X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER MİLGEM projesi Koç'tan alınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

MİLGEM projesi Koç'tan alınıyor

  • Giriş Tarihi: 3.8.2013

Koç Grubu'nun kazandığı Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi MİLGEM ihalesiyle ilgili Başbakanlık tarafından başlatılan inceleme dün tamamlandı. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun yalnızca iki firmanın katıldığı ihalenin uygunsuz olduğu yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Koç Grubu şirketi RMK Marine'nin kazandığı ihaleyle ilgili rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. İhalenin çok yüksek bir ihtimalle iptal edileceği belirtiliyor. Ancak, son karar önümüzdeki haftalarda toplanması beklenilen Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde verilecek. Toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katılacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun ihalenin iptali yönünde görüş bildirdiği rapor bu toplantıda değerlendirilecek.

ŞİKÂYET EDİLMİŞTİ
Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyan MİLGEM için iki büyük Türk tersanesi RMK Marine ve Dearsan yarışmıştı. Ocak ayındaki Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı sonucunda ihale Koç Grubu'nda kalmıştı. İhaleye katılamayan diğer firmalar şubat ayında Başbakanlık'a başvurdu. Teftiş Kurulu, haziranda inceleme başlattı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkilileri, Başbakanlık müfettişlerine ihale ile ilgili tüm dokümanları verildiğini belirterek, "İhaleye giren firmalar tek tek incelendi. Teknik alt yapılarından, tecrübelerine kadar çok sayıda faktör göz önüne alındı. Yapılan teklifler de gözden geçirildikten sonra karar verildi" açıklamasında bulundu. Projenin ilk gemisi 'Heybeliada', 2008'de denize indirildi. İkinci gemi 'Büyükada' ise henüz TSK envanterine girmedi.


kalan karakter 1000

ANADOLU ANADOLU

Resmen siyasi karar baska hic birsey degil. Haksizlik yapan eninde sonunda oder karsiligini. Hak, adalet diyeceksin sonrada sirf sana destek vermedi diye insanlara zulum edeceksin. Peki devam edin bakalim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 05.08.2013 19:03
moguz moguz

dokunulmaz olmadıklarını herkes görsün

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 04.08.2013 02:40
ahmet1159 ahmet1159 // İSTANBUL

çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 03.08.2013 18:52
varol varol

Takti kafayi adamlara.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.08.2013 08:33
özbek özbek

Sadece koç'la kalmasın ne kadar iş adamı varsa hepsinin üzerine gidilsin.
Büyük çoğunluğu temiz değildir mutlaka.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 03.08.2013 08:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.