Altın uzmanları ikiye böldü

Giriş Tarihi: 31.8.2013 12:10 Güncelleme Tarihi: 31.8.2013 12:11

Uzmanların bir kısmı altındaki yükselişin devam edeceği yönünde görüş belirtirken, bir kısmı da fiyatların düşeceğini kaydediyor...

Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarındaki dalgalanma ve yükseliş uzmanları ikiye böldü. Uzmanların bir kısmı altındaki yükselişin devam edeceği yönünde görüş belirtirken, bir kısmı da fiyatların düşeceğini söylüyor.

AA muhabirini altın fiyatlarındaki dalgalanmaya ilişkin görüş aldığı uzmanlardan Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanı (WFDB) Ernest Blom'a göre altındaki yükseliş trendi orta ve uzun vadede devam edecek. Blom, "Kısa ve uzun vadede altın fiyatlarında artış devam edecek. Ancak bu dönemde zaman zaman düzeltmeler olacaktır" dedi.

Altın fiyatlarının artmasında tüketici talebinin etkili olacağını aktaran Blom, özellikle Hindistan, Çin ve Brazilya gibi BRIC ülkelerinden gelen talebin metal fiyatlarının artmasını tetikleyen ana etken olacağını kaydetti.

Altın fiyatlarında kısa vadede zayıflama görülebilme ihtimali olduğunu kaydeden Blom, "Kısa vadede fiyatlarda bir zayıflama görebiliriz fakat uzun
dönemde artış olacağına eminim. Daha önce de belirttiğim gibi Hindistan ve Çin, özellikle Hindistan altının seyrinde ana oyuncu olacaktır. Türkiye, Brezilya ve Asya ülkeleri de önemli altın alıcısı ülkeler arasında yer alıyor" diye konuştu.

Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeyi sonlandırmasının altın fiyatları üzerine etkileri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bloom, "Fed'in altın fiyatlarını etkileyeceğine yönelik piyasada farklı görüşler var. Ancak ben Fed'in altın fiyatları üzerine, özellikle de uzun dönemde aşağı yönlü etkisi olacağını düşünmüyorum" dedi.

Toronto Dominion (TD) Securities Emtia Strateji Müdürü Bart Melek de Fed'in parasal genişlemeyi sonlandırma zamanı ve seviyesine ilişkin
belirsizliklerin devam etmesi durumunda kısa vadede altındaki yükselişin devam edeceğini söyledi.

Kısa vadede büyüme öngörüsüne rağmen Fed'in altın fiyatlarına yön verebileceğinin altını çizen Melek, "Fed daha sıkı para politikası uygulayacağına yönelik daha belirgin sinyaller vermeye başlarsa altın fiyatlarının 2014 yılı ikinci çeyreğinde bin 200 dolar seviyelerine gerileyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

"Altında dalgalanmalar olacaktır ancak, piyasalardaki belirsizliğe karşı bir korunma aracı olmaya devam edecektir" diyen Melek, Çin ve Hindistan'da fiziksel altın alımının devam edeceğini, ancak yükselen fiyatların bu talebi yavaşlatabileceğini dile getirdi.

"Altının onsu 1.000-1.100 dolara kadar gerileyebilir"

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de, altın fiyatlarında son haftalardaki artışın devamlı olmayacağını belirterek, altın fiyatlarının sürekli gerileme eğilimine gireceğini söyledi.

Altın fiyatları yükseldiğinde fiziki talebin zayıfladığını görüyoruz. Sürekli talep yerine satış cephesinin ağırlıkta olduğunu gördük. Bundan dolayı
altın fiyatlarından bundan sonraki yükselişlerinde de sürekli talebin azalması ve satışların artmasını bekliyoruz" dedi.

Yıldırımtürk, eylül ayında ABD'nin ekonomik verilerinin olumlu gelmesi durumunda altın fiyatlarının ilk etapta 1.350 dolar daha sonra da 1.270 dolara kadar gerileyebileceğini ifade etti.

