X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İncir üreticisine fiyat şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İncir üreticisine fiyat şoku

  • Giriş Tarihi: 22.8.2013 14:45

İncir fiyatlarının 3 liradan 1,5 liraya kadar gerilemesi üreticileri kara kara düşündürüyor.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı Bursa siyah incirinin normalden 10 gün önce olgunlaşmasının piyasaya fazla ürün girmesine ve buna bağlı olarak da fiyatların düşüş göstermesine neden olduğunu söylüyor.

Salih Çalı, incirdeki fiyat düşüşünü, "Ekonominin fiyatla ilgili en önemli kuralı bilindiği üzere arz-talep dengesidir. İncir fiyatları da bu çerçevede oluşuyor. Bu sene iklim koşulları nedeniyle Bursa Siyah İnciri için normalden 10 gün kadar bir erkencilik ve hızlı bir olgunlaşma dönemi yaşıyoruz. Bu durum da incir fiyatlarına olumsuz yansıdı." ifadeleriyle anlattı.

Dış pazarda ise özellikle ihracatın yapıldığı AB ülkelerinde tatil gibi nedenlerle talebin yeterli olmadığını da ifade eden Çalı, "Ayrıca bu durumun bir başka yansıması ise birçok firmanın incir işine girmesi nedeniyle pazar büyükmüş gibi algılanarak pazarda baskıyı daha da artırması. Maalesef 'ihracatçı fazlası' piyasada en büyük baskı oluşturuyor." dedi.

Ürün fiyatlarının ihracatçıların da elinde olmayan nedenlerle, üretici nezdinde arzu edilen seviyede olmaması sorununu kısa sürede aşacağını ümit ettiklerini söyleyen Dr. Çalı, üreticilerin yanında olduklarını vurguladı.

UYMSİB olarak Bursa Siyahı İnciri (BSİ) ile ilgili doğrudan ve dolaylı olarak birçok çalışma yaptıklarını vurgulayan Çalı, kesim ve ihraç izin tarihlerinin belirlenmesi, İncir Ethephon toplantıları, İncir yılı organizasyonları gibi etkinliklerin önemine işaret etti.

kalan karakter 1000

Ali Telli Ali Telli

normalde 5 lira fiat ama çok ucuz olması iyi sürümden kazanırsınız.2.5 liraya millet kapışıyor 5 liraya zor satarsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.08.2013 20:22
... ...

lanet olsun yaaa daha dün marketten incir aldım.8.00 tl verdim kilosuna.Bıktım bu adaletsizlikten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.08.2013 15:51
kayhan kayhan

almanya tanesi 1 ytl...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.08.2013 15:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.