X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emeklinin gözü zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emeklinin gözü zirvede

  • Giriş Tarihi: 26.8.2013 10:49 Güncelleme Tarihi: 26.8.2013 10:56

Sayıları 10 milyonu bulan emeklilere promosyon verilmesi konusu Anayasa Mahkemesi gündeminde. Emekliler lehine çıkacak karar sonrası, bankalar her emekliye para ödeyecek.

Yaklaşık 10 milyon emeklinin gözü kulağı bankaların maaş promosyonuyla ilgili gelişmelerde. Takvim'in haberine göre, bayram öncesi yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelen promosyonla ilgili birbiri ardına önemli gelişmeler yaşanırken; gözler bir yandan da Anayasa Mahkemesi'ne çevrildi.

GERİYE DÖNÜK PARA

Konu, emeklilerin bankalardan maaş promosyonu alabilmesi için hukuk savaşı başlatan avukat Sedat Vural tarafından Anayasa Mahkemesi gündemine taşındı. Emekli avukat Sedat Vural, emeklilere banka promosyonu verilmesi için Ankara 10'uncu Sulh Mahkemesi'ne dava açmıştı.
Mahkeme reddedince davaya bakan Yargıtay, kararı bozmuştu. Yerel mahkeme direnince, Yargıtay da emekliye 'promosyon' ödenmemesine ilişkin mahkeme kararını onaylamıştı. Dava, Vural tarafından bu kez Anayasa Mahkemesi'ne taşınmıştı.

Maaş aldıkları bankalardan memurlar gibi promosyon almak isteyen emekliler için Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar merakla bekleniyor. Anayasa Mahkemesi'nden emekliler lehine çıkacak bir karar ile birlikte bankalar her emekliye para verecek. Bunun için SGK ile protokoller yapılacak. Karara göre paraların geriye dönük verilmesi de gündeme gelebilecek.

GÜNDEMDE KALIYOR

Emeklilere promosyon verilmesi konusu, Memur-Sen tarafından toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getirilince, yeniden gündeme oturmuştu.

Emekliler arasında heyecan yaratan bu gelişmeyi, yenileri takip etmişti. Konunun sonbaharda çözüme kavuşması bekleniyor.

'PARAMIZDAN KAZANIYORLAR'

Promosyonla ilgili tüm gelişmeleri duyuran TAKVİM'i telefon yağmuruna tutan emeklililer, 'bankalara ağır yük getirecek' görüşüne katılmıyor. Emekliler, şunları söylüyor: "Bankalar 10 milyon emeklinin parasını kullanıp kazanç sağlıyor. Ayrıca ATM'lerden küsuratları çekemiyoruz. 10 liranın altında paralar bankada duruyor. Banka ürünlerinden de kazanıyorlar. Bunun için emeklinin hakkını vermek zorundalar."

kalan karakter 1000

tremen tremen // BALIKESİR

Gine hükümetin elinde kaldık.Eğer hükümet isterse bu para ödenir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.08.2013 14:27
hasan kırımlı hasan kırımlı

emekli ile yine bir dalga konusu bulunmuş,biri red eder biri kabul eder v.s uzar gider sonunda da unutulur gider

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.08.2013 14:22
ERDO ERDO

MAAŞINI PTT'DEN ALANLARIN DURUMU NE OLACAK SAYIN YETKİLİLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.08.2013 13:58
necatiozturk53 necatiozturk53 // NİĞDE

emeklileirn maaşı bnkalarda hem de faizisiz kalıyrosa burda bri yanlışlık var dmektir.nasıl banka kendi alacağına her gün için faiz talep ediyorsa para ttanlarda bir bedel ödmek zorundadır. buda emeklinin parsının bankada aylık kaldığı sürenin ortalaması ile tespit edilebilir. bunun aksini çıkaran mahkemenin iyi niyetli olmadığı açıktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 26.08.2013 11:45
turan t turan t

Bankalar özel şirketlere maaşları bankalrı kanalı ile ödensin diye olmadık teklifler sunarken,
emeklilerin parası nasıl olsa otomatik olarak bankalarına yatıyor diye sessiz kalıyorlar.Ayrıca
her emekli tüm maaşını aynı gün çekse bile ,küsuratlar bankalarda kalıyor.Binlerce emeklinin parasını işletiyorlar.Emeklilerede bonus vermeliler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 26.08.2013 13:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.