Suriye'ye olası bir operasyonun kısa vadeli olarak operasyon başlayana kadar altın fiyatlarının tekrar 1.300-1.400 dolar aralığında devam edebileceğini anlatan Yıldırımtürk, operasyonun başlamasıyla fiyatların tekrar gerileyeceğini savundu.

Altın fiyatlarının seyrinde Fed 'in varlık alımında azaltmaya gitmesine ilişkin kararlarının önemli olduğunun altını çizen Yıldırımtürk, şöyle
devam etti:

"18 Eylül'deki Fed toplantısında gerçekten varlık alımlarında kısıntıya gidilirse altın fiyatları gerileme eğilimine girebilir. Ondan sonraki
aylarda da her ay belirli miktarda çekileceği için artık altında yavaş yavaş uzaklaşmaya başlanır çünkü şu anda yeni bir normale giriyoruz yani dünya ekonomik krizden çıkıyor.

Fed'den sert bir açıklama gelirse altının onsu 1.000-1.100 dolara kadar gerileyebilir. Ondan sonraki aylarda küçük çaplı toparlanmalar belki tepki
alımlarıyla gelse bile tahvil alımlarının sonlandırılmasıyla piyasalardan likidite çekimi biraz daha devam ederse altın 2007 yılındaki yükseliş trendine başladığı nokta olan 775 dolara da gerileyebilir."

"Yeni bir yükseliş trendine girdik demek için erken"

Destek FX Araştırma ve Eğitim Direktörü Erdoğan Turan ise, yaklaşık 10 yıl süren yükselişten sonra altın için "yeni bir yükseliş trendine girdik"
demenin henüz erken olduğunu belirterek, "Yükseliş trendine girdik diyebilmemiz için altın fiyatının 1.500 dolar üzerine çıkmasına ihtiyacımız var. Son dönemde yükselişin nedenleri arasında zirve yapmış hisse senedi gibi riskli yatırım araçlarından uzak olma isteğinin yanında, düşük altın fiyatlarından yararlanmak isteyen fiziki alım taleplerini de sayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Suriye geriliminin altın fiyatının yükselmesinde etkili olduğunu anlatan Turan, "Mısır-Suriye gerilimleri petrol fiyatlarını yükseltirken, bu gibi
siyasi-jeopolitik gerilimlerin arttığı ortamda altının güvenli liman algısı kuvvetleniyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu, altın sadece Suriye gerilimi ile yükseliyorsa gerilimin azalmaya başlaması durumunda veya problemin daha da büyümemesi durumunda yükseldiği gibi düşebilir" şeklinde konuştu.

Fed'in varlık alımı programını azaltıp azaltmayacağı ve zamanlamasının uzun vadede altın fiyatlarını etkileyeceğini aktaran Turan, altının, Fed'in
alacağı kararlarla, doların değerli olduğu konjonktüre girilmesiyle birlikte, tarihi düşük faizlerin yükselmeye başlama ihtimaline karşı baskı altında
kalabileceğini söyledi.

Yurt içinde gram altın yatırımı tercih eden yatırımcıların son dönemde daha şanslı olduğunu ifade eden Turan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kısa vadede ne olabileceğini eylül ayının ilk cuma günü gelecek olan ABD tarım dışı istihdam verisi üzerinden takip edebiliriz. Beklentilerden iyi
gelen istihdam verisi altın fiyatını aşağı yönde baskılarken, beklentilerden kötü gelen rakam Fed'in tahvil alımında azaltım için aceleci olmayacağı beklentisini canlandırıp fiyatı 1.460 dolar seviyesine yaklaştırabilir. Uzun dönemde ise kayda değer enflasyon olmadığı sürece altının yükselişlerinin kalıcı olmasını beklemiyorum."

ARKADAŞINA GÖNDER
Altın uzmanları ikiye böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz