X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barodan Adalet Bakanı'na tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barodan Adalet Bakanı'na tepki

  • Giriş Tarihi: 3.9.2013 12:35

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, "Sayın Adalet Bakanı, demokrasiden yürütme organının da alınan oylara göre dağıtılmasını anladıysa baronun yürütme organı yönetim kuruludur, Türkiye'nin yürütme organı Hükümettir, dediğini kendi Hükümetine yapsın. Bakanlıkların yarısını muhalefet partilerine dağıtsın" dedi.

Feyzioğlu, Ankara Barosunca düzenlenen "Yeni Adli Yıldan Beklentiler" başlıklı panele gelişinde gazetecilerin, Yeni Adli Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşma ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bu konuşmaya ilişkin değerlendirmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Konuşmasında siyasi iktidarların demokratik kitle örgütlerinin açıklamalarından hoşlanmak zorunda olmadığını, ancak bindikleri demokrasi dalını kesmemelerini, birlikte yaşamayı, eleştiriye tahammülü öğrensinler görüşünü aktardığını hatırlatan Feyzioğlu, bu cümlesinin üzerinden 33 dakika geçmeden Ergin'in karşılık verdiğini söyledi. "Ben senin yetkilerini budarım, seçim yöntemini de değiştiririm. Çünkü canımı sıkan bir konuşma yaptın" şeklinde bir açıklamaya mağruz kaldığını belirten Feyzioğlu, bu yaklaşımın, Türkiye'deki demokrasi standardına ilişkin sözlerinin doğruluğunu ispatladığını savundu. Feyzioğlu, "Bu ispatı bize bu kadar kısa sürede sunduğu için ben Sayın Bakan'a teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.


"ÖYLE SANIYORUM Kİ SAYIN BAKAN MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİYLE KARIŞTIRDI"

Bakan Ergin'in TBB Başkanı'nın seçilme yöntemine ilişkin sözlerini de değerlendiren Feyzioğlu, Avukatlık Kanunu'nun doğru okunması gerektiğini, kanunun siyasi partilerin barolarda seçimlere girmesine izin vermediğini hatırlattı. "Sayın Bakan, bunu milletvekili genel seçimiyle karıştırdı öyle sanıyorum ki" ifadesini kullanan Feyzioğlu, baro başkanı seçimlerinin çarşaf liste ile yapıldığını ve herkesin aday olma hakkının bulunduğunu vurguladı. Feyzioğlu, "Bizim çarşaf listemiz Sayın Bakan'ın milletvekili seçildiği genel seçimlerden çok daha demokratiktir. Ve eminim ki eğer bir çarşaf liste yöntemi olsaydı bugün iktidar partisinden de muhalefet partisinden de anlamlı bir kısmı herhalde parlamentoda bulunmazdı. Bizim seçimimiz son derece demokratik bir yöntemle olmuştur" diye konuştu.

Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Bakan yürütme organının yani yönetim kurulunun da grupların aldığı oy oranına göre belirlenmesini istiyor. Bütün kanuna aykırı, kanunu yanlış anlayan açıklamalarına rağmen bir şartla varım; dediğini kendi Hükümetine uygulasın. Dediğini kendi Hükümetine uyguladığı zaman yüzde 50 bakanlığa muhalefet partilerine bırakmak zorunda, hemen şimdi. Eğer demokrasiden bunu anladıysa Sayın Bakan, yani yürütme organının da alınan oylara göre dağıtılmasını anladıysa baronun yürütme organı yönetim kuruludur, Türkiye'nin yürütme organı Hükümettir, dediğini kendi Hükümetine yapsın. Bakanlıkların yarısını muhalefet partilerine dağıtsın. Bu dediğim ne kadar anlamlıysa veya ne kadar anlamsızsa Sayın Bakan'ın önerisi de o kadar anlamlı veya anlamsız, kendi karar versin."

kalan karakter 1000

mehmet altın mehmet altın

Helel Be Avukatım diline sağlık ben kesin eminim ergenekon şike 28 şabat davaları hakimleri recep tayyip erdoğandan habersiz çişini bile yapamazlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır7
cevapla 03.09.2013 14:29
İlhan İlhan

İşine gelmeyince kıvır bakalım. Senin eleştirdiğin konuda hükümetti zaten meclis değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 03.09.2013 14:07
Vatandaş Vatandaş

Hükümeti eleştirmek için önce kendi durumunuza bakın sizde bizimle aynısınız düzeltin sonra deyin ki sizde böyle yapmalısınız. Bakanın açıklamaları bu şekilde baro başkanı ise avukatlık yapıp açıklamayı kendi istediği gibi yorumluyor tebrikler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 03.09.2013 13:12
nr nr

fevzioğlu ya bilmiyor yada bilmemezliğe geliyor.yasal ve fiiliyatta baro başkanları ya da bbbaşkanı yünetim kurulundan bağımsızdır.dilediklerini söyler ama yönetim kuruundan görüş almak zorunda değillerdir.yönetim kurulları çoğunlukla süs biberidir.bu yüzden konuşmasa iyi olur.önce kendi problemlerini,meslek problemlerini düzeltsinler,ülkey sonra kurtarırlar.kendi meslekleri ile ilgili iyi şeyler yapmayanların sözü zaten dinlenmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır6
cevapla 03.09.2013 12:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.