X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hükümet gaza bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hükümet gaza bastı

  • Giriş Tarihi: 24.7.2013

Merkez'in faiz kararının büyümeyi frenlemesi beklenirken, hükümet KOBİ ve esnafı desteklemek için düğmeye bastı. 2.5 milyon esnafa düşük faizli kredi verilecek. İstihdam için ek teşvik masada

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'ndan 'faiz artırım' kararı çıkması bu yılki büyüme planlarını riske atarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısında "yatırımın önündeki bürokratik engelleri kaldırın" talimatı verdi. Hükümetin ilk gündem maddesi 2.5 milyon esnaf oldu. Bayramdan önce tamamlanması planlanan çalışmaya göre hükümet esnafa daha düşük faizlerle kredi verilmesi için muslukları açacak. Dün gece Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nun iftar yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan, esnaf kredisinde 10 yılda gelinen noktayı anlattı. Erdoğan, "10 yıl önce esnaf krediyi yüzde 46-47 faizle alıyordu. Şimdi bu oran yüzde 0-7 arasında. 7'den hesaplasak bile aradaki fark benim çiftçimin, esnafımın cebinde kaldı" dedi.

RAPOR HAZIRLANACAK

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla hükümet banka kredilerinin belli bir miktarının daha düşük faizle KOBİ'lere kullandırılması için çalışma başlattı. Çalışmayı anlatan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, mevduat ve kredilerin belli bir hacminin KOBİ'lere kullandırılması gerektiğini söyledi. Bakan Çağlayan, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nda (YOİKK) belirlenen yatırımların önünü açacak 49 maddeyi ve yurtdışındaki Türk sermayesinin ülkeye getirilmesi amacıyla verilmesi planlanan destekleri de sıraladı. Başbakan'a sunulan YOİKK Eylem Planı'nda, yabancılara çalışma izni verilme süreci ve uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi gibi maddeler bulunuyor.

İŞVERENLERE EK TEŞVİK
Çalışmada istihdam teşviklerinden yararlanma şartlarının iyileştirilmesi önemli bir bölümü oluşturuluyor. Hedef şartlar kolay hale getirilerek daha çok kişinin sistemin avantajlarından yararlanmasını sağlamak. Eylem planına göre işverenler için ilave teşvik unsurları da araştırılacak, 10'un altında işçi çalıştıran işletmelere sağlanacak destekler netleştirilecek.

'HIZLANDIRIN' TALİMATI
Başbakan Erdoğan, Bakan Çağlayan'ın sunumunu dinledikten sonra, yatırımların önünü açacak adımların hızlandırılmasını istedi. Başbakan, istihdam ve üretimin artırılması için bürokratik engellerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını talep etti. Toplantıda Ekonomi, Gümrük ve Sanayi Bakanlığı'nın, esnafa düşük faizli kredi için yürüttüğü çalışmanın da tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

ÇAĞLAYAN: % 4 ÜMİDİMİ KORUYORUM
Eylem planı kapsamında esnek çalışma modelleri yaşama geçirilecek. Kıyı tesislerine işletme izni verilmesine yönelik yönetmelik değiştirilecek. Faaliyetine devam eden tesislerin uyum imkânsızlıkları ortadan kaldırılacak. Yurtdışında lojistik merkezler kurularak alternatif ihraç güzergâhları oluşturulacak. KOBİ kredilerinde yüksek oranlı komisyonlarla erken kapama cezalarına yönelik sorunlar da giderilecek.

kalan karakter 1000

ahmet cakoglu ahmet cakoglu

sn. basbanimiz size guvenimiz sonsuuz.!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır10
cevapla 24.07.2013 17:23
haydar basak haydar basak

Esnafin arge calismalarinin desteklenmesi umit verici. Turkiyeyi esnaf sinifi gelecege tasiyacak. Oy potansiyeliyle alakasi bile yok tesviklerin!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır6
cevapla 24.07.2013 15:33
abc abc

hep zengine.fakirden al zengine ver.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır10
cevapla 24.07.2013 13:28
allah rızası için oku allah rızası için oku

banka çalışanlarına maaş zamı gelmiyecekmi 1300 tl maaş alıyorlar ingiltere madendende çalışan işçilere döndüler akşam 8 kadar çalışıyorlar kasa açığıda oldumu personelden tahsil ediliyor hiçbir güvenceleri yok lütfen hükümet bir düzenleme yapsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 24.07.2013 13:11
CEYLAN CEYLAN

EN AZINDA SİZLER MAASLARINIZI GÜNÜNDE ALIYORSUNUZ YA MAAŞLARINI ELDEN ALANLA NE YAPSIN YILLAR GEÇİYOR MAAŞI İÇERDE BİRİKİYOR ASGARİ ÜCRET BİLE DEĞİL :(((((ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANI KİMSE GÖRMÜYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.07.2013 15:28
people people

hükümetin bu verdiği teşviklerle sermayesiz iş kuran bir çok insan var. teşekkür ve tebrik ediyorum hem hükümeti hem de sermayesiz iş kuran bu cesur gençleri

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 24.07.2013 12:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.