X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışma hayatında köklü değişiklikler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışma hayatında köklü değişiklikler geliyor

  • Giriş Tarihi: 11.8.2013 15:43 Güncelleme Tarihi: 11.8.2013 15:44

Faruk Çelik, kadın çalışanların doğum izninin artırılması gibi düzenlemeleri yeni yasama döneminde Meclis’e getireceklerini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadın çalışanların doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, çalışan kadınlara yönelik kreş uygulaması gibi düzenlemeleri yeni yasama döneminde Meclis'e getireceklerini belirtti. Bakan Faruk Çelik, toplu sözleşme görüşmelerinin perde arkası, emekliliği yaşa takılanların son durumu, Devlet Personel Rejimi'ndeki değişiklikle ilgili gelişmeleri anlattı. Toplu sözleşme ile ilgili sendikalar arasındaki gerginliği değerlendiren Bakan Çelik, sendikalar arasındaki rekabete karışmadıklarını, sadece hükümet olarak kendi çalışmalarına adapte olduklarını kaydetti. Faruk Çelik, "Görüşmelerin süresi 21 gündür. Ancak yasa, 1 günde uzlaşılırsa 21 gün görüşün demiyor. Bu dönem, bayramdan önce uzlaşabilir miyiz diye bir çaba sarf ettik. 1 Ağustos'ta başlayan görüşmelerde geçen salı 11 hizmet kolundaki taleplerde uzlaştık. Geriye genel talepler kalmıştı. Salı günü genel taleplerle ilgili komisyon kurduk ve ben çarşambaya kadar uzlaşalım istedim. Çünkü 4,5 milyon memuru ilgilendiren toplu sözleşmeden daha önemli bir şey olamaz bizim için. Ancak çarşamba 18.00'e kadar uzlaşamayınca 2 saat ara verdik ve aradan sonra uzlaşma çıktı. Uzlaşma olunca konfederasyonların genel başkanlarını çağırdık. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Adana'da olduğu için temsilcisi geldi. Neticede uzlaşıldığı için yetkili konfederasyonla sözleşme imzaladık. Süreç doğru işlemiştir. Uzlaşırsanız, kiminle imzalayacaksınız sözleşmeyi? Tabii ki yetkili konfederasyon Memur-Sen'le. Bayram öncesi memurlara müjde vermek için hem Memur-Sen taleplerini revize etti hem de biz teklifimizi yeniledik. İlla kavga etmemiz gerekmiyor. Uzlaşı olduysa, sözleşme şartları çalışanların lehindeyse taktir etmek lazım. Sendikal mücadeleden dolayı bir karşı çıkış varsa bu sendikaların sorunudur. Ancak biz tüm sendikalara eşit mesafedeyiz" dedi.

"PERSONEL REJİMİNDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAĞI SİNYALİ"

Bakan Çelik, Devlet Personel Rejimi'nde değişikliği konusunun iyi irdelenmesi gerektiğini ifade ederek, "Devlet Personel Rejimi zor bir sistem ve 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiriyor. Köklü bir değişiklik yapacaksanız uzlaşıya ihtiyaç var ve sistemleri iyi irdelemek gerekiyor. Bu konuyla ilgili hazırlıklarımızı yaptık ama uygun zamanı bulamadık. Geçtiğimiz dönemde yapalım dedik, zaman yetmedi. Bazı lokal düzenlemeler yaptık ama genel bir değişiklik zamansızlık nedeniyle hayata geçmedi. Yeni yasama yılı tam da yerel seçimler öncesine denk geleceği için köklü değişiklik gelir mi gelmez mi bu tamamen süreçle ilgili bir durum. Hükümet düzeyinde değerlendireceğiz" diye konuştu.

"ESNEK KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ GÜNDEMDE"

Esnek kıdem tazminatının son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, "Eylül ayında taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyi ilgili bakanlıklarla bir araya geldikten sonra bitireceğiz ve Sayın Başbakan'a sunacağız. Taşeron işçilerde en büyük sorun çalışanların tazminat alamamalarıdır. Bazı işçiler tazminat alır bazıları alamaz diye bir ayırımı kabul edemeyiz. Bu sorunu mutlaka çözmeliyiz. Burada yapılacak olan tazminatla ilgili düzenlemenin bağlayıcı olmamasıdır. Biz, isteyen mevcut sistemde isteyen yeni sistemden faydalanabilir biçimde daha esnek bir sistemi düşünüyoruz. Ama sendikalarla, ilgili bakanlıklarla ve Başbakan'la görüşeceğiz. Kazanılan haklara kesinlikle dokunulmayacak ayrıca kazanılan hakların emeklilikle ilgili boyutuna da işverenle işçi anlaşabiliyorsa eski sistemle devam edilebilir" dedi.

