X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Teşvik paketi tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Teşvik paketi tamam

  • Giriş Tarihi: 30.7.2013 10:59 Güncelleme Tarihi: 30.7.2013 13:51

Hükümet ‘erken evliliği' teşvik etmek için önemli bir adım attı.

Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi zorluklar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi amaçlıyor. '3 çocuk teşvik paketi'yle ilgili çalışma da tamam.

Hükümet bir yandan 3 çocuğa teşvik çalışmaları yaparken, diğer taraftan da evliliğe finansal destek sağlayacak çalışmalara başladı. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi sıkıntılar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi hedefliyor. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu ölçütler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek. Çalışma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yürütülüyor.

Hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Kamuoyunda '3 çocuk teşvik paketi' olarak anılan 'kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik' çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası'nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılmıştı.

Kaynak: Zaman

kalan karakter 1000

samet samet

Çalışma güzel ama fiyatlar az

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 30.09.2013 16:36
yasin yasin

neden 25 altındakilerine ayrdım yaparlar ki

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.10.2013 20:28
çiğdem çiğdem

bence maddi sıkıntı yaşayan adam evlenmesin zaten.evlendiği kızcağızıda,çoluk çocuğunuda perişan ediyor.devlet evlenin 10 bin lirayı kapın diye kampanya başlatacağına işsizlere istihdam sağlasın en azından yapılan evlilklerin devamlılığı sağlanır.hiçbişeyin yanına yaklaşılmıyor maaşlar kuş kadar.birazda bununla ilgili çalışma yapın.yazık bu millete :( evlendir sonrada para bulamayıp çoluğunu çocuğunu yakmak için dama çıkanları seyret !

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 30.07.2013 12:41
güzel fakat eksık güzel fakat eksık

hukumet guzel bır dusunce ıcınde fakat işin bu parayla bıteceğini düşünen insanlar yanlış evlılıklere imza atabılır boşanma oranları yukselebılır olayın bundan dolayı sosyolojık boyutu da ıncelenmesı gerekmelı

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır4
cevapla 30.07.2013 12:05
ayça ayça

zaten parası olan 10.000 tl ye ihtiyaç duymaz erken evlenir paraya ihtiyaç duyanda erken evlenip çocuk yapsa ne olacak kim bakacak asgari üçret tek maaş kira geçim çok zor şayet devletten yardım almaz ise o zamanda çalışan değil tüketen toplum olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır16
cevapla 30.07.2013 11:11
ahmet ahmet

arkadaş para verecegine ev versin ev şimdiki gençligin evi yok evlenince başını nereye sokacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır8
cevapla 30.07.2013 12:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.