X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kredi kartıyla bunu yapan yandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kredi kartıyla bunu yapan yandı!

  • Giriş Tarihi: 10.8.2013 09:54 Güncelleme Tarihi: 10.8.2013 16:38

Kredi kartı üzerinden para satanlar, artık tefeci muamelesi görecek. Yargıtay, kredi kartıyla aynı gün içerisinde yapılan komisyon karşılığı nakit para ticaretinin tefecilik suçu olduğuna karar verdi.

Kredi kartı ile alışveriş yapılmış gibi göstererek vatandaşa nakit verip karşılığında komisyon alan kuyumcu ve beyaz eşya satıcıları artık tefeci muamelesi görecek. Yargıtay, aynı gün hiçbir satış yapmamasına rağmen POS cihazı üzerinden satış gerçekleştirilmiş gibi yapılan işlemde alınan komisyonla kredi kartının ait olduğu bankanın aldığı komisyonun karşılaştırılması gerektiğini, eğer fark varsa burada tefecilik suçunun oluştuğunu belirtti. Olay, Bolu'da bir vatandaşın kuyumcu hakkında dava açmasıyla başladı. Kuyumculuk yapan sanığın POS cihazı tefeciliği yaptığı iddiasıyla yargılaması Bolu 2.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yapıldı. Mahkeme, sanığın beraatine karar verdi. Karara yapılan itirazı görüşen Yargıtay 5.Ceza Dairesi, yerel mahkeme kararını oybirliğiyle bozdu. Dairenin bozma gerekçesinde kuyumcu olan sanığın işyerinde herhangi bir alışveriş yapılmadığı halde, yapılmış gibi gösterildiğini belirtti. Kararda, 'Alışveriş yapılmış gibi kendilerine para ihtiyacı nedeniyle başvuran kişilere ait kredi kartlarıyla POS cihazı aracılığıyla işlem yapıp, gerçek olmayan bu alışveriş tutarından belli bir komisyon kesintisi yapıldığı'na dikkat çekti.

Kazanç maksadı var

Yargıtay "Bu nedenle bankaya komisyon ödememeleri veya kredi kartı sahiplerinden aldıkları komisyon miktarından az ödemeleri halinde, eylemlerin kazanç elde etmek maksadıyla başkasına ödünç para verme niteliğinde olduğu kabul edilmelidir" dedi. Yargıtay, yerel mahkemeden sanıklara ait pos cihazlarının ait oldukları bankalara veya Bankalararası Kart Merkezi'ne başvurularak suç tarihinde yapılan işlemlerin talep edilmesini istedi. Yargıtay, "Pos cihazlarından yapılan alışverişler karşılığında komisyon ödeyip ödemedikleri ve ödemişlerse miktarları sorulup gerektiğinde bilirkişiden ek rapor alınarak hasıl olacak sonuca göre hüküm kurulsun" dedi.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

ismail koçal ismail koçal

Bankaların aldığı faiz tefecilik olmuyor mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 24.10.2013 18:50
fvz fvz

adamlar bankalardan daha insaflı cezayı da onlar alıyor bu nasıl adalet. baskı kar marjını azaltır. değişen bir şey olmaz. olan vatandaşa yeni maliyet olarak döner. bankalar düzelmedikçe bu iş bitmez gerisi boş laf.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 11.08.2013 05:55
Hakki Hakki

Tefeciler sanki ne muamele goruyor ki Allahaskina yaptiklari yanlarina kaliyor %99

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 10.08.2013 23:39
misoo misoo

bankalar tarafında madur olan vatandaşlarımıza karşı yargımız neden bu kadar hızlı işlemez?mecliste kanun çıkarırken vekillerimiz neden bankalara karşı kanun çıkaramazlar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.08.2013 22:44
cengiz arda cengiz arda

harika haber olması gereken buydu...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır7
cevapla 10.08.2013 17:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.