"YAŞA TAKILANLARA FORMÜL BULAMADIK"

Günü dolduğu halde yaşı bekleyen bazı vatandaşların emekli edilmesiyle ilgili yapılan çalışmadaki gelişmelere değinen Bakan Çelik, "Öncelikle erken emeklilik diye bir düzenlemeyi hiç bir zaman düşünmediğimizi belirteyim. Türkiye, bunu geçmişte yaşamıştı ve bütçesi perişan olmuştu. Konu yanlış aktarılıyor. Sorun, 1999'da bir gecede yasanın değişmesiyle mağdur olduğunu söyleyen bazı emeklilerin sorunudur. Biz bir düzenlemeyle emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözebilir miyiz diye bir çalışma yoluna gittik. Ancak bu düzenleme sürdürülebilir bir mali boyut içermiyorsa kimseyi ümitlendirmeye gerek yok. Bu durumda olanlar için acaba bir çıkış yolu var mı diye araştırdık ama böyle bir yol bulamadık" dedi.

"EKİM'DE KAPSAMLI PAKET GELİYOR"

Kadın çalışanların doğum izninin artırılması, evleneceklere kredi, çalışan kadınlara yönelik kreş uygulaması gibi düzenlemeleri yeni yasama döneminde meclise taşıyacaklarını ifade eden Faruk Çelik, şöyle devam etti:

"Bu saydıklarınızın tümü eylülde hazırlayacağımız paket içindeki konulardır. Bu düzenlemelerin tümü bizim bakanlığın sorumluluğunda olduğu için taşeron çalışması da dahil bir paket halinde ekimde Meclis'e getirmeyi planlıyoruz. Bu paket, çalışma hayatındaki tüm engelleri ortadan kaldıran düzenlemeleri içerecek. Kadın istihdamını destekleme, doğumu ve evliliği teşvik, esnek çalışma, tazminat ve saatler gibi çok kapsamlı bir paket hazırlıyoruz."

kalan karakter 1000

YAPRAK YAPRAK

Kimse sesini yükseltmediği içn böyle oluyor bunlar hak bu şekilde aranmaz ne yani Ankaraya ,İstanbula,İzmire,Antalya'ya gitmekle bu iş olmuyor çıkın Taksim meydanında grev yapın bakalım ne oluyor efendilik,efendilik nereye kadar?İnsanlar insan gibi anlatıyor derdini bir ALLAH'ın kulunun umurunda değil binbir çeşit yalanlar.Başbakan çıkıp açıklama yapmıyor bu iş böyle olmaz herpsi biliyor atılmış Bakanların üstüne idare edeiverinler oynanıyor yapmıyormusunu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2013 11:37
MUHAMMET MUHAMMET

ALLAH'a sığınalım elbetteki o haklının yanında herzaman.Bu dünya kimseye kalmaz bunlar geçici şeyler keşke onca milletin bu mağduriyeti biteseydi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.09.2013 17:26
özgür özgür

iyi nesil yetişmesi için en azından bebekler anneleri ile üç yaşına kadar kalmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.08.2013 01:08
ERHAN ERHAN

YAŞA TAKILAN VE HAKKI YENEN ARKADAŞLAR. BU SORUNU BAŞBAKAN ÇÖZER BU BAKANLAR ŞOV YAPIYOR BUNLARIN AMACI NEDİR ANLAMIYORUM. YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ BAŞBAKAN BİR AÇIKLAMA YAPMADIĞI SÜRECE BU UMURSAMAZ BAKANLAR BOŞ BOŞ KONUŞURLAR. NASIL OLSA EKMEK ELDEN SU GÖLDEN.. BAŞBAKANIM HZ ÖMERİN ADALETİNİ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ DUYUN ŞU HAKKI YENEN MAĞDURLARI BU İŞİE BİR EL AT BU İŞİ SEN ÇÖZERSİN. YAŞA TAKILAN VE HAKKI YENEN BİR MAĞDUR...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.08.2013 22:01
hakan asal hakan asal

günü dolduranları emekli edemiyorsalar,hiç olmazsa yaşı bekleyenlere sağlık hizmetlerinden prim ödemeden faydalanma imkanını getirsinler.
tesekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.08.2013 20:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.