631 45 15 (2341,2342,2343,2344) numaralı telefonundan müşteri hizmetleri birimini arayarak veya İletişim noktalarımıza başvurarak (Bostancı açık otoparkı, Kadıköy açık otoparkı, İçerenköy açık otoparkı, Ümraniye katlı otoparkı, Gedikpaşa katlı otoparkı, Bayrampaşa sebze hali, Merter katlı otoparkı, Karaköy katlı otoparkı, İstinye marina, Levent eski İETT garajı) ayrıntılı bilgi alabilirler."

kalan karakter 1000

mapavrili mapavrili

benim 2008 den 5 tl. borcum çıkıyor
aracım 2015

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2016 22:46
sinirli sinirli

ödemeyin diyorsunda bu trafik cezası gibi bir şey aracını satamıyorsun bile borcunu ödemeden 20 gün evvel aldığım sıfır araca bile borç çıktı üstelik her park edişimde ödedim borcumu değnekçileri kaldırdık diyorlar ama bunlar onlardan beter açıklama yok oradaki görevlinin insafına kalmış bu adil ve hak değil nedir bu saçmalık başka birşey değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2015 04:05
mağdur mağdur

ben bodrumda oturduğum halde 2 tl borçlu görünüyorum bu nasıl iş tam bir komedi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.11.2014 23:43
Sürücü Sürücü

benim aracımında 23TL borcu çıkıyor yer tarih zaman yok saçmalıktan başka hiçbirşey değilll

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.05.2013 11:41
mağdur mağdur

bende sorgulattım 2 tane borç gözüküyor ben gittiğim her yerde otopark parası verdim kendi görevlilerini sorgulasınlar vermediğimi onlar ispat etsin her yerde kamera var

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.05.2013 10:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.