X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Akaryakıt fiyatları neden yüksek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Akaryakıt fiyatları neden yüksek?

  • Giriş Tarihi: 20.7.2013 10:47 Güncelleme Tarihi: 20.7.2013 10:49

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıt zammına ilişkin vatandaşları bilgilendirdi.

Akşam saatlerinde Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti eski Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun Kayabağ köyünde bulunan evinde iftarını açtı. İftar sonrası Batman'da esnaf ziyaretine çıkan Bakan Şimşek, kahvede oturarak vatandaşlarla sohbet etti. Şoförlerin akaryakıt zammı tepkisi ile karşılaşan Bakan Şimşek, yapılan zamlara ilişkin vatandaşları bilgilendirdi. Akaryakıtta vergi yükünde bir artış yapılmadığını belirten Bakan Şimşek, son zamlarda kesinlikle vergilerle oynamadıklarını kaydetti. Şimşek, petrol fiyatlarının yükselmesi ve dolar kurundaki oynamaların Türkiye'deki benzin fiyatlarına yansıdığını söyledi. Vergi indirimi ile ilgili bir beklentinin olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, çiftçiye mazotta destek verdiklerini, denizcilikte ÖTV'siz mazot verdiklerini, hava ulaşımına da aynı desteği verdiklerini söyledi. Şimşek, 'Kara ulaşımında ihracata destek veriyoruz. İçeride bunu yapamıyoruz. Bu dönemde üretimin yatırıma istihdamı önceliklendirdik' dedi.
Bakan Şimşek, 2012 yılının eylül ayında ÖTV'de bir düzenleme yapıldığını ve o günden bu yana bu artışlarda vergilerin etkisinin olmadığını dile getirdi. Türkiye'de akaryakıt üzerindeki vergilerin yüksek olduğunu ve buna da itiraz etmediğini söyleyen Bakan Şimşek, şöyle devam etti:
'Konuyu anlamak açısından motorinde 2002 yılında benzinlikten 100 liralık benzin alsaydınız o 100 liranın yaklaşık 60 lirası vergi idi. Bugün yine aynı benzinliğe gitseniz yine 100 liranın 51 lirası vergidir. Yani yüzde 60'lardan yüzde 50'ye inmiş. Ama diyeceksiniz ki fiyat yükselmiş. Niye? Petrol fiyatları 2002 yılında Türkiye'nin ithal ettiği petrol'ün ortalama fiyatı bir varil yaklaşık 23-24 dolardı. Geçen sene ve bu sene ortalama yüz 11 dolarlar seviyesine çıkmış. 2'lik bir fiyat olsa 4 katlık bir artış var. Bu arada kurda bir miktar yükselmiş. 2002 yılında kur bir 6'larda iken şimdi bir 90'larda. Bunları dikkate aldığınız zaman vergi yükünde bir artış yok. Vergi yüksek kabul ediyorum ama vergi yükünde artış yok ama azalma var. Motorin için yüzde 60'lardan yüzde 50 civarına, benzinde de 2002 yılında 95 oktan benzinde 100 liranın 70 lira 30 kuruşu devlete geliyordu. Şu anda o oranda 60'ın altına düşmüş.'

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SORUNU CARİ AÇIK'
Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gidildiğinde bunun cari açığı da artırdığını, vergi artışına gitmediklerini söyleyen Bakan Şimşek, 'Geçen sene Türkiye petrol ve doğal gaz ithalatına 60 milyar dolar ödedi. Burada vergi yükünü azaltmışız, bunu daha aşağı çekersek bu daha çok tüketim daha çok ithalat demektir. Zaten şu anda Türkiye'nin en büyük sorunu cari açık. Biz cari açığı kontrol altına almaya çalışıyoruz. Tüketimi arttırıcı bir vergi indirimine gittiğimiz zaman bu bizim cari açığımız da arttırır. Türkiye'de tüketimi artıracak vergi indirimine gitmek Türkiye'nin lehine değil. Çünkü Türkiye de çok büyük bir cari açık var. Biz o yönteme başvurursak daha çok cari açık artar, vergileri indirirsek cari açık artar, cari açık artarsa faiz artar, faiz artarsa buraya daha az hizmet yaparız. Popülizm kolaydır, biz Popülizm yapmıyoruz. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz' şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

yasin yasin

tamam anlattıklarınız mantıklı mantıksız olan doğuda kaçakçılık serbest vergi yok elektirik parası yok hizmet bizlerden daha fazla sadece oy için bu kadar taviz verilirmi adalet bunun neresinde adalet ve doğuyu kalkındırma partisi batıda vergi yükü altında ezilen türkler doğuda kaçakçılık yapıp ağa olan kürtler adalet buysa ben adalet istemem

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.01.2015 22:03
MUHARREM MUHARREM

SAYIN BAKANIM 2002 YILINDA 1620 TL OLAN BENZİNİN LİTRESİ BUGÜN 5 TL VERGİ ORANI ŞU BU DİYORSUNUZ OGÜNKÜ ORANA GÖRE Mİ ÇOK BUGÜNKÜ ORANA GÖREMİ ÇOK VERGİ ALIYORSUNUZ. BİRDE SIKILDIK ARTIK 2002 MUHABBETİNDEN. 13 YIL GEÇTİ SİZ HALA 2002 BİLMEM NE GÜNE DÖNERLİM 2002 DEKİ DEĞİL BUGÜNE GÖRE İNSANLARI RAHTALATMAYA ÇALIŞALIM LÜTFEN SIKILDIK ARTIK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 22.07.2013 11:23
ahmet ahmet

nasıl bi cari açık sayın bakan hiç kapanmıyor tabi kendileri devletin mazotuyla dolaşırlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 21.07.2013 01:00
fvz fvz

vergi oran olarak düşmüş olabilir ama insanlar o zaman ortalama gelirlerinin % kaçı ile 1 lt benzi alabiliyordu şimdi % kaçı ile alabiliyor. vergi insanları o kadar bezdirdi ki tüketimi minimuma indirme ve çoğu yerde sıfırlama noktasına getirdi. bize paralel ülkelerde kişi başı ortalama tüketim kaç lt bizde kaç lt artık insaf edin kayıtdışının sebebi bizatihi sizsiniz. kaçakçılar mı daha suçlu yoksa bu derece milleti canından bezdirecek vergi koyanlar mı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.07.2013 12:24
emin sami emin sami

vergi oranları ile oynamanıza gerek yok bakanım.benzine döviz artışından 5 kuruş zam gelecekse vergiler yüzünden 15 kuruş zam geliyor bu vergilerin daha neyiyle oynayacaksınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.07.2013 11:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.