X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2.5 milyon çalışanı ilgilendiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2.5 milyon çalışanı ilgilendiriyor

  • Giriş Tarihi: 3.9.2013 10:55 Güncelleme Tarihi: 3.9.2013 14:45

2.5 milyon memur yükselmek için bundan böyle yazılının yanında, sözlü sınava da girecek. Yazılı sınavdaki soru sisteminde de yenilikler yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan görevde yükselme sınavlarında, radikal değişiklikler yapıldı.

Memurlar artık yükselebilmek için sözlü sınava da girecek. Ayrıca daha önce zorunlu olarak sorulan, anayasa, ulusal güvenlik, inkılap tarihi gibi konular da çıkartıldı. Kurumlar kendi konularında sorular hazırlayacak. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile görevde yükselme yönetmeliğinin uygulanmayacağı hallerin düzenlendiği 2'nci maddedeki ilçe müdürü ifadesi, "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" şeklinde düzenlendi. Ayrıca, avukat kadro pozisyonundan hukuk müşaviri kadrosuna atanma, görevde yükselme kapsamı dışına çıkartıldı. Getirilen düzenleme ile görevde yükselme mahiyetindeki atamaların yapılabilmesi için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süre arama zorunluluğu kaldırıldı. Ancak, isteyen kamu kuruluşu alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabilecek.


SÖZLÜ İMTİHAN...

Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki görevde yükselme suretiyle atanacaklarda yazılı ve sözlü sınavda başarılı olma şartı aranacak. Müdür dışındaki diğer alt görevlerde ise yazılı sınav yeterli olacak. Şube müdürü ve müdür kadroları için yapılacak sözlü sınava ilan edilen kadro ve pozisyon sayısının 5 katına kadar aday sözlü sınava alınacak. Sözlü sınav notu bu kadrolar için başarı notu sayılacak. Müdür dışındaki kadrolar için ise yazılı sınav notu başarı notu sayılacak.


ARANACAK ÖZELLİKLER

Sözlü sınavda müdürler için şu özellikler aranacak: a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu, d) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, e) Genel kültürü ve genel yeteneği, f) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı.


DERS KONULARI DEĞİŞTİ

Görevde yükselme Sınavının ders konuları arasında yer alan, 1982 Anayasası, Atatürk İlkeleri, İnkılap Tarihi, Ulusal Güvenlik, Etik Davranış İlkeleri, Türkçe Dilbilgisi ve Halkla İlişkiler zorunlu ders kapsamı dışına çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşları yazılı sınava ilişkin konu başlıklarına istediği şekilde ve konuda yapacağı duyuruda yer verecek.

kalan karakter 1000

Hakan Taşkın Hakan Taşkın

Neden sözlü sınav, çünkü yazılı sınavda pua şartı kaldırıldı. Puanlama olmadığından en yüksek puana sahip kişiden geriye doğru kadro sayısının 5 katına kadar kişi sözlüye çağrılacak, sınaz yazılı ile değil sözlü ilekazanılacak. Rahmetli Ecevit döneminde ise yazılı sınav yetiyordu sözlü sınava gerek kalmıyordu size hangisi daha adil?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 03.09.2013 16:39
xyz xyz

hala bunu iddia eden insan var bu memlekette.
bakınız 03.09.2013 13:54
"torpilsiz görevde yükselme dönemi bitti resmi olarak"

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır3
cevapla 03.09.2013 15:51
işci işci

Asgari ücretlilerde bu ülkenin evlatları hep memur, en düşük memur asgari ücretlinin iki katından fazla maaş alıyor bunu adaletiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 03.09.2013 15:39
kadir baran kadir baran

KPS nin çöpe gitmesi demek..Sözlü kim yaparsa yapsın subjektiftir. Torpil arayın demek istediler heral.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.09.2013 13:57
ali ali

torpilsiz görevde yükselme dönemi bitti resmi olarak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 03.09.2013 13:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.