X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye dört büyük müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye dört büyük müjde

  • Giriş Tarihi: 2.9.2013 10:08 Güncelleme Tarihi: 2.9.2013 15:58

Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor. İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor. Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor...

Emeklilere ve emekli adaylarına müjde niteliğinde düzenlemeler geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın masasında, emekliler ve emekli adayları için, 4 önemli düzenleme bulunuyor. Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemeler, birçok avantaj sunuyor.

Çalışmalar tamamlandığında, emeklilerin geliri artacak, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacak. Promosyondan intibak ödenmesine, yeni emeklilik formüllerinden ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan düzenlemeler şöyle...


1- EKSTRA YÜZDE 2 ZAM

Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1.5 milyon kişiye ekstra zam geliyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2'lik bir zam yapılması planlanıyor. Kayıt altında çalışmayı teşvik edecek uygulama ile emeklinin maaşına normal zammın yanı sıra, yüzde 2'lik ekstra artış yapılacak.


2- YENİ İNTİBAK GÜNDEMDE

Hükümet, 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı aldı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 2000-2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, bu kişilere de intibak verilmesi için çalışma başlattı. Konu, Çalışma Bakanlığı'nın gündemine taşındı.


3- EMEKLİYE DE PROMOSYON

Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alması için çalışma başlatıldı. Memur-Sen'in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebi, Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından olumlu karşılandı.

Bakanlık yetkilileri, bankaların üst düzey yöneticilerinden randevu alıp, promosyon ödemeleri için pazarlık yapacak.


4- YAŞA TAKILANLARA FORMÜL

Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

DAMLA DAMLA

Kiminle ne konuşuyoruz biz? Demekki bu bakanlar inat etmişler yapmıyorlar kardeşim söyledikleri sözler hep şunlar bu ülke bundan dolayı ekonomi olarak geri kaldı biz düzelttik tekrar olmaz.Senmi düzelttin yoksa bizlerden aldığınız fazla primler,vergiler vs lerlemi'oldu?Siz fazla maaşlar fazla emeklilikler kısa sürede emeklilikler peşinde koşarken biz 1 damla asgari ücretle banka kredileri ile çocuk baktık bu ülkeye evlat yetiştirdik hastalandık aşağılandık

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.10.2013 11:45
İNATLAŞMA İNATLAŞMA

Halkla Bakanlık inatlaşıyor bütün mesele bu ben Bakanların bu konudaki açıklamalarını hiç önemsemiyorum ALLAH'a şükür aptal'da değilim kimsede aptal değil.Bir tane konuşmaları ikna edici olmadı çok saçma halk ne istiyor bunlar ne diyor ya biz saygı gösterdikçe hakaret yiyoruz çok ayıp kimse kimseden büyük değil çok ayıp şeyler oluyor.Bankadan kredi alıyoruz banka bizden faiz alıyor neden? Size borç ödedik emekli olucaz diye yıllar geçti vermiyorsunuz neden

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.10.2013 11:38
HASAN HASAN

Kendi adına iş yapanlar % 15 maaşlarından kesinti yapılarak cezalandırılıyor. oysa bu insanlar iş yaparak vergi ödüyorlar. Emekli Maşları yeterli olsa insanlar neden çalışma ihtiyacı duysunlar. Bu adaletsizliği biran önce sona erdirin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 03.09.2013 01:08
bağkurlu bağkurlu

emekli olma hakkı kazandığım halde prim borcumdan dolayı 3 senedir emekli olamıyorum.borcumu devamlı artırıyorlar torba yasada borcumu ödeyemedim.sağlık tan da faydalanamıyorum.yeniden af çıksada belki ödeme imkanı buluruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2013 23:48
mustafaazamak mustafaazamak // İSTANBUL

yaşını bekleyenlerden 2 yıl olanlara müjde
verilirken diğer bekleyenlere haksızlık
edilmiyormu ne yani 2 yıl bekleyenler
vatandaş oluyorda diğerleri vatandaş
değilmi onlar hakketmiyormu işte asıl bu
haksızlık malesef

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.09.2013 22:58
avni avni

avni .... emekliyim. üçyıl oldu kırtasiye dükkanımı iflasdan dolayı kapatdım . ama yüzde onbeş kesilen pirimlerin yapılandırmalarından .birtürlü kurtulamadım. ikiaydabir üçyüz atmış tl ödüyorum. bunun anaparası üçyüz elli liraiken biray gacikmeli yatımalı gitdim bagcılar ssk. da almadılar. torba yasası cıkakdiye beni on ay oyaladlar. yasa cıkdı gidip dilekcemi verdim altıaydaha oyaladılar.buarada onbeşsefer gidipgeldim. eski memurların tayinleri cıkmış yeileride bu işin icinde cıkamadı.dediler ankaraya yazı yazdık. cevabı üçbin yüzsen birlara dokuz taksit diya elime tutuşdurdular.her ikiayda bir 360tl borçharç alıp yatırıyoru.zaen borçlayaşıyorum. her yatırışımda bu parayı kimin hatası bana bu parayı ödettiriyorsa o kuruma zehir zıkkım edeyom...bu gibi sıkıntılarada bircare bulurlar...inşallah....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.09.2015 19:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.