ARKADAŞINA GÖNDER Ayçiçeği fiyatı düştü çiftçi tedirgin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

fiyatı düştü çiftçi tedirgin

  • Giriş Tarihi: 15.8.2013 14:38

nin geçen seneye oranla maliyetinin yüzde 40 artıp, fiyatın düşük olması Çukurovalı çiftçiyi bir hayli düşündürüyor.

Adana'nın Ceyhan ilçesinde ekim alanı artan ürünün fiyatındaki yüzde 30-35'lere varan düşüş, ürüne bel bağlayan çiftçiyi büyük sıkıntıya sokuyor. Bu yılki fiyatlar geçen senenin altında seyrediyor. hasadı temmuz ayının ortalarında başlayıp ağustosun sonuna kadar devam ediyor. İlk hasat döneminde kilosu bir lira 25 kuruş iken son haftalarda 90-95 kuruşa indi. Geçen yıl aynı dönemde bir lira 25 kuruştan talep edilen ayçiçeği bir lira 60 kuruşa kadar alıcı bulmuştu. Ayçiçeği üretimi geçtiğimiz yıllarda 73 bin dekar ekilirken bu yıl 95 bin dekara çıktı. Yaklaşık yüzde 30'lara varan bir artış gerçekleşti. Ayrıca dönümde 200 - 300 kilo arasında ürün alınıyor.

Çiftçi Bekir Ablak, fiyatların beklentilerinin çok altında olduğunu belirterek, sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini söyledi. Fiyatların taban yaptığını kaydeden Ablak, "90- 95 kuruşa kadar düştü. Bu da çiftçimizin belini kırdı. Herkeste bu yıl kota işi kalkınca yurt genelinde yani her yere bu yerden gönderme imk'nımız var ama herkes kota kalkınca en yakın neresiyse oradan mal alıyor." dedi.

Çiftçilerden Mahmut Özer ise ayçiçeği çekirdeği ve ham yağ ithalatındaki kotanın kalkmasından dolayı fiyatların düştüğünü ifade etti. Hükümetten destek beklediklerini aktaran Özer, "Ya bu kotayı tekrar geri getirsinler ya da destekleme miktarını artırsınlar. Bu şekilde devam edecek olursa üreticilerimiz önümüzdeki seneye ekim yapmayı düşünmüyor. Çünkü maliyetimizi kurtarmıyor." şeklinde konuştu.

Ceyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Kenan Balkı da şunları söyledi: " 10-15 gündür hasadını yaptığımız ayçiçeğini satamadım. Ne kadar beklerse o kadar bize zararı olur. Yağlık olduğu için bunu bir an ham yağ üreten fabrikalara satmamız gerekir. Bu bir mısır bir buğday gibi değildir durduğu yerde duramaz. Fazla deposu olmaz bunun dış piyasada ham yağ fiyatlarının düşük olduğunu söyleniyor. Bundan dolayı bizim çalıştığımız Afyon ve Konya'daki firmalar vardı. Bunların hepsi bu yıl alımlarını yüzde 60 - 70'lere varan azalma göstererek alım yaptılar. Maalesef hepsi dışarıdan alıyoruz diyorlar." dedi.

kalan karakter 1000

Rıza Rıza

Ben Çifçiyim 2012 ,de Ayçiçek 1.5 di yine aynı olmalı ben ce

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 02.09.2013 19:28
etem ceran etem ceran

bu şekilde çifçinin iflası ilan ediliyor ve bu gidişle tarla tapularında hep bankaların isimlerini görecek siniz malesef zaten hükümetin politikası çifçilikle uğraşan kesimi%15 lere düşürmek değilmi,işde bunuda direkt yapacak değildiya yavaş yavaş çifçiyi yıldırarak işde girdi fiatlarını yükseldip çifçinin malını düşük fiata almak gibi artık ayağa kalk ma vakti çifçi kardeşim vakit birlik vakti

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 31.08.2013 11:57
etem ceran etem ceran

yağlık ayçiçeği fiatları şu an tambir fiyasko çifçi iflasda bu ithalat hangi ağam,paşamın oğluna yarayacak bakalım , üreten kesim böyle iflas ederse kimin işine yarayacak,,,,,,,,,,,,,,?

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 31.08.2013 11:42
ibrahim tömek ibrahim tömek

hükümetin efendisi çiftci böyle sessiz kalırsa hükümetde böyle ciftciyi ezer tüm çiftcilere sesleniyorum sesinizi cıkarın artık hakınızı savunun bune be mozot uctu gübre uctu

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır0
cevapla 28.08.2013 15:15
yusuf sahin yusuf sahin

Ciftcinin sonu nereye gidiyor yaptigi seyler para yapniyor aldigi hersey pahali

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır0
cevapla 26.08.2013 22:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.