X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Uzayda enerji üreteceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Uzayda enerji üreteceğiz

  • Giriş Tarihi: 7.9.2013 16:14 Güncelleme Tarihi: 7.9.2013 16:18

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Uzaya, güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanışı Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kapanış programın Bakan Binali Yıldırım, yabancı bakanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Şurada 2023 hedeflerinin değerlendirildiğini belirten Yıldırım, "Dayandığımız ana hedef, Türkiye'nin 2023 genel görünümüdür. Genel görünümümü, 10 büyük ekonomi içerisinde yer alacağız. Bu ana hedefi ortaya koyduktan sonra, ulaşımla, eğitim, sanayi, sağlık, şehirleşme, teknolojik gelişmeler, ticaret ve sosyal devlet olma yönünde hedeflerimiz var. Yani insanın ihtiyacı olan tüm hedeflerin birleştiği nokta Türkiye'nin Cumhuriyetimizin 100. yılında büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmektir. Bunu yeni yollarlar, yeni hızlı ve normal tren hatları, havaalanlarımızı hava taşımacığımızı büyüterek, denizlerimizi daha fazla kullanarak, içinde bulunduğumuz bilişim çağının imkanlarından yapacağımızı ortak çalışmalarla başaracağız." ifadelerini kullandı.

2023 hedefleri içerisinde uçak yapımı olduğunu da değinen Yıldırım, "2023 hedefimiz, bir bölgesel uçak yapımı ve uçurtulmasıdır. Bu hedef kararlaştırılmış bir hedeftir. Adımları da atılmıştır. Bu bölgesel bir projedir, sadece Türkiye'nin tek başına planladığı bir proje değildir. 3 bin km menzil içerisinde kalan bütün noktalara ulaşabilecek projeyi gerçekleştireceğiz. Benzer şekilde uydu yapılması konusunda da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. 2018 yılında kendi imalatımız olan uydu yapıp yörüngesine göndermeyi hedefliyoruz. 2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şurada kararlaştırılmıştır." şeklinde konuştu.

Diğer projelerden de kısaca bahseden Yıldırım, "Yakın vadede gerçekleştireceğimiz projelerden bir tanesi de Kanalİstanbul projesidir. Çalışmaları başlamış olup bugünlerde adımları atılma noktasına gelmiştir. Çanakkale Geçiş Projesi de diğer bir projedir." diye konuştu.

kalan karakter 1000

hasbi kara hasbi kara

biz once gunes ve ruzgar enerjilerini hizlandiralim,masala gerek yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 09.09.2013 00:21
vatandaş vatandaş

Sayın bakan sen ilk önce şu bozuk karayollarına bir el atda ondan sonra uzayamı gidersin , marsamı senin bileceğin iş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2013 02:02
uydu uydu

allah için ilk önce işşizlere iş uzayda uydu bizimne işimize yarar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2013 00:38
hmm hmm

evet uydu yapıp çin den ya da fransa dan göndeririz artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2013 00:03
hmm hmm

fark ediyorsanız hep kanal istanbul, marmaray, vs vs projelerin 85% i istanbulda toplanmış.. şimdi itiraz edenler etmeden önce iyi okusun. başka yerlere başka bir şey yapılmıyo demiyorum, 85 % i istanbula gidiyor diyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.09.2013 23:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.