X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kurban öncesi kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kurban öncesi kriz

  • Giriş Tarihi: 14.8.2013 10:11 Güncelleme Tarihi: 14.8.2013 13:43

Hayvancılıkta ithalat tartışması alevlendi. İthalatı savunanlar 'fiyatın düşmesi için şart' derken, sektör temsilcileri bunun spekülasyon olduğunu söyledi. TÜİK de et üretimindeki artışı gözler önüne serdi.

Ramazan Bayramı ve yaz ayları nedeniyle et talebinin artmasına bağlı 'fiyatlar yükseldi' yönündeki spekülasyonlar sonrası hayvancılık sektöründe, Kurban Bayramı öncesi ithalat tartışması alevlendi. İthalatı savunanlar Türkiye'de besi hayvancılığının yetersiz, etçil ırkın az olduğunu bu yüzden fiyatların daha da yükseleceğini söylerken, ithalat lobisine karşı olanlar Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı et üretim istatistiklerine dikkat çekerek, fiyat tartışmasının spekülasyon olduğunu belirttiler. TÜİK verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde toplam kırmızı et üretimi 212 bin 885 ton oldu. Kırmızı et üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 2.1, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.3 oranında arttı.

15.6 LİRALIK TABAN FİYAT

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yaptığı açıklamada "TÜİK rakamlarına göre kırmızı et üretimi bu yılın ilk altı aylık döneminde 421 bin ton olarak gerçekleşti. Artış oranı yüzde 19'dur. Mevcut duruma göre et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir" açıklaması yaptı. Bugünkü fiyatların 3 yıl öncesininin altında olduğuna dikkat çeken Bakanlık, dönemsel olarak et fiyatlarında görülen küçük dalgalanmaların et ithalatını körüklemek isteyen çeverelerin spekülasyonlarından ibaret olduğunu kaydetti. Sektör temsilcileri de hükümetin aldığı tedbirler ve destekler ile et ve hayvan ithalatına ihtiyacın kalmadığını belirtti. Öte yandan, kırmızı et piyasasında fiyat istikrarı için karkas et fiyatının belirli bir eşikte seyrini amaçlayan Et ve Süt Kurumu, 15 Ekim'e kadar kesim yaptıracak sözleşmeli besicilere, erken kesim primi ve nakliye farkı uygulamasıyla karkas etin kilogramı için asgari 15.60 lira ödeneceğini açıkladı.

3.2 MİLYAR DOLAR ÖDEDİK, YAZIK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: "Üretim olağanüstü bir hızla artarken et ithalatını gündeme getirmenin art niyetten başka bir amacı yoktur. Ette ithalat lobilerine sesleniyorum. 2010 Haziran'dan bu yana ithalata 3.2 milyar dolar ödemişiz. Yazıktır, bu ülkenin parası. Bırakın da çiftçimiz üretsin."


İTHALAT FİYATI YÜKSELTİR

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Sadece 'spekülasyon beklentisi var' diye et ithal etmek yanlış bir politika. En önemlisi geçmişte yapılan ithal fiyatları düşürmediği gibi artırdı. Yerli hayvancılığın desteklenmesi sorunu çözecek. Et ithalatı yapılacağı söylentisi dahi fiyatların yükselmesine, piyasaların dalgalanmasına yetiyor."

ALINAN TEDBİRLER MEYVESİNİ VERDİ

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç: "Türkiye'de et üretiminde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. 2010'da yapılan et ithalatının ardından hükümetimizin aldığı tedbirler, meyvesini vermeye başladı. Geçtiğimiz yıl da et üretimi artmıştı, bu yıl da arttı ve gelecek yıllarda da artacak."

BESİCİLERİMİZ ALET OLMAMALILAR

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ: "Besicilerimiz ithalatın yapılmasına alet olmamalı. Dururken fiyatları yukarı çıkarmamalı ve sağduyulu davranmalı. Aksi takdirde 2010-2011'de olan olur. Geçmişteki kısır döngüyü yaşamayalım. Mevcuttaki hayvan ırkını suni döllenmeyle kombine ırka dönüştürmek en doğru yol."

BESİLİK DANA İTHALATI İSTİYORUZ

Et Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı: "Karkas et ithalatının olmasını istemiyoruz. Ancak Türkiye'de hâlâ besilik dananın önü açılmadı. Sütçül ırk çok fazla. Etçil oranında ciddi bir eksiklik var. Bunu da belli bir süre besilik dana getirerek sağlayabiliriz."

İTHALAT DEĞİL, İŞİMİN LOBİSİYİM

Etçi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Aslan: "İthalat lobisi söyleminde benden bahsediyorlar. Ama ben işimin lobisiyim. SETBİR süt üreticilerinden oluştuğundan onlar süt hayvanı çoğalsın ve fiyat düşsün istiyorlar. Et ve süt ayrılmalı. Böyle giderse Kurban Bayramı sonrası sektörü daha büyük kriz bekliyor. Türkiye ekonomisi nasıl ki AK Parti öncesi istikrarsızsa et sektörü de şu anda AK Parti öncesi gibi."


kalan karakter 1000

nihat nihat

SIFIR fAİZLİ KREDİLER DOKTORA ECZACIYA AVUKATA VERİLİR İŞİN EĞİTİMİNİ ALMIŞA VERMEZSEN bu fırsatcı zihniyetler paranın geri ödeme zamanı geldiğinde böyle ağlamaya başlarlar.
işsiz ziraat mühendisleri hastahane , eczane vb. işler açabiliyorlarmı!!!!!!!!!
Türkiyeni yiyicileri

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2013 15:35
vtdş vtdş

vurgun vuranındıranlayışı yanlış fiyatlar düşmeli ETBİR TZOB kultoğun peşinde söylediklerine kendileride inanmıyor tesk neden öyle sallıy italat daha önce fiyatları düşürdü 2011 kurban canlı kilo 12 den 11 liraya 2012 yılında kurban canlı kilo 11 liradan 8 liraya düştü

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 14.08.2013 12:36
hz hz

ithalat şart kurbanda insanlara yazık olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır9
cevapla 14.08.2013 12:25
teoman teoman

geçen kurbandan önce ardahanda otun tonu 1 milyarı aştı ot olmadığı için köylüler köşeye sıkıştı ve ellerindeki 1,5 milyarlık hayvanlar 800/1000 tl arası sattılar fırsatçılar burdada devreye girdihayvanları topladılar anlıyacağınız köylü gerçekten çok zor durumda yetiştirdiğini layıkı ile satamıyor hal böyle oluncada o işi yapmak istemeyenlerin sayısıda her gün çoğalıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.08.2013 12:22
vatandaş vatandaş

et üretimi erttı ise zamdan önce fiyat 8-9 tl arasında idi. neden bu fiyatlara çekmiyorsunuz. hükümet enflasyon 6-7 diye açıklıyor. demekki tamamen yalan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır10
cevapla 14.08.2013 11:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.