X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Memur ve işçiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Memur ve işçiye müjde

  • Giriş Tarihi: 18.9.2013 12:20 Güncelleme Tarihi: 18.9.2013 17:24

Doğum yapan ya da evlat edinen memur, çocuğu ilkokula başlayana kadar isterse yarım gün çalışıp yarım maaş alacak.

4 bakanlığın üstünde çalıştığı yasa taslağıyla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Buna göre doğum yapan ya da evlat edinen memur, çocuğu ilkokula başlayana kadar isterse yarım gün çalışıp yarım maaş alacak. Tam çalışmak isteyene 365 lira kreş parası verilecek. Çocuk sayısının artırılması ve çalışan kadının iş hayatının kolaylaştırılması amacıyla 4 bakanlık tarafından ortaklaşa yürütülen yasa taslağına memur da önemli taleplerle katıldı.


ORTAK TEŞVİKLER VAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı'nın halen üzerinde çalıştığı taslak, çalışan kadına doğum öncesi ve sonrası uzun süreli izin, yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, nakit destek gibi teşvikler getirilmesini öngörüyor. Memur-Sen, kadın istihdamına yönelik teşviklerin memurlara daha kapsamlı uygulanması amacıyla yeni bir öneri taslağı hazırladı. Bakanlıkların hazırladığı taslakla büyük ölçüde uyuşan memurun talep paketinde, memurların özel durumlarına yönelik daha kapsamlı talepler yer alıyor.


İŞÇİYE DE YANSIYACAK

Taslak çalışmalara önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarla son şekli verilerek tasarı haline dönüştürülecek. Tasarının önümüzdeki ekim ayında Meclis'e sunularak önümüzdeki seçimler öncesinde yasalaşması planlanıyor. Memurlardan gelen taleplerin özel ve kamuda çalışan işçi kadınlara da yaygınlaştırılması düşünülüyor.


DOĞUM İZNİ 24 HAFTA

Dört bakanlığının üzerinde çalıştığı taslakta doğum öncesi ve sonrası uzun süreli izin, yarı zamanlı çalışma, sigorta priminin devlet tarafından karşılanması, nakit desteği gibi teşvikler getiriliyor. Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplamda 16 hafta kullanılacak doğum izninin 24 haftaya çıkarılması öngörülüyor. Taslağa göre, kadınlar her çocuk için 2 sene olmak şartıyla borçlanabilecek ve bu borçlanma için doğumun ilk sigorta tescilinden sonra olması şartı aranmayacak. 5 çocuğu olan kadın sadece doğum borçlanması yaparak yaşı geldiğinde yaşlılık aylığına başvurabilecek. Taslakta 2 çocukla sınırlı olan çocuk yardımının artırılması ve doğum yapan kadın sigortalının işe dönüş garantisi de yer alıyor.

İşte memurlardan gelen talepler


AYLIK 365 LİRA KREŞ PARASI

Devlet memurlarının 25 ile 66 ay arasındaki kreşe giden çocukları için kamu veya özel kreş ayrımı yapılmaksızın çocuk sayısına göre en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 50'sine (365 lira) kadar kreş parası yardımı yapılması.


YARIM ÇALIŞMA YARIM MAAŞ

Doğum yapan memurlara, çocukları ilkokul çağına gelinceye kadar (doğumdan itibaren 69 ay) devlet memurları için belirlenmiş haftalık çalışma süresinin yarısı kadar süre çalışma imkanı sağlanması ve bu sürede yarım ücret ödenmesi. Çalışılmayan sürelerin emeklilik kesenek ve karşılıklarının devletçe karşılanması.


EVLAT EDİNENE DESTEK

Bir çocuğu evlat edinen devlet memurlarına çocuğu doğan memurlar için sağlanan mali ve sosyal hakların aynı usul ve esaslar dahilinde verilmesi.


TÜP BEBEĞİN MASRAFI DEVLETTEN

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olacak memurların tüm masrafının devlet tarafından karşılanması. Doğum yardımlarının yasada olduğu gibi sadece babaya değil, talep eden anne ya da babaya verilmesi.


KADEME DERECE İLERLEME

Doğum yapan memurların ücretli analık izninin artırılması, kesenek ve karşılıkların devlet tarafından karşılanması ile doğum sonrası kullanılan ücretsiz izin süresince kademe ve derece ilerlemesinin devam etmesi.


7 BİN 300 LİRA EVLİLİK YARDIMI

Evlenen memurlara bir defaya mahsus olmak üzere en yüksek devlet memuru aylığının 10 katı (7 bin 300 lira) evlilik yardımı yapılması.

kalan karakter 1000

seda seda

memurlara kreş yardımı yaparak asgari ücretle çalışacak ev hanımlarını iş hayatına sokamazsınız çalışan iş gücünü arttıramazsınız ve alacağı parayla 3 çocuk yapmaya teşvik edemezsiniz çünkü asgari ücretli 800 lira alacak 380 lira kreşe verecek geriye ne kaldı çalışmaz evde oturur daha iyi!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır2
cevapla 01.11.2013 15:09
ASGARİ ÜCRETLİ ASGARİ ÜCRETLİ

HEP MEMURLARA HEP MEMURLARA BU ÜLKEDE ASGARİ ÜCRET ALANLARA ÖLÜN DİYOLAR YAŞAMAYIN SÜRÜNÜN YAZIKLAR OLDUN BÖYLE ADALETE BİLMEM KAÇ PARA MAAŞ ALIYOLAR HALA YETMY HALA YETMİYO 800 LİRA ALAN ASGARİ ÜCRETLİLER NE YAPSIN SÜRÜNSÜN SONRADA MÜSLÜMANIZ DİYE GEÇİNİN ADALETSİZLİĞİN BU KADARI OLMAZ BENCE MEMUR MAAŞLARI BİRAZ DÜŞMELİ ONLARIN YERİNE ASGARİ ÜCRET YÜKSELTİLMELİ BU KADAR İŞÇİYE YÜKLENİLMEMELİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır13
cevapla 24.10.2013 11:20
feyza feyza

özelde çalışanın hiç bi iş güvencesi yok hayatı patronun dudaklarının arasında aldığı belli hala bu durumdaki insanlar için bişeyler yapılmıyor yapılsada yeterli değil çünkü hepsi güçlüden yana

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 23.10.2013 14:11
46 MARAŞ 46 MARAŞ

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPMANIZI BEKLİYORUZ MAŞ 803 LİRA AMA YETMİYOR 1500 LİRA OLMASINI TALEP EDİYORUM EWLENİCİM

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.10.2013 19:38
Osman Osman

Artık devletin özel sektörün aldığı maaşlara baksa iyi olur hem devlet memurlarından çok çalışılıyor hemde düşük maaş alıyor artık birilerinin bunu görmesi lazım adalet bu işin neresinde iş veren herşeyin en lüksünde işçilerde ay sonunu nasıl getirecek onu düşünüyor mitinglerde hak hukuk adalet diyenlere duyrulur...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 19.10.2013 20:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.