X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıyıdaki binaları yıkıp park yapacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kıyıdaki binaları yıkıp park yapacağız

  • Giriş Tarihi: 26.8.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kamunun ortak malı olan kıyılarda geçmişte kanun dışı yapıların oluşturulduğunu söylüyor. Bakan Bayraktar, "Bu yapıları yıkıp park yaparak halka açacağız" diyo

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile kentsel dönüşümden kıyı düzenlemelerine mühendisler ve mimarlar odasından askeri kışlalara kadar pek çok konuyu konuştuk.
Çanakkale'den İskenderun'a kadar kıyılarla ilgili düzenleme yapacağınızı açıkladınız. Ne yapacaksınız?
İlgili kanun "Kıyılar halkın malıdır. Kamunun ortak malıdır. Halkın istifadesine açılmak zorundadır. Kıyılar özel mülkiyete konu edilemez" diyor. Ama Türkiye'de bir oldu-bitti var. 1992'ye kadar yasaya uygun olmayacak şekilde bazı yapılar oluşturuldu. O dönemde kanun da ruhsat da yoktu. Herkes istediği gibi yaptı. Yağma tarafı var ama yağma denilemez. Eski tapu denizi gösteriyorsa adam orada suya kadar inşaat yapıyordu. Kanun 1992'den önce yapılanların müktesap hak olduğunu söylüyor. 1992'den sonra kanunlar değişti. Orada bir takım yerler SİT, turizm, kültür tabiat varlıkları, milli park alanı ilan edildi. Oralara bazı ruhsatlar verildi.
Kim verdi?
Belediyeler "Biz vermedik" diyor ama verdiler. Kültür Bakanlığı verdi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı kıyı kenar çizgisini tespit etti. Orman Bakanlığı'nın sorumluluğundaki alanlar var. Belediye dışındaki arazilerin sorumluluğu valiliklerde. Eğer ruhsatı yoksa, müktesap hak değilse, iskana aykırıysa bunları ortadan kaldıracağız. Ama "hoşumuza gitmiyor git" demeyeceğiz. Yasaya uygunsa onu yıkamazsın. En fazla kamulaştırırsın. Başbakanımız da diyor… Kıyılarda yapılaşma olabilir. Ama bazıları kanunsuz kafalarına göre gelip, mimar-mühendis bile olmayan belde belediyelerinden ruhsatları aldılar. Kaçak yapı mahiyetinde olan, sahilleri işgal eden yapıları yıkmak zorundayız. Bunun lamı cimi yok.
Ne yapacaksınız yıkıldıktan sonra?
Halka açacağız. Yeşil alan yapacağız.
Askeri kışlaların şehir dışına çıkarılması konusuyla ilgili tartışmalar var. Buralar ranta mı açılacak?
Eğer İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır gibi yerlerde kışlaları şehir dışına çıkarırsak büyük ölçüde buraları meydan ve park yapacağız. Küçük kısımlar imara da açılabilir. Ama henüz bu işler net değil. Milli Savunma ve Maliye Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'yla masaya oturulacak.

kalan karakter 1000

doğan tekinyer doğan tekinyer

Kıyıları siteler işgal etmiş.Rahatça denize girmek mümkün değil.Ayrıca bu siteler lağım sularını denize akıtıyorlar.Bila istisnasız hepsini yıkacaksın , doldurulan kıyıları yeniden eski haline getirip vatandaşa hizmet olarak sunacaksın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.08.2013 02:16
canan sirka canan sirka

devletin arazisine yapilan ve tapusu olmayan binalar yikilmali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 21:33
batuhan batuhan

bodrumdakileri yıkıyorlarsa istanbuldaki, izmirdeki yalıları da yıkmaları gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.08.2013 15:10
hasan hasan

sarıyerin köylerinde plajlar ateş pahası heryer sahiplenilmiş denizin ve kumun sahibi kimdir kim her gelenden 30 tl alır anlamış değilim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 26.08.2013 12:35
dodo dodo

gene altından çapanoğlu çıkar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.08.2013 12:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.