ARKADAŞINA GÖNDER Torba Yasa'dan herkese müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Torba Yasa'dan herkese müjde

  • Giriş Tarihi: 13.7.2013

Torba Kanun Meclis'te kabul edildi. Yeni yasayla 100 bin sözleşmeliye kadro müjdesi verilirken, 1.5 milyon kişiye de muhtaçlık aylığı bağlanacak

Torba Yasa, 10 günlük maratonun ardından Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa 100 bin sözleşmeli personele kadro müjdesinden, ehliyet düzenlemesinden muhtaçlık aylığına kadar 80 kanunda yeni düzenleme öngörüyor.
1.5 MİLYON KİŞİYE MUHTAÇLIK AYLIĞI: Muhtaçlık aylığı sınırı 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi. 18 yaşından küçük engellilerin sağlık harcamasını devlet karşılayacak. 65 yaşını dolduran muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere yersiz ya da fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle çıkarılan borç ve cezalar affedilecek. Engelli ve muhtaç aylığı alan sayısı 1.5 milyona çıkacak.
SÖZLEŞMELİYE KADRO MÜJDESİ: 4-B'li çalışan 100 bin sözleşmeli personel devlet memurluğu kadrosuna alınacak.

EHLİYETLER DEĞİŞECEK

TMMOB'UN VİZE YETKİSİ BAKANLIĞA: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) vize verme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildi.
24 MİLYON EHLİYET DEĞİŞECEK: Ehliyetler süreli olacak. Yasanın yürürlüğe girmesiyle 24 milyon ehliyetin değiştirilmesi gerekecek. Ehliyet yenilemede 15 lira ücret alınacak. Böylece devletin kasasına 360 milyon lira girecek. İlk kez belge alanlar 1 yıl süreyle 'aday sürücü' olacak.
ESNAFA MÜJDE: Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın, işletmesini sanayi siciline kayıt ettirenlere idari para cezası uygulanmamasına ilişkin tarih, 1 Temmuz 2014'ten 31 Aralık 2014'e uzatıldı. Önümüzdeki yıl sonuna kadar kayıt yaptıran, para cezası ödemekten kurtulacak.
MERA KİRASININ YARISI BÜTÇEYE: Mera, yaylak ve kışlakların geçici yerleşim yeri olarak uygun görülen kısımları, tahsis amacı değiştirilerek tapuda Hazine adına tescilleri yapılacak.

TURKCELL KRİZİ ÇÖZÜLDÜ

Yasa Turkcell'deki 'Genel Kurul' krizini de bitirdi. SPK, yönetim kurulu toplantı yeter sayısı sağlayamayan ya da boşalan üyeliklerin seçimi için 30 günde genel kurulu toplayamayan halka açık şirketlere re'sen üye ataması yapabilecek. Eski üyeler, yenileri gelene kadar çalışabilecek.

OSB'LERE İNDİRİM MÜJDESİ
Yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içerisinde yer alan tüm yapılar için yüzde 75 indirimli uygulanacak.

İŞYERİ HEKİMİNE EK SÜRE
İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, sağlık personeli çalıştırma şartının başlama tarihi, kamu ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016'ya ertelendi. Bu tarih, 50'den az çalışanı olan ve çok tehlikeli işyerleri için 1 Ocak 2014 tarihine uzatıldı.

kalan karakter 1000

reccak reccak

Gazilere faizsiz konut kredisi veriliyorda Engelli vatandaşlara yani bizlere neden vermivor Onlarda engelli bizlerde engelliyiz nasıl gazi olup endelli birey olmak onların tercihi değilse engelli doğmak sonra bir kazayla engelli olmakta bizim tercihimiz değil..

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır7
cevapla 16.07.2013 11:23
öğrenci öğrenci

öğrenim ve kredi borcu yapılandırma yada faiz affı yokmu

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır4
cevapla 16.07.2013 01:26
arda arda

666 la mali hakları giden personele ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 15.07.2013 02:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.