X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan anneye de müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan anneye de müjde

  • Giriş Tarihi: 13.6.2013 10:52 Güncelleme Tarihi: 13.6.2013 15:38

Torba Yasa netleşiyor. Çocuğu olan kadın çalışanlara, hem doğum yardımı hem de erken emeklilik imkanı geliyor. Üstelik yasa geriye doğru işleyecek.

Çalışan kadınların ve annelerin hayatını kolaylaştıracak Torba Yasa netleşiyor. Tasarı yasalaştığında yaklaşık 500 bin anneye erken emeklilik imkanı gelecek. Bu arada doğum yapan kadınlara da çocuk başına yapılacak nakit yardımı da belirleniyor. Buna göre ikinci çocuğu olan anneye bin lira, üçüncü çocuğu olana da 5 bin lira doğum yardımı yapılması planlanıyor. Tasarı sadece emeklilik düşünenler için değil, çalışan her kadın için de önemli yenilikler barındırıyor. Tasarının önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Tasarıda doğum borçlanmasında yapılacak değişiklikler kadınların daha önce emekli olmasını sağlarken kapsamda genişleyecek. Sadece SSK'lılar değil, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalı olanlar da doğum borçlanması yapabilecek.


6 YIL ERKENE ALACAK

Daha önce 2 çocuk için yapılan borçlanma artık 3 çocuk için de yapılabilecek. Her çocuk için 2 yıl olarak planlanan borçlanma süresi 3 çocuğu olan bir anne için 6 yıl önce emeklilik anlamına geliyor. Bu tasarının ilk etapta 500 bine yakın çalışan anneyi etkileyeceği belirtiliyor. Bu arada sigorta olmadan önce yapılan doğumlar için de borçlanma imkanı açılması gündemde.


DOĞUM YAPANA PARA

Tasarıda daha önce açıklanan doğum izninin 24 haftaya çıkarılması da bulunuyor. Bu arada doğumlarda nakit ödeme yapılması da düşünülüyor. Çeşitli miktarlar telafuz edilmesine rağmen rakamın yasanın çıkartılması sırasında netlik kazanacağı söyleniyor. Kulislerde telafuz edilen rakamlarda ikinci çocuk için bin lira üçüncü çocuk için ise 5 bin lira rakamları öne çıkıyor. Bu arada 300 liralık bez yardımı da düşünülüyor. Annelerin, çocukları 6 yaşına gelene kadar esnek çalışma imkanına kavuşması da tasarıda yer alıyor. Tüp bebek katılım payları da düşürülüyor.


EVLENEN GENÇLERE KREDİ

Tasarı yeni evlenecek gençler için de bir müjde barındırıyor. 18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10 bin lira evlilik kredisi verilmesi de düşünülüyor. Bu rakamın daha da artacağı belirtiliyor.

kalan karakter 1000

hülya hülya

arkadaşlar bilen varsa ltf yazsın, ben çalışırken yani sigortalı olduğum dönemde doğum yaptım ücretsiz izinde kullanmadım bu durumda doğum borçlanması yapabilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.01.2015 20:51
m.y m.y

geçsin artık şu yasa meclisten marttan beri beri bekliyoruz eşitlik istiyoruz aynı erkeklerin askerliği gibi doğum borçlanması yapmak istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 13.09.2013 14:30
hidayet hidayet

yaşa takılan emeklilik işlerinde de çalışmalartın olması lazım .bu konu da yapılacak çalışmalar dört gözle beklenilmektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 20.08.2013 15:30
nurcan nurcan

lütfen ssk dan önceki doğum borçlanmalarıda olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 31.10.2013 19:13
mihriban mihriban

beklemekten köksaldık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 20.08.2013 14:15
mustafa mustafa

okula giden cocuklara desdek nerde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.08.2013 22:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.