X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Maliye'den yeni düzenleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Maliye'den yeni düzenleme

  • Giriş Tarihi: 3.9.2013 09:52

Maliye, kaçak akaryakıtı önlemek için yeni bir denetim sistemine geçiyor. ‘Arka Ofis' adı verilen sistem sayesinde plaka üzerinden takip başlayacak. Pompalar plakayı otomatik olarak okuyacak, böylece satılan akaryakıt anında izlenecek.

Maliye Bakanlığı, milyarlarca dolarlık vergi kaybına yol açan kaçak akaryakıtı önlemek amacıyla yeni bir denetim sistemine geçiyor. Benzinin litresinin 5 lirayı bulmasının ardından 'Arka Ofis' adı verilen sistem sayesinde Türkiye genelindeki tüm benzin ve motorin satışları günlük ve anlık takip edilecek. Plaka bazlı takibin olacağı yeni sistemle aynı plaka üzerinden birden fazla yakıt alma dönemi kapanacak. Yeni nesil pompalar aracın plakasını otomatik olarak okurken elle giriş yapılamayacak. Ödeme Kaydedici Cihaz bilgisi sisteme inecek. Böylelikle her aracın ne kadar yakıt aldığı, bu yakıtı ne kadar sürede harcadığı görülecek.


YANLIŞ BEYANI UYARACAK

Araçtan başlayarak tüm istasyonların ne kadar satış yaptığı da izlenebilecek. Maliye her aracın ne kadar yakıt aldığını bildiği için istasyonun yanlış beyanında sistem uyaracak. Maliye kaynakları hangi araca ne kadar benzin satışı yapılacağının tespitinin kolaylaşacağını kaydetti. Mevcut uygulamada rafineri şirketinden mükellefe gittiklerini aktaran üst düzey bir yetkili "Şimdi mükelleften dağıtıcılara gideceğiz. Plaka bazlı kim ne kadar yakıt almış görünecek. İstasyon ne kadar akaryakıt satmış, ne kadarı dağıtıcı, ne kadarı ithalatçıdan alınmış bilinecek. Benzin aldıktan bir gün sonra yeniden alındı ise sistem sinyal verecek" dedi.


2.5 MİLYAR DOLAR KAYIP

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu yasa dışı satışları önlemek amacıyla yeni bir tedbir paketi üzerinde çalışırken, bu kapsamda vergi gelirlerinin de artırılması hedefleniyor. Kaçak akaryakıt sebebiyle Türkiye ekonomisinin her yıl 2.5 milyar dolarlık vergi kaybına uğradığı hesaplanıyor.


10 NUMARA DENETİMİ ARTIYOR

Maliye Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve TÜBİTAK'ın teknolojik altyapısını güçlendirme çalışmaları devam ederken, 10 numara yağa ilişkin denetimler de artırılıyor. Benzin ve motorine dolar ve petrol fiyatlarındaki artışın ardından gelen zamlar sebebiyle 10 numara yağ satışlarının artmasının önlenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde denetim gerçekleştirilecek.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

Ralph Ralph

Maliye benzinden alınan dolaylı vergi oranına da bir el atsa çok iyi olacak!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 03.09.2013 15:24
Sbhttn Sbhttn

Hırsızı denetleyemeyen DEVLET Ev sahibinin 7 ceddinin Z raporunu çıkarıyor,Maşallah..

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 03.09.2013 15:19
biraz insaf biraz insaf

meydanlarda vatandaştan oy istenirken benzin 5 tl olacak dedinizmi sadece ödenen net vergi en az500 tl olacak dedinizmi vatandaşın asgari ücreti 800 tl olsa bile nerede kaldı vatandaşın yaşama hakkı yoksa zorla bir dayatmamı uygulanıyor bu ülkede

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 03.09.2013 15:01
rt rt

bu işler organize giriş de yok çıkısta mazotlar kaçak z raporları işlenmiyor muhasebecilerde bu işte merkez batman muhasbeci eskişehirde rafineri bazında denetim yapılmalı kim ne aldı e faturayla belli çıkış mecbur yapacak bu kadar basit..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.09.2013 14:59
yorum yorum

böyle bahanelerle herkes baskı altın mı alınmaya çalışılıyor.bu bilgiler vatandaşa tehdit olarak dönmesin.artık bir yere gitmekten de korkar mı olacağız.bu soruları vatandaşa sordurmak bile doğru değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.09.2013 14:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.