X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çalışan annelere büyük müjde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çalışan annelere büyük müjde!

  • Giriş Tarihi: 16.8.2013 09:20 Güncelleme Tarihi: 16.8.2013 17:26

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gebe ve emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla ilgili olarak yeni düzenlemeler getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GEBE KADINLARA YÖNELİK YENİ UYGULAMALAR

Yönetmenliğe göre; gebe kadınlar için işyerlerinde gebe kadınlara yönelik olarak şu uygulamalar geçerli olacak;

Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak. Başka bir işe aktarılması mümkün değilse, çalışanın sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli süre içinde, isteği halinde çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılması sağlanacak. Ancak bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmayacak.

- Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

-Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalıştırılmaz.

- Gebe veya emziren çalışan günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.

- Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.

BEBEK EMZİREN KADINLARA YÖNELİK UYGULAMALAR

Yönetmenliğe göre; bebek emziren kadınlar için işyerlerinde gebe kadınlara yönelik olarak şu uygulamalar geçerli olacak;

-Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekir. Çalışmasının sakıncalı olduğu hekim raporu ile belirlenen çalışan, raporda belirtilen süre ve işlerde çalıştırılamaz.

- Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

-Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150'den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV'te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

- İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

- Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

- Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilir.

kalan karakter 1000

ayşe ayşe

biz çalışmayan ev hanımı kadınlar,kadın değil miyiz.kocalarımız asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz.çalışan zaten maaşını alıyor.çoğu çalışan da çift maaşlı ama hla yetmiyor diyor.yüzbinlerce asgari ücretli eşi çalışmayan,ya da kocası memur olan ev hanımları neden düşünülmüyor.Neden hep çalışan çalışan kadın...Ahirette alacağımız olsun bu dünyada hep güçlüden yana terazi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır14
cevapla 25.09.2013 22:16
ayşe ayşe

gebelikte 7.5 saat çalışmaya mola saatleri de dahil mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 25.09.2013 00:39
Uyumayın Uyumayın

Pes yani, yeni yönetmelik ile eski yönetmelik arasındaki tek fark gece çalıştırma yasağı önceden 6 aydı şimdi 1 yıla çıktı. Bunun dışındaki tüm huşular bırakın eski yönetmeliği, daha önceki Tüzükte bile vardı. Yurt, emzirme odası zorunluluğu vs. eskiden de vardı. Lütfen araştıralım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.09.2013 00:53
denis denis

doğum öncesi ve sonrası toplam dört ay ama süt izni ile ilgili bi gelişme yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 21.08.2013 08:37
hemsire hemsire

24 saat nobet tutuyorum bulantilar icinde

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.08.2013 19:53
hemşire hemşire

yeni yönetmeliğe göre(16.08.2013 te yürürlüğe girdi)nöbet tutmak zorunda değilsin mesainde 7,5 saati geçemez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.08.2013 10:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.