X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 15 bin gence yeni iş kapısı açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

15 bin gence yeni iş kapısı açılıyor

  • Giriş Tarihi: 8.8.2013 14:16 Güncelleme Tarihi: 8.8.2013 14:24

ile nin işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere 15 bin coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, özel sektörün CBS uzmanı ihtiyacını karşılamak için harekete geçen , nin işbirliğiyle yeni sertifika programı açacak.

Programla, son dönemde dünyada yaygın kullanılan coğrafi bilgi sitemlerinin, kamu ve özel sektörde hızlı ve etkin kullanımının sağlanması için CBS uzmanı yetiştirilecek. Sertifika programıyla, 15 bin gencin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına imkan sağlanacak.

Eğitimlerle, coğrafi bilgi teknolojileri ve yönetim sistemleri konusunda veri yönetimi, stratejisi ve tekniklerine sahip, analitik düşünen, hızlı karar veren ve sorun çözen elemanlar yetiştirilecek. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, CBS operatörü ve uzmanı meslek standartlarını ve yeterliliklerini belirlemek üzere protokol de imzaladı.

BU BÖLÜMLERİ BİTİRENLER SERTİFİKA ALABİLECEK

Programa, CBS operatörlüğü için tapu kadastro, harita ve kadastro gibi bölümlerden en az ön lisans mezunu olanlar başvurabilecek.

CBS uzmanlığı için de harita, jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisliği, şehir planlama, peyzaj mimarlığı, coğrafya bölümlerini bitiren lisans mezunları başvuru yapabilecek.

CBS NEDİR?

Coğrafi bilgi sistemi, dünyadaki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel sorunların çözümüne yönelik mekana ve konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünü olarak tanımlanıyor.

CBS sayesinde, kamu ve özel sektörde doğru ve güncel bilgiye zamanında ulaşılması, problemlerin çözümü ve ortak proje uygulamaları kolaylaşıyor. Birimlerarası koordinasyon ve hızlı bilgi akışı, mevcut uygulamaların geliştirilerek kaynak tasarrufu sağlanması ve güvenilir veri arşivi oluşturulması da CBS'nin ilgi alanları arasında bulunuyor.

kalan karakter 1000

Cihan YILDIZ Cihan YILDIZ

Ben selcuk universitesinde cbs bolumu okuyorum uzmanlik belgesini alabilirmiyim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.12.2013 15:15
İsmail İsmail

Alımların çoğunun edebiyat fakültesi coğrafya bölümünden olması gerekir.Çünkü müfredat olarak en uygun bölüm bu. ismi üstünde zaten, Coğrafi Bilgi Sistemleri.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır10
cevapla 31.10.2013 15:49
tuba tuba

sosyal bilgiler öğretmenleri cbs sertifikası alabilir mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 12.09.2013 14:59
hakan hakan

ne durumda bu alımlar kurs yapılacaksa ne zaman nerde nasıl

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.09.2013 13:38
faruk faruk

ben bu dersi aldım coğrafi bilgi sistemi. arGIS adlı bi programla harita yapımı. ama bildiğimizz haritalardan daha kapsamlı. her şey tamam da o program çok pahalı. onun orjinalini verecekler mi o program cracklı pek bi işe yaramaz. ve orjinali de çok pahalı öle böle değil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 20.08.2013 13:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.