X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliler bu habere dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliler bu habere dikkat

  • Giriş Tarihi: 11.8.2013 11:32 Güncelleme Tarihi: 11.8.2013 11:33

Emeklilerin de banka promosyonu alması ile ilgili inceleme sürüyor. Bankalarla yapılacak pazarlık sonunda emeklilere ek bir gelir oluşacak. Bunun için bir başvuru yapmaya gerek yok

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 2.5 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin önümüzdeki iki yılda alacakları zamlarla ilgili toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı. Memurların ve emeklilerin zamları belirlenirken, özlük haklarıyla ilgili yenilikler de karara bağlandı. Bu arada daha önce de gündemde olan, emeklilerin memurlar gibi maaş aldıkları bankaların verdiği promosyon paralarından faydalanmaları masaya getirildi. Memur-Sen tarafından gündeme taşınan konu, daha önceki dönemde tartışılmış fakat bankalar yanaşmamıştı.

MAAŞIN YÜZDE 60'I VERİLİYOR
Şimdi prensip olarak kabul edilen konuyla ilgili tatil dönüşü girişimlerde bulunulması bekleniyor. Bankaların verdiği promosyondan emekliler de yararlanmaya başladığında, emekliler için bir ek gelir oluşacak. Promosyon parası bankalarla yapılan pazarlıklar sonucu belirlenecek olmasına rağmen, daha önceki örneklerde, sözleşme süresince maaşın yüzde 60'ının bir kereliğine ödenmesi şeklinde uygulanmıştı. Buna göre; bin 500 lira maaşı olan bir emeklinin her sözleşme döneminde bankadan 900 lira para alabileceği de TAKVİM'de yer aldı.

BANKA ÖDEME YAPACAK
Haberimiz üzerine gazetemizi arayan emekliler çalışmaları desteklerken, kendilerinin bir işlem yapıp yapmayacağını merak ettiklerini söyledi. Promosyon anlaşmasını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerçekleştirecek. Dolayısıyla emeklilerin bir işlem yapması gerekmiyor. Anlaşma yapılan banka, kendisinden maaş alan emeklilere pazarlık sonucu belirlenen promosyon parasını hesaplarına yatıracak.

4C'LiYE 4B YOLU
Toplu sözleşme görüşmelerinde hem maaş artışı hem de aile yardımı almaya hak kazanan 4C'lilere ödenecek miktar 550 liraya kadar yükseldi. Bunun yanında kadro beklentisi içinde olan 4C'lilerle ilgili başka bir müjde de gündeme geldi. Yetkililerden alınan bilgilere göre Maliye Bakanlığı, 4C'lilerin de 4B'li personel statüsünde sayılması için bir düzenleme hazırlığı yapıyor. Tasarının maliyet yükü üzerindeki çalışmalar ise devam ediyor. Düzenleme tamamlandığında emekli olan özelleştirme mağdurlarının pozisyonları, hiçbir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek.kalan karakter 1000

ahmet ahmet

HER ZAMAN MEMUR EMEKLİSİ HİÇ BAĞKUR EMELİSİNİ DÜŞÜNEN YOK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 12.08.2013 10:42
mak mak

Sosyal Güvenlik Kurumu'na sorumdur
SGK yalnızca memurlar içinmi kurulmuş bir kurumdur
SSK emeklileri başka ülke vatandaşlarımıdır
2012 de Gasp edilen İntibak yasası vekiller içinmi çıkarılmıştı
2000 yılı öncesi geriye dönük enflasyon farkları vardı o haklara bile gasp edilmiş ve emekliler dilenci yerine koyularak bir kenara itilmiştir
hükümette adeta bu vahim olayı görmemezlikten gelerek hakaret niteliğinde zam yapıyor eğerki bu emekli vatandaşlarımız önümüzdeki seçimlerde daha önceki seçimlerde kandırıldığı gibi bu seçimlerdede kandıralacakların hiç şüpheleri olmasın verilen hiç bir vaatler yerine getirilmediği gibi birde kazanılmış hakları gasp edilmiştir.
Saygıdeğer vatandaşlar sakın aldanmayın verilen zammıda almayın SGK bakanına iade edin ptt şübesinden havale edin kimsenin sadakaya ihtiyacı yoktur verilen 37 tl bütçenize katkısının bir hiç olduğunu unutmayın sizler değil verenler utansın tabiki utanacak yüzleri varsa.
Vtandaşın gözleriniin içine bakarak bile bile yalan söylemekt

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.08.2013 15:21
metincee metincee

neden maasin yuzde 60 onu anlamadik yani bankalar illa ki bi yerden bisi kaciracakalr ne ac gzöluler hic mi gözunuz doymaz arkadas biizim maaslar yuzde 60 mi yaitiyor bankaya mahkemeye vermeseem ne olayim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 11.08.2013 12:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.