X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER En çok aranan meslekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

En çok aranan meslekler

  • Giriş Tarihi: 18.9.2013 15:57

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, işverenlerin en çok aradıkları meslek gruplarını açıkladı.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, işverenlerin en çok dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı bulamadığını bildirdi.

Yazıcı, yaptığı açıklamada, mayıs-haziran döneminde işverenlerle yüz yüze görüşülerek yaptıkları araştırma ile işgücü piyasasında en fazla ihtiyaç duyulan meslekleri belirlediklerini bildirdi. 81 ilde 10 ve daha fazla kişi istihdam eden 100 bin 852 işyerinde gerçekleştirilen araştırmada 2013'ün ilk 6 ayına ilişkin işgücü piyasası verilerinin derlendiğini dile getiren Yazıcı, "İşverenlerimiz en çok dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı mesleklerinde eleman bulamıyorlar. Türkiye genelinde ilk 6 ayda 340 bin kişinin temininde güçlük çekildiğini tespit ettik" ifadesini kullandı.

Bu mesleklerde eleman bulunamamasının en önemli sebebinin mesleki nitelik ve beceri eksikliği olduğuna işaret eden Yazıcı, İŞKUR'un mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarıyla bu eksikliği gidermek için çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı. Yazıcı, "Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 60'ı buna sebep olarak ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulunamamasını gerekçe gösteriyor. Biz, bu mesleklerde eleman bulamayan tüm işverenlerimizi Kurumumuza bekliyoruz. Gerek mesleki eğitim kurslarımız gerekse de işbaşı eğitim programlarımızla bu açığı kapatmaya hazırız" değerlendirmesi yaptı.

Başta imalat olmak üzere toptan perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde açık iş oranının yüksek olduğuna dikkati çeken Yazıcı, tespit edilen 258 bin 82 kişilik açık işin yüzde 44'ünün imalat sektöründe olduğunu, bu sektördeki her 95 çalışanın yanında 5 kişiye daha ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

kalan karakter 1000

tremen tremen

bulama tabii karın tokluğuna çalışacam adam arıyorlar .maaşları azıcık yüksek tutsunlar bakam nasıl bulunuyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.09.2013 20:42
hadi ya hadi ya

peki işkur en çok işsiz olan meslekride yayınlasa bari..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 18.09.2013 20:39
halk halk

yeteneksiz ve beceriksiz yöneticilerle bu iş olmaz, bu işe patronların el atması gerek ama kaliteli personelide beceriksiz elemanlar yok ediyorlar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.09.2013 20:13
ee ee

şuan ki işkurda işletmeler asgari ücret ssk yemek veriyor çalışma saati genelde en az 10 saat ten başlıyor.işçi degil hayvan arıyorlar,emek hırsızlıgı yapıyorlar.karın tokluguna da çalışılmaz ki,kime sorsan asgari ücret ve saatinden kimse çalışmaz ,bulamazlar şartlarını düzeltsinler,bak bu sefer eleman oraya girmek için ugraşacaktır.daha çook ararlar.deneyimli eleman aceminden herkonudan iyidir.zaman kaybetmezsin deneyim kesinlikle olmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 18.09.2013 17:43
Yaşlı Yaşlı

Eğitim masrafını gözünüzde çok büyütüp deneyimli eleman aramaya kalkışırsanız. kalırsınız öyle ortada birşeleri değiştirmeden daha çok ararsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 18.09.2013 16:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.